Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Od 25 lat daje świadectwo wiary

Akcja Katolicka w diecezji świętuje rocznicę istnienia. Obchody odbyły się w katedrze zamojskiej pod przewodnictwem bp. Mariana Rojka.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 21/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Anna Niderla-Kudach

Przedstawiciele Akcji Katolickiej z pasterzem diecezji

Przedstawiciele Akcji Katolickiej z pasterzem diecezji

Ze względu na panujące obostrzenia w uroczystości uczestniczyli nieliczni członkowie stowarzyszenia, reprezentujący parafialne oddziały: z parafii katedralnej i Świętego Krzyża z Zamościa, z parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny i Najświętszego Serca Jezusa z Tomaszowa Lubelskiego, z parafii św. Jerzego z Biłgoraja, z Łaszczowa, Wielączy, Starego Dzikowa i Jarosławca. W koncelebrze uczestniczyli księża asystenci parafialni Akcji Katolickiej wraz z ks. Krzysztofem Świtą, asystentem diecezjalnym.

Bliskość Świętej Rodziny

We wstępie ksiądz biskup, zwracając uwagę na okoliczności zgromadzenia eucharystycznego, powiedział, że jubileusz świętowany jest 1 maja, we wspomnienie św. Józefa i jednocześnie w pierwszą sobotę miesiąca, poświęconą czci Matce Bożej. Nawiązując do tych faktów i zestawiając je z treścią obrazu z kaliskiego sanktuarium, przedstawiającego Jezusa, który jedną ręką trzyma się św. Józefa, a drugą swej Matki Maryi, stwierdził, że również Akcja Katolicka także jedną ręką chwyta się św. Józefa, a drugą – Najświętszej Maryi Panny.

Wiara i nadzieja

Reklama

W homilii bp Marian Rojek podkreślił 2 cnoty: wiarę i nadzieję, tak niezmiernie ważne i aktualne dla obecnego kryzysu miłości i dobroczynności, których to wartości nie może zabraknąć, szczególnie w czasie pandemii. Jednocześnie wskazał, jakie są oczekiwania wiernych Kościoła katolickiego od członków Akcji Katolickiej. – Oczekują, abyście pośród lęków i niepewności tego świata pokazywali, na czym polega siła wiary, dająca świadomość bezpieczeństwa, duchowy, wewnętrzny pokój serca, byście zawsze wobec wszystkich ludzi, wierzących i niewierzących, byli osobami dającymi żywe świadectwo wiary. By inni patrząc na was, żyjąc i współpracując z wami, zostali zaskoczeni waszym postępowaniem, zawstydzeni czynną miłością i miłosierdziem, zdziwieni szacunkiem i czcią dla Pana Boga – mówił.

Srebrny jubileusz był także okazją do uhonorowania 5 osób diecezjalnej Akcji Katolickiej za zaangażowanie i ofiarność w pracy na rzecz stowarzyszenia, jak również za świadectwo wiary w codziennym życiu na różnych płaszczyznach. Nagrodzeni: Maria Adyańczyk, Jolanta Niedźwiedzka, Maria Puchalska, Andrzej Juszczak i Jerzy Żurawicki jako podziękowanie otrzymali z rąk bp. Mariana Rojka medale zasługi za dzieło ewangelizacji.

Po Eucharystii na zaproszenie księdza proboszcza parafii katedralnej Roberta Strus odbyło się spotkanie części przybyłych gości, uczestników uroczystości jubileuszowych.

Ponieważ przeżywamy czas pandemii i świętowanie z tego względu przebiegło z udziałem ograniczonej liczby członków, chcieliśmy podzielić się przemyśleniami i refleksją, podsumowującymi minione ćwierćwiecze działalności w diecezji. Jednocześnie uroczystości te wpisały się w obchody 25-lecia Akcji Katolickiej w Polsce, które miały miejsce 2 maja w archikatedrze warszawskiej.

2021-05-18 10:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duchowy Ojciec Narodu

2021-09-08 13:30

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Prymas Tysiąclecia

Wyszyński

Internet

Prymas Wyszyński jest dla nas doskonałym przykładem jak być katolikiem i jak być Polakiem również teraz, w XXI wieku- pisze prof. Tadeusz Kulik, wiceprezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej i przypomina, jak kardynał był postrzegany przez zachodnią prasę.

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli, w diecezji łomżyńskiej. Przyszedł na świat w pierwszą sobotę miesiąca, czyli w dniu, w którym katolicy oddają szczególną cześć Najświętszej Maryi Pannie. Pomimo kruchego zdrowia i wątłej postury był jednocześnie mocny, a wielokrotnie nawet heroiczny duchem. Jako syn niezwykle patriotycznej ziemi łomżyńskiej w swoim życiu i całej posłudze kapłańskiej kierował się dewizą „Bóg – Honor – Ojczyzna”. Świadczą o tym przede wszystkim jego czyny i postawa, ale również wypowiedziane słowa: „Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce i wszystko, co czynię dla Kościoła, czynię dla niej”.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję