Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Uroczystość Bożego Ciała w diecezji

W czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywaną tradycyjnie Bożym Ciałem. To jedyny dzień w roku, gdy Chrystus wychodzi na ulice miast.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 24/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Chrystus został uwielbiony przez wiernych

Chrystus został uwielbiony przez wiernych

W obchody uroczystości w Lubaczowie wpisała się 30. rocznica wizyty Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył pasterz diecezji, ks. bp Marian Rojek, który w homilii zauważył, że jesteśmy ciągle pielgrzymami do nieba. W tej drodze musimy przeżyć wiele smutnych i radosnych wydarzeń. Do tych pierwszych zaliczył panującą pandemię, do tych drugich – pobyt św. Jana Pawła II w Lubaczowie. – Wprawdzie nie jestem osobiście świadkiem tego wydarzenia, jak bp Marian i wielu z was tu obecnych, ale wiem co przeżyliście, czego duchowo doznaliście, że ta pielgrzymka była i jest dla was siłą ducha, wzmocnieniem pobożności – mówił. Zauważył, że Lubaczów jest osobliwym miastem, mającym rozmaite związki z Matką Bożą Łaskawą z katedry lwowskiej i archidiecezją lwowską. Bp Marian Rojek przypomniał słowa Namiestnika Chrystusowego z homilii wygłoszonej w Lubaczowie, dotyczące potrzeb ludzkich, ich zaspakajania, dzielenia się dobrami z innymi, ich znaczenia w budowaniu swojego „być”. – W tym uroczystym dniu, po Eucharystii, wyjdziemy z Bożym Ciałem na ulice miasta w monstrancji, by ukazać Chleb Życia. To Chrystus woła nas w tej godzinie, w znaku tego chleba z nieba: „Jestem z tobą. Jestem tutaj dla ciebie. Idę drogą twego życia. Masz Mnie przy sobie w drodze pielgrzymowania do nieba. Proszę cię, korzystaj z Mojej obecności, nie głódź swojej duszy, karm się Mną – zachęcał biskup ordynariusz.

Z kolei w Oleszycach liturgii przewodniczył ks. kan. Józef dudek. W homilii zwrócił uwagę na rolę słowa, które „stało się ciałem i zamieszkało między nami”. Zauważył, że za słabo słyszymy słowo Boże i za mało kierujemy słów do Pana Boga. Za dużo natomiast wypowiadamy słów kłamstwa, oszczerstw, oczerniania i przekleństwa.

Na ziemi biłgorajskiej

Reklama

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa wierni zgromadzili się m.in. w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, aby oddać cześć i chwałę Panu Bogu obecnemu w Najświętszym Sakramencie. Ksiądz dziekan Witold Batycki w homilii podkreślał, iż to święto przypomina nam o wielkim darze, który dał nam Chrystus i za który powinniśmy być wdzięczni każdego dnia. – Już od wieków chciano oddać cześć Chrystusowi w Najświętszym Sakramencie. Przede wszystkim przypominano, jak wielki to jest dar, o którym często zapominamy i gdzieś gubimy go w tym świecie. Po drugie chcemy dziś przyjść, by Panu Bogu podziękować, docenić i przypomnieć sobie tę wielką prawdę, że Bóg jest wciąż wśród nas, dostrzec tę wielką tajemnicę. Dlatego wyjdźmy z godnością, aby dawać świadectwo naszej wiary – zaznaczał.

Przyjąć ofiarę Chrystusa

W parafii św. Michała Archanioła w Soli ksiądz proboszcz Krzysztof Jankowski w homilii tłumaczył, że Chrystus rozdał swoje życie, ciało i krew dla nas i rozdaje siebie nieustannie i codziennie, dlatego powinniśmy tę ofiarę przyjąć i nią żyć na co dzień. – Dziś wspominamy Wieczernik. Przybyliśmy do ołtarza, aby złożyć razem z Chrystusem ofiarę. Syn Boży w Wieczerniku rozdał siebie i nieustannie siebie rozdaje. Rozdał siebie do końca. Rozdał swój czas do ostatniej sekundy, swoje siły do ostatniego uderzenia serca, swoje życie do ostatniej kropli krwi. A kiedy to uczynił, powiedział: „To czyńcie na moją pamiątkę”. Niech te Chrystusowe słowa będą dla nas wezwaniem do mądrego dawania siebie, czyli do karmienia ludzi, którzy żyją obok nas, prawdziwą miłością. Dlatego podziękujmy dziś Bogu za to, że jesteśmy w tę miłość wtajemniczeni – powiedział.

Dywan z kwiatów

Niezwykły kolorowy dywan z kwiatów powstał w kościele św. Bartłomieja w Goraju. To dekoracja wykonana specjalnie na procesję eucharystyczną, która dopełniła uroczystość. – Dziękujemy za pomoc wszystkim paniom z Kół Gospodyń Wiejskich i Cebularzom! Jesteście wielkie w mobilizacji, zaangażowaniu i chęci działania! Bóg zapłać za pomoc – napisali w mediach społecznościowych gorajscy duszpasterze.

Reklama

Po Mszy św. wierni wyruszyli na ulice miast i wsi, aby w procesji do czterech ołtarzy podążać za Chrystusem ukrytym w Najświętszym Sakramencie i pokazać, że Jezus jest obecny w codziennym życiu każdego z nas, że jest żywy i prawdziwy, cały czas czekający w tajemnicy Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.

Niech bolą nas dłonie

Szczególny wymiar miały obchody Bożego Ciała w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Starym Zamościu. Uroczystość połączona była z rocznicą I Komunii św. Uczniowie klas czwartych dziękowali za rok przyjaźni z Chrystusem, którego przyjmują w Eucharystii. Liturgii przewodniczył proboszcz parafii, ks. Mirosław Sawka. Okolicznościową homilię wygłosił ks. Krzysztof Hawro. – Chrystus obecny w Eucharystii, opuszcza świątynię, by poza nią odebrać należną Mu cześć. Dzisiejsza procesja ma nam przypomnieć, że tam, gdzie niesiemy Najświętszy Sakrament, jest miejsce dla Jezusa. Ono tam powinno być! – wskazał. Ukazując wiernym klucze do świątyni i tabernakulum apelował, by często odwiedzali świątynię i karmili się Ciałem Chrystusa. – Niech te klucze nigdy nie będą zakurzone, a nasze kapłańskie dłonie niech nas bolą i będą zmęczone udzielaniem Komunii św. Chciejcie się karmić Chlebem Życia – apelował. Po Eucharystii ze świątyni wyruszyła procesja. Udział w niej wzięli strażacy, dzieci komunijne i rocznicowe, młodzież oraz wierni, którzy szli za Chrystusem eucharystycznym, wyznając swoją wiarę.

U św. Antoniego

W bazylice Objawień św. Antoniego w Radecznicy Eucharystii przewodniczył gwardian klasztoru ojców bernardynów, o. Krystian Olszewski. Wraz z nim Eucharystię koncelebrował o. Polikarp Chudy, który wygłosił homilię. – Przeżywając uroczystość Bożego Ciała, musimy sobie uświadomić tę wielką tajemnicę naszej wiary: prawdziwy Bóg, Jezus Chrystus, jest obecny pod postacią chleba i wina – wskazał. Przywołał także świadectwo cudu eucharystycznego z Buenos Aires z 1996 r. Kaznodzieja podkreślił również, jak ważne jest przygotowanie do godnego przyjęcia Komunii św. – Kto chciałby przyjąć Eucharystię, musi być katolikiem. Jeśli uświadamia sobie, że popełnił grzech śmiertelny, czyli ciężki, powinien się wcześniej wyspowiadać. Zanim przystąpi się do ołtarza, powinien pojednać się z bliźnimi. Kościół zaleca przynajmniej jedną godzinę wstrzemięźliwości od pokarmów – podkreślił o. Polikarp. Msza św. sprawowana była w intencji dzieci obchodzących rocznicę I Komunii św. Zgodnie z tradycją po niej odbyła się procesja. Liturgię uświetniła orkiestra dęta, która wykonaniem pieśni eucharystycznych uwielbiła Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie.

2021-06-08 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrystus na ulicach

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Tomasz Lewandowski

4 czerwca - w święto Bożego Ciała - ulicami naszych miast i wsi przeszły procesje Eucharystyczne, a wierni dawali świadectwo swojej wiary. W głównej procesji diecezjalnej ulicami centrum Wrocławia przeszło kilka tysięcy osób.

Podczas Mszy św. we wrocławskiej katedrze, poprzedzającej centralną procesję, abp Józef Kupny podkreślał wartość Eucharystii w życiu każdego chrześcijanina. - Ciało i Krew Pana Jezusa są po to, abyśmy dzięki nim zjednoczyli się z Chrystusem i abyśmy przez to zjednoczenie osiągnęli kiedyś życie wieczne.

CZYTAJ DALEJ

Kiedy Pan Bóg wzywa

2021-07-27 12:14

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 31/2021, str. IV

[ TEMATY ]

seminarium duchowne

Kamil Maćków

Seminarium jest po to, żeby rozpoznać, czy głos, który słyszą, jest na pewno zaproszeniem Pana Boga

Seminarium jest po to, żeby rozpoznać, czy głos, który słyszą, jest na pewno zaproszeniem Pana Boga

Jakiś czas temu nasi klerycy nakręcili film, w którym pokazują, jak się żyje w seminarium. Jeśli jeszcze nie oglądaliście (a warto), znajdziecie go na seminaryjnej stronie.

Tymczasem przeczytajcie, co klerycy mają do powiedzenia o formacji i o swojej codzienności.

CZYTAJ DALEJ

Papieski astronom: turystyka kosmiczna wymaga większej troski o cały kosmos

2021-07-30 18:23

[ TEMATY ]

Watykan

astronom

Vatican Media

Guy Consolmagno SJ podczas spotkania z Papieżem Franciszkiem w 2018 roku

Guy Consolmagno SJ podczas spotkania z Papieżem Franciszkiem w 2018 roku

Rozwijająca się turystyka kosmiczna wymaga wprowadzenia specjalnych międzynarodowych zasad troski o przestrzeń kosmiczną – uważa główny astronom Watykanu, brat Guy Consolmagno SJ.

Dyrektor Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego w wywiadzie dla Radia Watykańskiego stwierdził m.in., że brakuje obecnie niezbędnych regulacji dotyczących zyskujących coraz większą popularność komercyjnych lotów kosmicznych. Ostatnio z zainteresowaniem obserwowano prywatne wyprawy w kosmos, np. założyciela Amazona Jeffa Bezosa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję