Reklama

Obserwator

WATYKAN
Paś owce moje!

Ojciec Święty nie przyjął rezygnacji kard. Reinharda Marxa z funkcji arcybiskupa Monachium i Fryzyngi. W liście, który opublikowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, papież prosi, aby kard. Marx kontynuował swoją misję jako pasterz arcybiskupstwa Monachium i Fryzyngi. Na początku czerwca archidiecezja opublikowała list kard. Marxa do Ojca Świętego, w którym złożył rezygnację. List został opublikowany za zgodą papieża. Kardynał Marx stwierdził, że ma on poczucie współodpowiedzialności za nadużycia seksualne popełnione przez duchownych w Niemczech. W odpowiedzi papież podziękował kard. Marxowi za chrześcijańską odwagę, „która nie boi się krzyża, nie boi się upokorzenia” w obliczu grzechu. Ojciec Święty przypomniał, że cały Kościół jest w kryzysie z powodu nadużyć i „nie może dziś zrobić kroku naprzód bez przyjęcia tego kryzysu”. Wskazał, że strusia polityka prowadzi donikąd, a kryzys trzeba pokonać. „Jedyną skuteczną drogą jest podjęcie kryzysu, osobiście i wspólnotowo, ponieważ z kryzysu nie wychodzimy sami, tylko we wspólnocie” – stwierdził papież. „Paś owce moje” – zwrócił się słowami Jezusa do kardynała.
j.k.

SONDAŻ
Nasze strachy

Polacy najbardziej w tym roku obawiają się rosnących cen i ewentualnego ponownego zamknięcia gospodarki – wynika z sondażu United Surveys. 36,6% ankietowanych wskazało, że boi się dalszego wzrostu cen. Inflacja w maju w porównaniu z majem ub.r. wyniosła 4,8%, co było najwyższym wynikiem od blisko dekady (nieco wyższą inflację odnotował Eurostat – ok. 5%). Wielu Polaków – 16,2% badanych – wskazało, że obawia się ponownego zamknięcia gospodarki. Liczba zakażeń spada, ale ten pozytywny trend w najbliższych miesiącach może się zmienić, np. ze względu na rozprzestrzenianie się nowych wariantów koronawirusa. Czwartej fali pandemii boi się 14,2% Polaków.
j.k.

NORBERTANIE
Na 900. rocznicę

Reklama

„Święty Norbert pozwalał się prowadzić Ewangelii jako wędrowny kaznodzieja, kapłan, przełożony wspólnoty, biskup, zawsze słuchał Boga i braci, umiał rozeznawać w różnych okolicznościach życia, nie tracąc z oczu swojej podstawowej inspiracji” – czytamy w liście papieża Franciszka z okazji 900. rocznicy powstania pierwszej wspólnoty norbertanów. Święty Norbert głosił Ewangelię, uzdrawiał chorych, wypędzał złe duchy i pomagał w pojednaniu zwaśnionych rodów. Ojciec Święty wskazuje norbertanom, że dzisiaj również istnieje pilna potrzeba głoszenia Dobrej Nowiny. „Drodzy synowie św. Norberta, zawsze zachowujcie tę otwartość serca, która potrafi także otworzyć drzwi domu, aby przyjąć tych, którzy szukają kierownika duchowego, tych, którzy proszą o pomoc materialną, tych, którzy pragną uczestniczyć w waszej modlitwie” – napisał Franciszek.
w.d.

PAPIEŻ DO POLAKÓW
Twórzcie cywilizację miłości

Pozdrawiając pielgrzymów przybyłych na środową audiencję, papież Franciszek nawiązał do uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa, która ukazuje miłość Boga ogarniającą całą ludzkość. Życzył wiernym, aby Serce Chrystusa – źródło miłości – które odkupiło świat, towarzyszyło wszystkim i ich podtrzymywało. Odnosząc się do ponowienia – w 100. rocznicę – Aktu poświęcenia narodu Najświętszemu Sercu Pana Jezusa przez biskupów, powiedział: – Zachęcam was, abyście przeniknięci Bożą miłością działali na rzecz budowania cywilizacji miłości. Z serca wam błogosławię!
j.k.

BIAŁORUŚ
Względy zdrowotne

Krytyczny wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki prawosławny arcybiskup grodzieński i wołkowyski Artemiusz został pozbawiony swojej funkcji. Zadecydował o tym Synod Białoruskiego Kościoła Prawosławnego (patriarchatu moskiewskiego). Formalnym powodem tej decyzji były „względy zdrowotne”. W rzeczywistości hierarcha – kierujący eparchią od 1996 r. – jako jedyny w episkopacie BKP krytykował krwawe rozprawy reżimu Łukaszenki z przeciwnikami. Gdy po sfałszowanych wyborach prezydenckich 9 sierpnia ub.r. rozpoczęły się masowe protesty, Artemiusz zdobył się na krytykę przemocy władz wobec manifestantów. Na początku ostrożnie, a później coraz ostrzej potępiał krwawe akcje sił porządkowych. – Kościół nie może pozostawać obojętny wobec tego, co się dzieje – powiedział w jednym z pierwszych kazań.
w.d.

OPINIA WEIGLA
Możemy być wzorem

Reklama

Polacy mogą być wzorem demokracji, jeśli poważnie potraktują nauczanie Jana Pawła II” – napisał George Weigel, pisarz katolicki, teolog i działacz społeczny. Okazją do tego stała się 30. rocznica jego pierwszej wizyty w Polsce, która „na zawsze zmieniła jego życie”. Na portalu First Things podkreśla on znaczenie dziesiątków rozmów w czerwcu 1991 r., które zaowocowały książką Ostateczna rewolucja: Kościół sprzeciwu a upadek komunizmu – pierwszą, w której stwierdził, że Jan Paweł II i Kościół odegrali kluczową rolę w upadku komunizmu. Potem Weigel często wracał do Polski, a czas spędzony w naszym kraju – jak twierdzi – ukształtował go w sposób, który 30 lat temu nie wydawał mu się możliwy.
j.k.

WIELKA BRYTANIA
Skutki zażycia

Brytyjska Komisja lekarska (Medical Practitioners Tribunal Service) wszczęła postępowanie przeciwko dr. Dermotowi Kearneyowi. Wydano mu zakaz prowadzenia terapii odwracającej skutki zażycia pigułek służących do wywołania aborcji medycznej. Do lekarza bowiem zgłaszały się kobiety, które żałowały swojej decyzji i chciały w ostatniej chwili ratować własne dzieci. Działania przeciwko lekarzowi były skutkiem donosów organizacji aborcyjnych MSI Reproductive Choices i Open Democracy. Kearney, były prezes Catholic Medical Association, jest jednym z niewielu lekarzy, którzy pomagali kobietom w takich przypadkach. Szacuje się, że za sprawą terapii udało się uratować ok. 2 tys. nienarodzonych dzieci. Terapia odwracająca skutki zażycia tabletki poronnej stanowi rozwinięcie dotychczasowej praktyki zapobiegania poronieniom. Propagatorzy aborcji próbują ją jednak zwalczać, głoszą, że jest niesprawdzona i niebezpieczna.
j.k.

USA
Trump wraca

Były prezydent Donald Trump przemówił w weekend na konwencji Partii Republikańskiej w Karolinie Północnej, która odbyła się z powodu przyszłorocznych wyborów do Senatu. W swoim przemówieniu odniósł się do coraz bardziej prawdopodobnej tezy, że koronawirus „uciekł” z laboratorium Instytutu Wirusologii w chińskim Wuhanie. Stwierdził, że świat powinien zażądać od Pekinu reparacji za straty, które wyrządziła pandemia COVID-19. Trump po raz kolejny podkreślił, że wybory w ubiegłym roku były nieuczciwe. – Pamiętajcie, że nie jestem tym, który niszczy demokrację, lecz tym, który próbuje ją uratować – powiedział. Zdaniem komentatorów, wystąpienie na konwencji to dopiero początek ofensywy Trumpa i powrót do aktywnej polityki. Wprawdzie nie ogłosił, że będzie ponownie startował w wyborach na urząd prezydenta, ale nie ukrywa, że w przyszłorocznym sezonie wyborczym chce wykorzystać swoją popularność do promowania polityków o odpowiadających mu poglądach.
w.d.

WYROK
Posiedzi do śmierci

Podtrzymanie wyroku dożywotniego więzienia dla Ratko Mladicia przez Trybunał w Hadze nie zaskakuje, mając na uwadze udowodnione mu zbrodnie. Mladić – serbski generał, dowódca armii Republiki Serbskiej w Bośni i Hercegowinie, został schwytany w 2011 r., po 16 latach ukrywania się. Karę dożywocia orzekł w 2017 r. Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii (MTKJ) za ludobójstwo, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości podczas wojny w Bośni i Hercegowinie z lat 1992-95. Mladić dowodził oddziałami odpowiedzialnymi za największe zbrodnie podczas konfliktu, m.in. za wymordowanie 8 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców w Srebrenicy w 1995 r. i oblężenie Sarajewa, w wyniku którego zginęło ponad 11 tys. cywilów.
j.k.

DROŻSZE WAKACJE
Ceny w górę

Wyjazdy z biurami podróży mocno drożeją. Jak ustalił w najnowszym badaniu Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, tylko w ciągu jednego tygodnia średnia cena wycieczki w biurze podróży z wylotem między 2 a 8 sierpnia skoczyła o 135 zł. Niektóre wyjazdy podrożały nawet o ponad 200 zł. Należy się spodziewać kolejnych podwyżek. Wzrost cen tłumaczony jest luzowaniem obostrzeń pandemicznych, skokiem cen paliw i... bliskością wakacji. Największe podwyżki dotyczyły wypoczynku we włoskiej Kalabrii – aż o ponad 730 zł. O 450 zł podrożały wakacje na hiszpańskiej Costa de la Luz, o 320 zł – na greckim Półwyspie Chalcydyckim, a o 230 zł – na Wyspach Kanaryjskich. Nieco mniejsze wzrosty wystąpiły w cenach wyjazdów do Bułgarii, Grecji i Turcji. Niewielkie przeceny dotyczyły wakacji na Cyprze i w Maroku, ale poprzednio ceny tam dość mocno wzrosły.
j.k.

SKANDAL
Czekamy na Obamę

Odległość Warszawy od Waszyngtonu i Nowego Jorku zdaje się rosnąć, a dowodem na to może być ostatnia skandaliczna opinia byłego prezydenta USA Baracka Obamy. Stwierdził on bowiem, że Polska (a także Węgry) stała się państwem autorytarnym. – Jeszcze 10 lat temu Polska i Węgry były dobrze funkcjonującymi demokracjami, a teraz stały się w gruncie rzeczy autorytarne – powiedział. Premier Mateusz Morawiecki musiał być tą opinią zdziwiony, skoro zaprosił do nas Obamę. – Wystarczy tutaj przyjechać, a nie czytać jakieś opracowania – powiedział. – Kiedy przyjechał do Polski parę lat temu inny były prezydent – Bill Clinton, to brakowało mu słów i pochwał dla Polski pod wieloma względami – podkreślił szef rządu. Obamo, czekamy!
j.k.

ROSJA – UEFA
Rosyjskie naciski

Rosjanie dopięli swego. UEFA zmienia decyzję w sprawie koszulek reprezentacji Ukrainy, w których miała zagrać na Euro 2020. Nadruk na ich strojach pokazuje zarys kraju, w tym Krymu, zaanektowanego przez Rosję. Zamieszczono też narodowe hasło: „Chwała Ukrainie! Bohaterom chwała!”. Zakazania koszulek z takim nadrukiem domagały się rosyjskie władze – nie tylko piłkarskie. Ich nacisk okazał się decydujący. Co z tego, że UEFA już wcześniej zgodziła się na taką koszulkę? Teraz zmieniła decyzję. Tłumaczy, że kluczowe jest trzymanie się z dala od polityki w piłce nożnej. Nakazała Ukraińcom usunięcie z koszulki wspomnianego hasła. O zakazie umieszczenia na koszulkach Krymu nic nie wiadomo. Wszystko przed nami.
j.k.

2021-06-15 11:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Maryję do naszego życia, abyśmy sami nie dźwigali naszych problemów

2021-09-26 17:47

[ TEMATY ]

Maryja

Stock.Adobe

Zaprośmy Maryję Wspomożenie Wiernych do naszego życia, żebyśmy naszych spraw i problemów nie musieli dźwigać sami - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w bazylice w Twardogórze z okazji zakończenia obchodów 25-lecia koronacji figury Wspomożycielki Wiernych i 75–lecia posługi salezjanów w Twardogórze.

Witając biskupa, pielgrzymów i parafian salezjanin ks. Krzysztof Bucyk, kustosz twardogórskiego sanktuarium przypomniał wydarzenia związane z przygotowaniem koronacji, która miała miejsce 24 września 1995 r. Zaznaczył, że dzieło to dokonało się dzięki zaangażowaniu pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały i ówczesnego proboszcza ks. Józefa Kawalca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję