Reklama

Niedziela Kielecka

Przywiązani do tradycji

Obecny kościół w Skorczowie z lat 70/80 XX wieku powstał na bazie dawnej kaplicy, którą dziś można oglądać jedynie na zdjęciach. Na jednej z fotografii stoi bp Czesław Kaczmarek, który powołał tę parafię.

Niedziela kielecka 23/2021, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

T.D.

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Skorczowie

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Skorczowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Za murami kościoła – wiosenna zieleń resztek podworskiego starego drzewostanu i późnorenesansowa kaplica z początku XVII wieku, do której rodzina dziedzica miała dwa kroki. Po dworze – ani śladu, w tym miejscu nowy dom.

Od kaplicy do parafii

Według przekazów ta kaplica mogła być pierwszym miejscem kultu dla mieszkańców tego terenu. Słabo czytelna data nad pięknym, acz podniszczonym portalem, wskazuje rok budowy: 1616 r. Prawdopodobnie zbudowali ją arianie, a po ich odejściu przejęli ją katolicy, tutejsi właściciele ziemscy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. proboszcz Jan Będkowski starym kluczem otwiera stare drzwi; w narożach zachowały się bardzo ciekawe malowidła ewangelistów, równie ciekawy jest ołtarz Bożego Narodzenia. W kącie przycupnęła nawet niewielkich rozmiarów ławka kolatorska, w której kolejni właściciele Skorczowa klękali do modlitwy. Być może sporo o historii tych terenów powiedziałoby krypta, dotąd nieprzebadana. Parafia czeka na rozstrzygnięcia projektowe, aby uratować ten ciekawy ponad 400-letni obiekt, otoczony teraz zielonością pól i upraw, bo Skorczów to gmina Kazimierza Wielka i ziemie doskonałe – wokół okazałe truskawki, cebula, buraki, krzewy owocowe. Parafia liczy ok. 1250 mieszkańców, z których ok. 90 procent trudni się rolnictwem, ale nie są to uprawy wyspecjalizowane, wielkoobszarowe. – Ogórki, tytoń, okresowo kwiaty – wylicza proboszcz.

Reklama

Parafię w Skorczowie erygował 20 sierpnia 1958 r. bp Czesław Kaczmarek. W 1958 r. wybudowano kaplicę. W niej do 1975 r. były sprawowane Msze św. Ziemię pod budowę kościoła przekazał bezpłatnie były dziedzic tych terenów, Stanisław Ślaski (zmarł w 1965 r., do końca życia mieszkał w resztkach dworu, jest pochowany na okolicznym cmentarzu). W 1974 r. rozpoczęto pierwsze prace budowlane. Rok później kościół został przykryty dachem, a w 1977 r. bp Jan Jaroszewicz poświęcił nową świątynię, ostatecznie ukończoną w 1983 r. W tym też roku, 22 maja, konsekracji kościoła dokonał bp Stanisław Szymecki wraz z bp. Janem Gurdą.

W murach współczesnego kościoła

Polichromię wykonano w 1993 r. Ciekawie prezentuje się sufit przedstawiający sceny z życia Maryi i Świętej Rodziny. W ołtarzu jest obraz Matki Bożej Częstochowskiej – zasuwany. – To jedyny obraz Matki Bożej w wizerunku jasnogórskim w okolicy – zaznacza proboszcz. – Z tego powodu w odpust przychodziły ze śpiewem piesze pielgrzymki, z Kazimierzy Wielkiej i Skalbmierza, ale pandemia przerwała tę praktykę – wyjaśnia.

Skorczowski kościół ma typową prostą sylwetkę, jak kościoły budowane w trudnych latach 70-80 XX wieku, gdy materiały się „zdobywało”, a rozwiązania architektoniczne bywały rozbieżne z funkcjonalnością. Wyposażenie jest współczesne. Zwraca uwagę miejsce kultu św. Jana Pawła II i zakorzeniony dość mocno kult św. ojca Pio. Relikwie zakonnika zostały sprowadzone, gdy proboszczem był ks. Jan Dudek i są w kościele od czasu kanonizacji. Modlitewna grupa św. o. Pio liczyła nawet 70 osób, dzisiaj jest ich ok. 20. Spotkania grupy i wspólne modlitwy odbywają się regularnie raz w miesiącu.

Reklama

Ciekawostką we wnętrzu jest na pewno włączone w przestrzeń kościoła miejsce pochówku jego budowniczego, ks. Władysława Latosa, który umiejętnie pomagał w różnych schorzeniach i takim w pamięci ludzkiej pozostał. Ks. Latos jest patronem szkoły w Kamieńczycach. Na stronie internetowej szkoły można przeczytać: „W czasie swej pracy parafię skorczowską przekształcił w szczególne miejsce kultu eucharystycznego. Oddany Matce Bożej, zapatrzony w postacie św. Elżbiety Węgierskiej i św. Wawrzyńca, obdarzony szczególną charyzmą udzielał pomocy, dzięki której wielu powróciło do Boga i do zdrowia. Tej pomocy udzielał ludziom z całej Polski, a nierzadko i zza granicy. Do dziś wiele osób szczególnie zagrożonych ciężką chorobą cieszy się dobrym zdrowiem i pokojem ducha. Wiele małżeństw i rodzin wierzy, iż dzięki radzie i wstawiennictwu świątobliwego proboszcza cieszy się z upragnionego potomstwa oraz rozwiązaniem licznych i trudnych problemów”. Funkcjonuje także Fundacja im. ks. W. Latosa.

Pracowici

Ks. Jan Będkowski, proboszcz w Skorczowie od 8 lat, chwali swoich parafian za współpracę w pracach remontowo-budowlanych, szczególnie gdy ludzie dostrzegają sens i postęp wykonywanych prac. Proboszcz wylicza najważniejsze: gruntowny remont plebanii, z dachem, ociepleniem, oknami, ogrodzeniem i uporządkowaniem otoczenia i wycięciem zbędnego drzewostanu. Wokół kościoła jest nowe ogrodzenie z kamienia pińczowskiego, zbudowano parking na cmentarzu, dwa parkingi przy kościele, chodnik wokół świątyni i nowe schody prowadzące do głównego wejścia. Odnowiono wszystkie drzwi i zainstalowano nowe nagłośnienie w kościele. Remont przeszła zakrystia i ołtarz polowy w części podziemnej, która także była porządkowana. W planach duszpasterza i parafian jest odnowienie oświetlenia, renowacja żyrandoli, prace przy ołtarzu polowym, zakup dzwonu (z trzech jeden pękł), ułożenie kostki wokół kościoła i gruntowana renowacja wspomnianej podworskiej kaplicy.

Ks. Jan Będkowski jest czwartym z kolei proboszczem w parafii. Jego poprzednicy to: ks. Józef Krzykawski, ks. Władysław Latos, ks. Jan Dudek. W parafii zanotowano sporo powołań. Pochodzą z niej: ks. Edmund Nocoń, ks. Waldemar Kilian (USA), ks. Henryk Terpiński, ks. Mirosław Tomasik, ks. Robert Bańdur (arch. warszawska, obecnie Rzym) oraz dwie siostry zakonne.

Poświęcili pola

Reklama

W dwie majowe niedziele w skorczowskiej parafii odbywało się poświęcenie pól. Do tego obrzędu ludzie są tutaj bardzo przywiązani i jak mówi proboszcz, uczestniczą nawet ci, którzy nie chodzą regularnie do kościoła. A jak potrzeba, to nawet sami biorą wodę święconą z kościoła, by pokropić zasiewy. Zwykle jest ok. 19 stacji, przy krzyżach i kapliczkach, ok. 15-20 osób uczestniczy w każdym miejscu modlitwy.

W parafii ubywa dzieci; do kościoła z racji lokalizacji, zawsze muszą dowozić je rodzice. Kościół jest położony przy drodze na Kraków, a parafia rozrzucona po wielu wioskach.

30 maja do I Komunii św. przystąpiło 9 dzieci, natomiast 32 osoby przed rokiem otrzymały sakrament bierzmowania, przez posługę abp. H. Jagodzińskiego. W tym roku powinno się odbyć 7 ślubów. Proboszcz chwali swoich parafian za dobrą praktykę niedzielną i podkreśla specyfikę nabożeństw pokutnych. Jest grupa „miłośników Gorzkich Żali” i niedzielnej – niekoniecznie piątkowej – Drogi Krzyżowej. W niedziele w Wielkim Poście jest od lat praktykowane regularne nabożeństwo przed Mszą św. (od 9. 30 do 10.10), z bardzo licznym udziałem wiernych. Prowadzi je pani Alicja Kot, bardzo oddana tej sprawie i dobrze do tej misji przygotowana.

2021-06-01 09:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafia uporządkowana

Niedziela częstochowska 30/2023, str. IV-V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Karol Porwich/Niedziela

Męska grupa gotowa do bierzmowania

Męska grupa gotowa do bierzmowania

Wszystko zaczyna się od krzyża. Kiedy czynimy ten znak, budujemy też siebie – podkreślił abp Wacław Depo.

Kościół w tym roku obchodzi stulecie konsekracji, ale świątynia jest dużo starsza, bo jej wznoszenie zostało zakończone w 1797 r. Z niewiadomych przyczyn nie była jednak konsekrowana. Dokonało się to dopiero w 1923 r. – wyjaśnia ks. Zbigniew Mozol, proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej w Przystajni.
CZYTAJ DALEJ

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

2025-03-27 09:40

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Prawdziwym grzechem jest żyć przekonaniem, że gdzie indziej żyje się lepiej, wygodniej, przyjemniej. Przekonanie, jakoby „wszędzie było dobrze tylko nie we własnym domu”.

W owym czasie przybliżali się do Jezusa wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać. Na to szemrali faryzeusze i uczeni w Piśmie, mówiąc: «Ten przyjmuje grzeszników i jada z nimi». Opowiedział im wtedy następującą przypowieść: «Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich rzekł do ojca: „Ojcze, daj mi część własności, która na mnie przypada”. Podzielił więc majątek między nich. Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swoją własność, żyjąc rozrzutnie. A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie, i on sam zaczął cierpieć niedostatek. Poszedł i przystał na służbę do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na swoje pola, żeby pasł świnie. Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. Wtedy zastanowił się i rzekł: „Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu przymieram głodem. Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Niebu i względem ciebie; już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mnie choćby jednym z twoich najemników”. Zabrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego: „Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Niebu i wobec ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem”. Lecz ojciec powiedział do swoich sług: „Przynieście szybko najlepszą szatę i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi! Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i weselić się, ponieważ ten syn mój był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się”. I zaczęli się weselić. Tymczasem starszy jego syn przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce. Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to ma znaczyć. Ten mu rzekł: „Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego”. Rozgniewał się na to i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. Lecz on odpowiedział ojcu: „Oto tyle lat ci służę i nie przekroczyłem nigdy twojego nakazu; ale mnie nigdy nie dałeś koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę”. Lecz on mu odpowiedział: „Moje dziecko, ty zawsze jesteś ze mną i wszystko, co moje, do ciebie należy. A trzeba było weselić się i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się”».
CZYTAJ DALEJ

USA: przywódca „czarnej mszy” aresztowany w Kansas City

2025-03-29 20:51

Michael Stewart, organizator „czarnej mszy” 28 marca przed budynkiem Kapitolu w Kansas City, trafił do aresztu po uderzeniu w twarz i próbie pobicia jednego z protestujących katolików. Gubernatorka stanu Kansas Laura Kelly już wcześniej na prośbę Kościoła katolickiego nie zgodziła się na „odprawienie” tej „mszy” w budynku administracji stanowej i zakazała wszystkim protestującym wchodzenia tam.

Ta zorganizowana przez „Grotę Szatana” pseudoliturgia - wyraźna parodia katolickiej Mszy św. - rozpoczęła się 28 marca około godziny 10 rano. Na jej ulotce informacyjnej wymieniono takie jej części, jak „zdemaskowanie [denounciation] Chrystusa”, „zbezczeszczenie Eucharystii” i „zbezczeszczenie (corruption) Krwi”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję