Reklama

Niedziela Lubelska

Wołanie o miłość

ŁĘCZNA W niedzielę 23 maja w domu parafialnym przy ul. Świętoduskiej zostało otwarte Okno Życia. To pierwsze tego typu miejsce w naszej archidiecezji.

Poświęcenia okna dokonał bp Mieczysław Cisło. Miejsce, w którym w bezpieczny sposób matki mogą pozostawić noworodki i niemowlaki, którymi nie mogą lub nie chcą się opiekować, powstało z inicjatywy proboszcza parafii Marii Magdaleny ks. Janusza Rzeźnika i grupy świeckich osób, poruszonych losem bezbronnych dzieci. O profesjonalne funkcjonowanie dba Stowarzyszenie Okno Życia. – Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka. Rozpoczynamy pisanie ważnego sprawdzianu. Wierzymy, że z Bożą pomocą i zaangażowaniem dobrych ludzi zaliczymy ten sprawdzian – powiedziała Agnieszka Litwinek-Jabłoniec. W uroczystości wzięli udział m.in. przewodniczący Rady Powiatu Łęczyńskiego Arkadiusz Biegaj i burmistrz miasta Leszek Włodarski. Oprawę liturgiczną przygotowali członkowie stowarzyszenia i chórek Mimo Wszystko.

Reklama

Biskup Mieczysław Cisło nazwał dzieło świadectwem wiary i kultury życia. Przypomniał, że troska o życie jest wpisana w misję Kościoła. W latach 70. XX wieku z inicjatywy bp. Bolesława Pylaka w Lublinie powstał dom samotnej matki, w którym schronienie znajdowały dziewczęta i kobiety zagrożone aborcją. Nawiązując do ewangelicznego obrazu Boga, ksiądz biskup za św. Janem przypomniał, że Bóg jest miłością. Człowiek, stworzony na obraz Boży, upodabnia się do Niego przez miłość. Pasterz rozwinął wątek miłości bezinteresownej, której przykładem jest macierzyństwo, rodzicielstwo, przyjaźń. – Miłość z Boga jest szkołą życia; jest „szczęściodajna” i nadaje sens życiu. Duch Święty roznieca tę miłość w cichości ludzkiego serca. Dziś modlimy się, by Okno Życia było wołaniem o miłość, o rodzicielską miłość do poczętego życia w czasach, gdy życie jest degradowane, a dramatem naszej cywilizacji jest śmierć poczętych na żądanie. Mam nadzieję, że okno będzie szansą na przeżycie dla dzieci, ale też wołaniem, by nie było niechcianych dzieci. Niech ono będzie w służbie miłości i życia – powiedział ksiądz biskup.

Lokalizacja okna, w którym znajduje się „kosz Mojżesza”, nie jest przypadkowa. Usytuowanie we wschodniej ścianie domu parafialnego, tuż przy podjeździe, zapewnia bezpieczeństwo, a jednocześnie anonimowość.

Więcej na www.lublin.niedziela.pl

2021-06-01 09:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra: drugie dziecko w "oknie życia"

[ TEMATY ]

okno życia

Archiwum „Aspektów”

W "oknie życia" przy klasztorze Sióstr Elżbietanek w Zielonej Górze znaleziono 6 października kilkudniowego chłopca. Jest to drugie pozostawione tam anonimowo dziecko od momentu powstania "okna życia".

- Dziecko po oględzinach pogotowia trafiło do szpitala, gdzie trwają jego badania. Jesteśmy w trakcie okresowej procedury, która następuje po pozostawieniu dziecka w "oknie życia" – wyjaśnia Anna Maria Fedurek, rzecznik diecezjalnej Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję