Reklama

Niedziela Legnicka

Caritas – droga miłosierdzia

Caritas Archidiecezji Lubelskiej świętuje 30-lecie istnienia, a jej dyrektor ks. Wiesław Kosicki 25-lecie kapłaństwa.

Niedziela lubelska 24/2021, str. V

[ TEMATY ]

Caritas

Agnieszka Marek

Ludzie spod znaku Caritas oddają cząstkę siebie bliźnim

Ludzie spod znaku Caritas oddają cząstkę siebie bliźnim

Agnieszka Marek: Od kiedy jest Ksiądz dyrektorem Caritas Archidiecezji Lubelskiej?

Ks. Wiesław Kosicki: Pierwszym dyrektorem po reaktywacji Caritas, czyli od 24 maja 1991 r., był ks. prał. Czesław Szczęsny, a w marcu 2000 r. tę funkcję przejął ks. Andrzej Głos. Kilka miesięcy później, w lipcu 2000 r., dołączyłem do Caritas jako jego zastępca, a od 2010 r. przejąłem funkcję dyrektora.

Reklama

Co się zmieniło przez te lata?

Był to przede wszystkim czas rozwoju struktur organizacyjnych Caritas poprzez tworzenie nowych placówek i nowych form pomocy dla różnych grup osób potrzebujących: niepełnosprawnych, bezdomnych, wielodzietnych rodzin, osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem, a w ostatnim roku szczególnie seniorów. Był to czas wielu wyzwań i nowych osób: setki pracowników i tysiące wolontariuszy, którzy pojawiali się na drodze miłosierdzia zarówno w centrali, jak i w szkolnych czy parafialnych zespołach Caritas, by świadczyć pomoc w swoich lokalnych społecznościach. Był to również czas zbierania grupy darczyńców, którzy swoim wsparciem materialnym pomagają nam realizować nasze zadania.

W kontekście 25 lat przeżytych w kapłaństwie, jaką radę dałby Ksiądz młodym ludziom, którzy zastanawiają się nad wyborem kapłaństwa jako drogi życia?

Każdy człowiek, szczególnie młody, poszukuje swojego miejsca w świecie i wybiera określone wartości, którymi będzie się w życiu kierował. Ważna jest tu rola mentorów, których spotykają młodzi ludzie, ale każdy człowiek o swojej drodze życiowej, o swoim powołaniu musi zdecydować sam. Kształtuje się ono poprzez różne doświadczenia, które stają się udziałem młodego człowieka, ale wymaga również głębokiego namysłu oraz wytrwałej modlitwy. Poświęcając życie Bogu, człowiek powołany do kapłaństwa czy życia zakonnego poświęca też swoje życie na służbę ludziom. Życzę odważnych decyzji, gdyż wybór takiej drogi nie jest łatwy, ale przynosi wiele radości, takiej radości Bożej, która wypływa ze służby drugiemu człowiekowi poprzez duszpasterstwo czy inne zadania, które we współczesnym świecie pełnią kapłani.

Więcej na www.lublin.niedziela.pl oraz na www.lublin.caritas.pl

Caritas Archidiecezji Lubelskiej świętuje 30-lecie istnienia, a jej dyrektor ks. Wiesław Kosicki 25-lecie kapłaństwa.

Dziękczynna Msza św. za dar kapłaństwa i dzieło Caritas została odprawiona 26 maja w kościele św. Piotra w Lublinie. Pod przewodnictwem jubilata zgromadzeni modlili się w intencji pracowników, wolontariuszy i darczyńców CAL. Ks. Wiesław Kosicki przedstawił istotę funkcjonowania Caritas, którą jest wynikająca z miłości bliźniego służba drugiemu człowiekowi. Podkreślił, że od postawy konkretnego pracownika czy wolontariusza zależy czy osoba potrzebująca otrzyma pomoc adekwatną do swojej sytuacji. – Chcemy być potrzebni po to, aby służyć tym, którzy do nas przychodzą z różnymi problemami. Chcemy oddać im cząstkę siebie, swojego serca – zapewnił. Wskazał, że warto być blisko drugiego człowieka na wzór Jezusa. Ksiądz Kosicki podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w dzieło Caritas. Podkreślił, że bez pracowników, wolontariuszy i darczyńców, pomoc nie byłaby udzielana w tak szerokim zakresie. Dyrektor CAL zawierzył dzieło Caritas Matce Bożej Nieustającej Pomocy oraz patronom: św. Janowi Pawłowi II i św. Matce Teresie z Kalkuty, prosząc, by byli inspiracją i wsparciem w różnych działaniach. /am

2021-06-08 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w Częstochowie

[ TEMATY ]

Caritas

wigilijne dzieło

Beata Pieczykura

24 listopada zapłoniła świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w archidiecezji częstochowskiej. Płomień tej świecy rozprasza mroki ludzkiej niedoli, niesie nadzieję i rodzi radość w sercach.

Inauguracji dzieła, które w tym roku odbywa się pod hasłem: „Płomień miłosierdzia”, dokonał ks. Paweł Dzierzkowski, zastępca Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, w Schronisku dla Bezdomnych Kobiet „Oaza” w Częstochowie przy ul. Staszica 5.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję