Reklama

Prasa zagraniczna

Atak na katolicki Marsz Męczenników

Zorganizowany przez kilka parafii i stowarzyszeń katolickich Marsz Męczenników, upamiętniający ofiary Komuny Paryskiej w jej 150-lecie, został 29 maja zaatakowany na ulicach Paryża. Około 300 osób zmierzało do kościoła Notre-Dame des Otages, gdzie 26 maja 1871 r. zostało rozstrzelanych 49 jeńców, m.in. 10 duchownych, w tym ówczesny arcybiskup Paryża Georges Darboy. Grupa 20 zakapturzonych mężczyzn zaatakowała uczestników marszu koszami na śmieci, butelkami, a nawet elementami ogrodzenia. Jedna osoba ranna w głowę, trafiła do szpitala.

CRUX
Pieniądze na ochronę świątyń

Szkocki rząd ustanowił specjalny fundusz dla sfinansowania technicznych zabezpieczeń w miejscach kultu. Finansowane z niego mogę być m.in. instalacja systemu monitoringu wizyjnego, alarmy, drzwi antywłamaniowe i montowanie mocniejszego oświetlenia, które zniechęcałoby do ataków na obiekty. Fundusz nie jest zbyt duży. To 500 tys. funtów, a kosztorys jednego projektu może wynosić najwyżej 20 tys. funtów. Wspólnoty religijne wyraziły jednak zadowolenie, że rząd zauważył problem, nie bagatelizuje go i chce pomóc.

Reklama

Najbardziej prześladowaną wspólnotą religijną w Szkocji są katolicy. Ataki na obiekty katolickie stanowią 42% wszystkich czynów przestępczych motywowanych nienawiścią do religii. Meczety i inne ośrodki kultu muzułmańskiego są atakowane znacznie rzadziej – przestępstwa w tej grupie stanowią jedną czwartą wszystkich przestępstw dokonywanych na tym tle.

FIRST THINGS
Herezja

Wielkim zgorszeniem dla katolickiego świata było ewidentne nieposłuszeństwo okazane Stolicy Apostolskiej przez niewielką grupkę niemieckich duchownych, którzy 10 maja publicznie błogosławili związki jednopłciowe. Kardynał Gerhard Müller, były szef Kongregacji Nauki Wiary, uważa, że takie działania mają na celu podważanie sakramentalnego małżeństwa. Pisze o heretyckim podejściu do nauki Kościoła i sakramentu małżeństwa oraz o zaprzeczaniu antropologicznej prawdzie, że różnice między mężczyzną i kobietą są wyrazem woli Bożej, wyrażonej w akcie stworzenia. Pseudobłogosławieństwa związków jednopłciowych nazwał blastemą i wezwał Ojca Świętego do reakcji na postępowanie niemieckich duchownych – liczenie na to, że „wszystko rozejdzie się po kościach” może się źle skończyć. Biskup zwrócił także uwagę na fakt, że Kościół w Niemczech większą wagę przykłada do kwestii pseudobłogosławieństw związków jednopłciowych niż do tego, że wierni przez miesiące nie mieli dostępu do sakramentalnych łask.

REGISTER
Laikat na czele diecezji

Biskup szwajcarskiej Lozanny, Genewy i Freiburga – Charles Morerod mianował dwie osoby świeckie i jednego stałego diakona na wikariuszy biskupich w swojej diecezji. W rozmowie z mediami tłumaczył, że wszystko jest zgodne z prawem kanonicznym. Uważa on, że roli świeckich nie można ograniczać tylko do spraw organizacyjnych, ale z ich odpowiedzialnością łączą się także sprawy stricte duszpasterskie.

Reklama

Nowi wikariusze będą niejako przedstawicielami biskupa w trzech regionach diecezji i będą mu pomagali w zarządzaniu Kościołem lokalnym.

The Tablet
Źle się dzieje w Nigerii

Islamskie bojówki stawiają za cel islamizację całego kraju. Drogą do tego jest eksterminacja chrześcijan, którzy znaleźli się na celowniku islamskich radykałów. Dodatkowo nigeryjski rząd próbuje dezinformacją przykryć to, co rzeczywiście dzieje się w kraju. Nigeria stoi dziś na czele państw, w których chrześcijanie są najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo. Według niezależnych raportów, tylko w pierwszych miesiącach tego roku porwano 2200 chrześcijan, z których 1000 prawdopodobnie zostało zamordowanych. Propaganda rządowa próbuje przekonywać, że nie są to ofiary przemocy motywowanej antychrześcijańską fobią, tylko np. porachunku farmerów czy aktów wandalizmu. Do tego dochodzą ataki na budynki wspólnot chrześcijańskich, których już nawet nikt nie liczy. Władza centralna nie chce lub nie może zapanować nad spójnością kraju, w którym konstytucyjnie zagwarantowane jest prawo do wolności religijnej. Jednocześnie w niektórych stanach wprowadzono jako obowiązujące prawo islamskie bazujące na szarii.

2021-06-08 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szwajcaria: mieszkańcy za małżeństwem i adopcją dzieci dla par jednopłciowych

2021-09-27 14:12

[ TEMATY ]

małżeństwo

adopcja

LGBT

Szwajcaria

Adobe Stock

Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za zmianą w Kodeksie Cywilnym, która przyznaje parom jednopłciowym prawo do zawierania małżeństwa i adopcji dzieci. Propozycję tę poparło 64,1 proc. głosujących. Do urn poszło 52,6 proc. obywateli.

Konferencja Szwajcarskich Biskupów opowiadała się przeciwko projektowi. Podkreślając jednocześnie konieczność walki z wszelkimi dyskryminacjami, optowała za adaptacją do potrzeb par jednopłciowych istniejących już przepisów dotyczących związków partnerskich. Występowała jednak przeciwko udostępnieniu tym parom możliwości zapłodnienia in vitro.

CZYTAJ DALEJ

Masz gorszy czas? Te modlitwy mogą ci pomóc!

2021-09-28 08:59

[ TEMATY ]

modlitwa

modlitewnik

Adobe Stock

Cierpienie, ból, życiowe zawirowania i trudności - kto z nas ich nie zna? Próbowałeś już wszystkiego i nic nie pomaga? Może najwyższy czas poprosić o pomoc Stwórcę?

Jezus obiecał: "O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię." Nie masz pomysłu w jaki sposób rozpocząć modlitwę do Boga w twoich utrapieniach? Prezentujemy zbiór skutecznych modlitw w potrzebie.

CZYTAJ DALEJ

Dziś o godz. 15 w 180 miastach w całej Polsce, wierni odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego

2021-09-28 12:14

[ TEMATY ]

Koronka Bożego Miłosierdzia

Bożena Sztajner/Niedziela

We wtorek o godz. 15, w 180 miastach w całej Polsce, wierni spotkają się przy kościołach, na skrzyżowaniach ulic i innych miejscach, by wspólnie odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach akcji "Koronka na ulicach miast".

Akcja "Koronka na ulicach miast" została zainicjowana przez łódzką wspólnotę "Iskra Bożego Miłosierdzia" - czytamy na stornie internetowej wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję