Reklama

Głos z Torunia

Uczyńcie, co wam mówi Syn

Matka, która jest blisko każdego, wysłucha, ocali, wesprze. Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła jest jednym z najmłodszych w Kościele, ale bardzo potrzebnym. Potwierdza to coroczne święto w Wardęgowie.

Niedziela toruńska 24/2021, str. VII

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Aleksandra Wojdyło

Do Matki Bożej Wardęgowskiej co roku przybywają pielgrzymi

Do Matki Bożej Wardęgowskiej co roku przybywają pielgrzymi

W poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego grupami i indywidualnie, piesi i zmotoryzowani, rodziny i samotni, z bliska i z daleka zmierzają do Matki. Obrała swe miejsce właśnie tu, daleko od wielkich miast, pośród pól, ogrodów i pagórków. Niezależnie od wieku tu wszyscy czują się jak dzieci. Tu dokonują się cuda. Tu wiara się umacnia. Tu wiara jest żywa. Cud Bożej łaski dotyka wszystkich modlących się serc. Kustosz sanktuarium ks. Michał Napierała wraz z parafianami troszczy się nie tylko materialnie o rozwój tego sanktuarium, ale stwarza wiele możliwości rozwoju kultu maryjnego w tym miejscu.

Usłyszeć głos Boży

Późnym popołudniem 24 maja polana wokół sanktuarium Matki Bożej w Wardęgowie wypełniła się pielgrzymami, którzy we wspólnocie wiary i radości składali Maryi swe troski, dziękowali za zdrowie w dobie pandemii, wypraszali łaski dla swych rodzin.

Reklama

Każdy przybywający tu pątnik pierwsze swe kroki zawsze kieruje do małej, urokliwej kapliczki, w której tronuje figura Matki Bożej Wardęgowskiej. Przed nią klęka, swój wzrok i myśli wznosi ku górze, zapala świeczkę wotywną, zatrzymuje się na krótką modlitwę.

– Zawierzamy Maryi swoje codzienne sprawy, aby wzięła je i rozwiązała zgodnie z wolą Bożą, abyśmy usłyszeli, czego Bóg od nas pragnie. Róbcie wszystko, co powie wam Syn – mówiła Matka Boża – tak bp Józef Szamocki mówił w słowie wstępnym do Mszy św. odpustowej.

Dochować wierności

– W czasach, kiedy ludzie przestają myśleć o Bogu i Kościele, narzucając innym złe ideologie, są jednak świadkowie żywego Chrystusa jak wy, którzy – jak św. Jan – bierzecie Matkę do siebie – zwrócił się do rzeszy wiernych bp Józef. Zachęcił zgromadzanych, by dziękowali Bogu za to, że nie utracili wiary, oraz do tego, aby nie wstydzili się jej wyznawać. Odwołując się do słów kard. Wyszyńskiego, wezwał, aby oddać się pod opiekę i obronę Matki Bożej. Wskazania Prymasa Tysiąclecia są nadal aktualne: to m.in. dochowanie wierności małżeńskiej, odpowiedź na łaskę powołania, nie uleganie nałogom.

Reklama

„Kto ma szerokie serce i miłość ku Bogu bez zastrzeżeń, ten nie boi się nowych ludzi, bo chce, aby niebo posiadało miliony milionów” – cytował myśl Prymasa Ksiądz Biskup i dodał, że odkrycie miłości Boga Ojca jest fundamentem naszego życia. Przypomniał również, że Bóg szuka każdego i chce nas uchronić od konsekwencji grzechu, byśmy przyznając się do winy, zechcieli naprawić błędy życia i osiągnęli zbawienie. Wezwaniem na dzisiejsze czasy jest zawierzenie Panu Bogu jak dziecko – prosto, z pełną ufnością, otwarcie, bez granic.

Wyznawać wiarę

Porównując sanktuarium wardęgowskie do największych ośrodków maryjnych w Europie, bp Józef zwrócił uwagę, że Matka Boża szczególnie w takich miejscach czuwa nad Kościołem. – Maryja wychodzi nam na ratunek, o tym mówi święto Matki Kościoła – podkreślił hierarcha. Na koniec wezwał wiernych do odważnego wyznawania wiary, do ochrony rodziny i do troski o życie ludzkie.

Nabożeństwo majowe oraz procesja eucharystyczna zakończyły Mszę św. odpustową. Na koniec pasterz udzielił dzieciom indywidualnego błogosławieństwa.

Matko Boża Wardęgowska, uzdrów nas i miej nas w swej opiece.

2021-06-08 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błogosławieni bracia

Niedziela sandomierska 23/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafii

Wizerunki błogosławionych w kościele parafialnym

Wizerunki błogosławionych w kościele parafialnym

Z okazji jubileuszu 80-lecia parafii w Dwikozach warto zapoznać się z sylwetkami ważnymi dla mieszkańców miejscowości. Chodzi o błogosławionych księży – braci Grelewskich.

Ksiądz Stefan Grelewski urodził się 3 lipca 1898 r. w Dwikozach w rodzinie Michała i Eurfozyny z Jarzynów. Miał dwóch braci, starszego Mariana (ur. 1894 r.) oraz młodszego Kazimierza (ur. 1907 r.). Został ochrzczony w kościele w Górach Wysokich, gdzie ukończył szkołę powszechną. Następnie uczył się w Collegium Gostomianum w Sandomierzu, a potem w gimnazjum w Lubartowie.

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

2021-09-17 13:44

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

flickr.com

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Odwołuje się ono do wydarzenia z 1224 r. na górze La Verna, podczas którego św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów, ślady męki Chrystusa. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa.

W życiu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226) szczególne miejsce zajmowała kontemplacja wcielenia Chrystusa. Niespełna rok po urządzeniu w Greccio inscenizacji biblijnej narodzenia Pana Jezusa, Franciszek trwał na modlitwie i czterdziestodniowym poście ku czci Michała Archanioła. W 1224 roku, najprawdopodobniej 14 września rano, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, kiedy na górze La Verna (popularnie zwanej w Polsce Alwernią), modlił się i kontemplował mękę Chrystusa, otrzymał na swoim ciele niezwykły dar - stygmaty.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję