Reklama

Prawnik wyjaśnia

Wspólnota majątkowa małżonków

Po ślubie, 7 lat temu, zamieszkaliśmy w domu męża. Dom był nieduży – pokój z kuchnią i łazienką. W tym czasie mąż sprzedał dwie należące do niego działki budowlane i z tych pieniędzy dobudowaliśmy piętro. Mamy dwoje dzieci. Czy w razie rozwodu coś mi się należy? Czy mogę liczyć na jakąś część domu?

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 59

Adobe Stock

Odpowiedź eksperta

Z momentem zawarcia związku małżeńskiego między małżonkami powstaje ustrój ustawowej wspólności majątkowej, chyba że małżonkowie zawarli tzw. intercyzę, tj. umowę w formie aktu notarialnego. Od tego momentu małżonkowie, poprzez nabywanie różnego rodzaju praw albo zaciąganie zobowiązań, zaczynają tworzyć ich majątek wspólny. Nie wszystko jednak się do niego zalicza. Pewna część praw i obowiązków małżonków pozostaje w ich majątkach osobistych, odrębnych od majątku wspólnego.

Majątek osobisty stanowi mienie, do którego tytuł prawny posiada tylko jeden małżonek. Nie wyłącza to jednak korzystania z tych przedmiotów również przez drugiego małżonka. W przypadku, gdy małżonek będący właścicielem danego przedmiotu zechce go sprzedać, wynająć, zastawić itp., nie potrzebuje zgody drugiego małżonka.

Reklama

Do majątku osobistego każdego z małżonków należą:

• Przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej – czyli to, co małżonkowie nabyli osobno przed zawarciem małżeństwa;

• Przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę – chyba że spadkodawca lub darczyńca postanowił inaczej – jeśli np. rodzice jednego z małżonków darowali mu mieszkanie, to wchodzi ono do jego majątku osobistego, nawet jeśli do darowizny doszło w czasie trwania małżeństwa;

Reklama

• Prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom – chodzi tutaj przede wszystkim o udział małżonka w spółce cywilnej;

• Przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków – mówi się tu przede wszystkim o takich przedmiotach jak odzież, obuwie, sprzęt ortopedyczny itp.;

• Prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie;

• Przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę – nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość;

• Wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków – w skład majątku osobistego małżonka wchodzą tylko wierzytelności, tj. roszczenie o zapłatę wynagrodzenia. Jeśli wynagrodzenie to zostanie już wypłacone, to od tego momentu wchodzi ono do majątku wspólnego małżonków;

• Przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków;

• Prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy;

• Przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

Jak z powyższej treści wynika, jeśli dom, w którym zamieszkali Państwo po ślubie, należał wyłącznie do Pani męża, a następnie został rozbudowany ze środków pochodzących ze sprzedaży nieruchomości będących znowu jego majątkiem osobistym, to jest on w całości składnikiem majątku osobistego męża.

Każdy z małżonków powinien jednak zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, co oznacza, że jeśli potrafi Pani udowodnić, iż czynili Państwo z Waszego majątku wspólnego wydatki na przedmiotowy dom, to w razie rozwodu i podziału majątku należy się Pani stosowny zwrot.

2021-06-08 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję