Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

To dopiero wyzwanie!

Męska Strona Rzeczywistości zapala mężczyzn do pracy. Pomaga walczyć ze złymi nawykami i budować lepszą jakość życia. Wspólnota zawiesza poprzeczkę wysoko, ale potem sumiennie wspiera w dążeniu do celu.

Niedziela małopolska 25/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Męska Strona Rzeczywistości

Archiwum wspólnoty

Mężczyźni rozpoczynają rok pełen wyzwań wspólnym weekendowym wyjazdem

Mężczyźni rozpoczynają rok pełen wyzwań wspólnym weekendowym wyjazdem

MSR to część Wspólnoty Indywidualności Otwartych powstałej z inicjatywy ks. Jacka Stryczka. Celem działalności MSR jest wspieranie rozwoju męskości, której definicje są w dzisiejszych czasach nieustannie przeobrażane. Tarnowski rejon MSR, działający przy Duszpasterstwie Akademickim „Tratwa” przy kościele św. Józefa, przeżywa właśnie reaktywację. Uruchamia też rekrutację dla nowych członków. Kolejny rok formacyjny rozpocznie się we wrześniu weekendowym wyjazdem w męskim gronie.

To więcej niż cel

Zdaniem osób zrzeszonych w tarnowskiej wspólnocie, współczesny mężczyzna ma znacznie więcej do zrobienia niż „tylko” zapewnienie bytu materialnego bliskim. – Odpowiedzialność za wzrost wiary rodziny, dbanie o prawidłowy rozwój pociech, służba bliźnim, zapanowanie nad nadmiarem obowiązków i wybranie z nich tych najistotniejszych – to tylko część zadań dzisiejszego ojca i męża. A w tym wszystkim potrzebna jest jeszcze chwila na spotkanie z Bogiem. Jeśli tego zabraknie, to mogą nas dopaść kryzysy i wątpliwości – podkreśla Paweł Srebro, lider MSR w Tarnowie.

Reklama

Mężczyźni działają w oparciu o Kodeks Honorowy. Zawiera on cztery wartości: siłę, odpowiedzialność, mądrość i honor. Jak tłumaczy pan Paweł, nad poszczególnymi cnotami pracuje się od października do czerwca. – Co miesiąc, każda osoba sama wyznacza sobie kolejne zadania, mające podnosić jakość życia. To ma być coś, co mnie przerasta i tym samym popycha do rozwoju – mówi koordynator tarnowskiej grupy. Zadaniem jej członków jest realizowanie tych zamierzeń i zaznaczanie w tabeli poczynionych postępów lub ich braku. Raz w miesiącu mężczyźni spotykają się, by zdać raport z pracy. Wspólnota wspiera i rozlicza owoce działań każdego członka. Po podzieleniu się swoimi doświadczeniami mężczyźni uczestniczą w nocnej Eucharystii z konferencją.

Co się zmienia?

Na kanałach MSR w mediach społecznościowych można przeczytać o owocach tej konkretnej, często żmudnej, ale i wytrwałej pracy. Na Facebooku wypowiada się m.in. mężczyzna, który podjął codzienny kilkuminutowy dialog małżeński z żoną, by każdego dnia dowiadywać się, które zachowania zwiększają wzajemną bliskość, a które naruszają małżeńską więź. Inny zdał relację z całodniowej rowerowej wyprawy z dwiema małymi córkami.

– Podstawa w pracy nad sobą, w systemie proponowanym przez MSR, to konkretne określenie celu i monitorowanie jego realizacji. Tę umiejętność stosuję do każdej istotnej dziedziny mojego życia, dzięki czemu widzę postęp wszędzie tam, gdzie bym sobie tego życzył. Jednym z przykładów może być regularna medytacja Słowa Bożego i wcielanie jej owoców w codziennym życiu. Drugi to np. wytyczenie i przejście najtrudniejszej w naszym rejonie trasy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej – dzieli się pan Paweł.

Reklama

Do tego wszystkiego trzeba mieć kondycję. Panowie zrzeszeni we wspólnocie zobowiązują się do podejmowania aktywności fizycznej min. 2 godz. tygodniowo. – Dzięki regularnemu wysiłkowi fizycznemu mamy więcej energii do realizowania swojego powołania. W zdrowym ciele lepiej pracuje umysł, lepiej kształtuje się duch – mówi Paweł Srebro i dodaje: – Codzienność ma teraz zawrotne tempo, jeśli chcemy nadążyć i zrobić coś ponad minimum, potrzebujemy do tego dobrze działającego organizmu. Regularny wysiłek fizyczny pomaga również hartować wytrwałość. A ta potrzebna jest przy pracy z kolejnymi wartościami, czyli odpowiedzialnością, mądrością i honorem.

Boom na męskie wspólnoty

Opiekun duchowy MSR w Tarnowie, ks. Krzysztof Ciebień zauważa, że w ostatnim czasie Kościół przeżywa rozkwit będący efektem zwiększającej się liczby męskich wspólnot. – Rozmawialiśmy na ten temat z panem Jackiem Pulikowskim i stwierdziliśmy, że obecnie jest boom na tzw. męską duchowość – mówi kapłan. – Wydaje mi się, że to odpowiedź na to, co lansuje świat, czyli mężczyznę jako Piotrusia Pana albo wiecznego lalusia. Nic dziwnego, że wielu facetów czuje, że to nie jest ich natura. Chcą budować coś innego. Myślę, że stąd ten renesans grup z męską duchowością – dodaje.

Rejon w Tarnowie w zeszłym roku przyjął pierwszych dziewięciu kandydatów. Każdy z nich przeszedł rok próbny. – W wakacje chłopaków czeka ostatni sprawdzian, czyli Poligon Duchowości. Ta ekstremalna przygoda to połączenie kilku dyscyplin sportowych, surviwalu, ćwiczeń duchowych. Na koniec następuje przyjęcie do wspólnoty tych, którzy spełnili wszystkie wymagania, oraz wspólne świętowanie intensywnego roku. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, kandydaci dołączą do obecnych członków – mówi lider grupy.

Zrzeszeni w MSR po pozytywnym przejściu okresu kandydatury będą musieli wypełniać obowiązki jednakowe dla wszystkich we wspólnocie, czyli poświęcać ok. 15 min na codzienną modlitwę i lekturę Pisma Świętego, ćwiczyć min. 2 godz. w tygodniu, przeznaczyć 12 godz. w roku na służbę bliźnim i 12 godz. na posługę we wspólnocie.

Możesz dołączyć

Nabór na rok 2021/2022 potrwa do końca lipca. Formacja rozpocznie się tzw. Zjazdem na start, w którym udział jest obowiązkowy dla wszystkich pragnących przystąpić do roku kandydackiego. – W trakcie wyjazdu omawiamy formację od strony technicznej, podpowiadamy, jak radzić sobie z pracą w oparciu o wyzwania, omawiamy najważniejsze wydarzenia. Jest też oczywiście wprowadzenie do duchowości, nie brakuje czasu na integrację – mówi pan Paweł.

W tym roku kandydaci i członkowie MSR spędzą pierwszy weekend września w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego. – Wyjazd będzie połączony ze zjazdem całego ogólnopolskiego MSR, dlatego to niesamowita okazja do zainspirowania się osiągnięciami tych, którzy we wspólnocie działają od lat – dodaje koordynator.

Jak informuje, przed przystąpieniem do formacji panowie zaproszeni są do przeczytania książek: Dzikie Serce. Tęsknoty męskiej duszy – Johna Eldredge’a i 7 nawyków skutecznego działania – Stephena Coveya oraz zapoznania się z materiałami filmowymi. Dla kandydatów został przygotowany także obszerny kurs on-line, który prowadzi przez każdą z wartości i podpowiada, jak dobierać wyzwania. Nacisk kładziony jest też na rozwój duchowy. W trakcie roku formacyjnego członek otrzymuje co miesiąc fragment Pisma Świętego wraz z komentarzem oraz film wprowadzający do zasady, nad którą należy pracować.

– Droga jest wymagająca, ale satysfakcji z osiągniętych celów nie da się niczym zastąpić! – podsumowuje lider tarnowskiej grupy.

2021-06-15 11:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Święci na ulicach Wrocławia

2021-09-19 22:12

[ TEMATY ]

relikwie

św. Stanisław

św. Dorota

procesja

archidiecezja wrocławska

Magdalena Lewandowska

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Już po raz 24 przez wrocławski Rynek przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty.

Procesja nawiązuje do średniowiecznej tradycji, a wskrzeszona została po powodzi w 1997 r. Wrocławianie dziękują w niej za uchronienie od wielkiej wody i innych kataklizmów i proszą – za wstawiennictwem świętych – o dalszą opiekę nad miastem. – Nasze wyjście na ulice miasta to nie okazja, by protestować przeciw komuś. To świadectwo wiary, że Bóg powołuje nas do świętości. Prosimy Boga o zachowanie od naturalnych kataklizmów, ale też by zachował nas od jakichkolwiek duchowych klęsk – mówił w Bazylice Garnizonowej ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Wrocławskiej Kurii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję