Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Bądźcie jak św. Józef

Od momentu święceń kapłańskich szczególnie wybrani przez Boga mają za zadanie prowadzić ludzi do zbawienia.

Niedziela sosnowiecka 22/2021, str. V

[ TEMATY ]

święcenia kapłańskie

Piotr Lorenc/Niedziela

Pierwsza Msza św. nowych kapłanów

Pierwsza Msza św. nowych kapłanów

Zanim jednak bp Grzegorz Kaszak udzielił dk. Wojciechowi Jarczykowi i dk. Tomaszowi Jaskule sakramentu święceń, wprowadził ich w istotę urzędu. – Tak jak św. Józef dokonał rzeczy, wydawałoby się, niemożliwych, tak i wy będziecie dokonywać takich rzeczy. Tylko gorliwie podążajcie za Panem Bogiem. Bądźcie wierzącymi, ufającymi we wszystkim Bogu kapłanami. Pamiętajcie, że przez otrzymane święcenia kapłan wchodzi w wewnętrzną komunię z Jezusem. Działa w imieniu samego Chrystusa, który uobecnia swoje działanie przez niego, zwłaszcza wtedy, gdy kapłan dokonuje aktów sakramentalnych, np. chrztu, rozgrzeszenia lub konsekracji chleba i wina. Stąd sakrament ten wyznacza i uzdalnia do misji głoszenia tego, czego Jezus nauczał, a co Kościół wiernie przekazuje – powiedział 22 maja w sosnowieckiej bazylice katedralnej bp Grzegorz Kaszak.

Reklama

Kaznodzieja podkreślił także, że ich życie nie zawsze będzie łatwe i przyjemne. – Wasza działalność wzbudzi wielką złość złego ducha. Przypuści on atak, ponieważ zazdrości człowiekowi szczęścia: może żyć dobrze tutaj na ziemi, a w przyszłości osiągnąć życie wieczne. Dlatego szatan atakuje tych, którzy Panu Bogu i człowiekowi służą. Przypuści atak, i dlatego, drodzy synowie, Tomaszu i Wojciechu, musicie być do tego przygotowani. Teraz serce się raduje, człowiek jest przepełniony entuzjazmem, pokojem, ale przyjdą trudne chwile. Wtedy musicie stanąć do walki ze złym duchem. Pamiętajcie, że nie jesteście sami! Wybrał was sam Pan Jezus i Jemu ufajcie, i w Nim szukajcie rozwiązań – nauczał Pasterz Kościoła sosnowieckiego. Wspomniał również, że wyświęceni w tym roku kapłani przejdą do historii jako ci, którzy zostali wyświęceni w Roku Jubileuszowym św. Józefa. – Święty Józef, jak powiedział papież Benedykt XVI, „był wielkim realistą”. Pan Bóg przemawia do niego we śnie. A on potrafił odróżnić to, co jest snem, a co jest rzeczywistością, słowem Bożym. Dzisiaj nam potrzeba takiego rozeznania – podkreślił bp Grzegorz Kaszak.

Po homilii nastąpiły obrzędy święceń: śpiew Litanii do Wszystkich Świętych, namaszczenie krzyżmem oznaczającym Chrystusa i udział w Jego służbie. Nowi kapłani otrzymali także patenę z chlebem i kielich z winem oznaczające, że Eucharystia ma być źródłem i szczytem ich życia i duchowości.

– Łatwo jest powiedzieć: „Nasz Pan Jezus Chrystus, którego Ojciec namaścił Duchem Świętym i mocą niech Cię strzeże, abyś uświęcał lud chrześcijański i składał Bogu ofiarę”. Znacznie trudniej, i mądrzej jest sprawić, aby te słowa były możliwe. Wiemy, że są możliwe, dzięki Bogu i ludziom. I postaramy się sprostać tej wielkiej odpowiedzialności – powiedział po otrzymaniu sakramentu święceń ks. Tomasz Jaskuła, w imieniu swoim i kolegi z roku, ks. Wojciecha Jarczyka.

2021-05-26 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Neoprezbiterzy AD 2021

Biskup Roman Pindel w ostatnią sobotę maja wyświęcił dwóch nowych kapłanów. Zwyczajem naszej redakcji przybliżamy sylwetki neoprezbiterów. Przyjmujący święcenia wstąpili do Wyższego Seminarium Duchownego w 2015 r. Przyjętych wówczas zostało 21 kleryków Archidiecezji Krakowskiej i Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Patronem kleryków z tego rocznika został wybrany św. Józef. Przygotowania do święceń kapłańskich trwały 6 lat. Był to czas wypełniony modlitwą, studiami na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II oraz wieloma praktykami duszpasterskimi.

Ks. Wojciech Kamiński

CZYTAJ DALEJ

Papież w I Dniu Dziadków: potrzebne jest przymierze między młodymi i starszymi

2021-07-25 10:43

[ TEMATY ]

Franciszek

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

youtube.com/vaticannews

Dzisiaj potrzebne jest nowe przymierze między młodymi a osobami starszymi, aby dzielić się wspólnym skarbem życia – wskazał papież Franciszek w homilii przygotowanej na obchody ogłoszonego przez siebie I Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Z powodu rekonwalescencji po niedawnej operacji zamiast Ojca Świętego Mszę św. w bazylice św. Piotra w Watykanie odprawił abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Publikujemy polskie tłumaczenie papieskiej homilii:

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję