Reklama

Europa

Maryjne ślady mniej znane

Objawienia Matki Bożej obok wiary w ich przesłanie budzą też nasze emocje. Czasem może nawet zdziwienie. Tak bywa najczęściej, kiedy czytamy wzmianki o cudownych wydarzeniach sprzed wielu wieków, ale i te bliskie naszej współczesności potrafią przyprawić o zdumienie.

Niedziela Ogólnopolska 21/2021, str. 22-23

[ TEMATY ]

Szwajcaria

Grażyna Kołek/Niedziela

Sanktuarium maryjne w Einsiedeln w Szwajcarii

Sanktuarium maryjne w Einsiedeln w Szwajcarii

Guadalupe, Rue du Bac w Paryżu, La Salette, Lourdes, Gietrzwałd, Fatima, Syrakuzy, Kibeho, Medjugorie – któż nie zna tych miast i objawień, które miały w nich miejsce. Ale cudownych zdarzeń jest znacznie więcej. Za jednymi stoi autorytet Kościoła, a siłą innych są jedynie tradycja, pamięć i pobożność wiernych. Choćby niektóre spośród wielu z nich warte są przypomnienia.

Maryja na kolumnie. Saragossa, Hiszpania, 40 r.

Apostołowi Jakubowi Starszemu ukazuje się stojąca na kolumnie żyjąca jeszcze wówczas Maryja. Matka Zbawiciela miała mu obiecać, gdy udawał się z Jaffy w Ziemi Świętej do Aragonii, że nawiedzi go w miejscu, w którym będzie przebywał. Jej zjawienie się jest zatem spełnieniem obietnicy, a jednocześnie pierwszym w historii chrześcijaństwa i jedynym tzw. w ciele objawieniem Matki Bożej. Królująca na kolumnie Maryja poleca Jakubowi zbudowanie świątyni, w której kolumna ta będzie zachowana. Zgodnie z tradycją początki słynnej katedry Nuestra Senora del Pilar w Saragossie wywodzą się właśnie od powstania kaplicy Santa Maria del Pilar – Maryi Panny na Kolumnie.

Śnieg w środku lata Rzym, Włochy, 363 r.

Reklama

Jak mówi jeden z przekazów, bezdzietne bogate małżeństwo w Rzymie pragnie ustanowić Matkę Bożą spadkobierczynią swego majątku. W nocy z 4 na 5 sierpnia 363 r. Maryja ukazuje się jednocześnie temu małżeństwu i papieżowi Liberiuszowi. Poleca, by wznieść poświęcony Jej kościół w miejscu, które rankiem przykryje śnieg. Rano 5 sierpnia niewielka łata śniegu pojawia się na Eskwilinie, jednym z siedmiu wzgórz Rzymu. Papież wydaje dyspozycję wybudowania tam kościoła dedykowanego Matce Bożej. Wiek później zostaje on zastąpiony większym – wł. maggiore – przez co nowa świątynia zyskuje nazwę Santa Maria Maggiore. Od wydarzenia z 5 sierpnia wywodzi się natomiast święto Matki Bożej Śnieżnej, w które z kopuły świątyni zrzucane są białe płatki róż symbolizujące śnieg.

Katedra poświęcona przez Boga.Einsiedeln, Szwajcaria, 948 r.

Eberhard ze Strasburga zakłada w 934 r. klasztor w miejscu, w którym w 861 r. został zabity mnich i pustelnik – św. Meinrad. Gdy w noc poprzedzającą uroczystość poświęcenia należącej do klasztoru katedry biskup Konstancji Konrad trwa na modlitwie, wydarza się cud. Uczestniczy on w niebiańskiej liturgii z udziałem św. Michała Archanioła. Kiedy rankiem następnego dnia biskup rozpoczyna liturgię poświęcenia kościoła, wraz z uczestniczącymi w tym wydarzeniu wiernymi słyszy trzykrotny głos z nieba: „Powstrzymaj się, kaplica jest już poświęcona przez Boga”. Wiadomość o tym wydarzeniu dociera wkrótce do papieża Leona VIII, który potwierdza cud. W swym liście stwierdza, że to Chrystus we własnej osobie „ustawił w leśnym klasztorze swojej Najświętszej Matki tron łaski i go poświęcił”.

Matka Boża od Sznura. Valence, Francja, 1008 r.

W trakcie szalejącej epidemii Maryja objawia się pielgrzymowi w pobliżu położonego w regionie Owernia-Rodan-Alpy, na szlaku Drogi Jakubowej, miasta Valence. Poleca mu wezwać mieszkańców miasta do pokuty i modlitwy, a gdy ci spełniają żądania, Matka Boża pojawia się następnego dnia z zastępami aniołów. Każe im rozciągnąć wokół miasta sznur dla powstrzymania zarazy. Wielu mieszkańców Valence jest świadkami tego cudownego zjawiska i szczerze wierzy w opiekę Maryi. Gdy Matka Boża prosi, by 8 września urządzono procesję wokół miasta, z ochotą spełniają Jej prośbę. Zaraza ustaje. Od tej chwili w Valence każdego roku w dniu 8 września odbywa się procesja maryjna. Na pamiątkę tego wydarzenia zostaje również założone Bractwo Notre Dame du Cordon – Matki Bożej od Sznura.

Patronka od Zarazy. Arras, Francja, 1105 r.

Reklama

Podczas epidemii Matka Boża objawia się rzeszy modlących się mieszkańców miasta na wieży kościoła i przekazuje obecnemu wśród wiernych biskupowi zapaloną świecę. Kto z ufnością w Bożą opiekę napije się wody stykającej się z woskiem płonącej świecy – zostaje ocalony przed zarazą lub uzdrowiony. Dopóki zaraza się nie skończy, świeca w cudowny sposób się nie wypala. W 1140 r. w Arras powstaje pierwsza kaplica ku czci Notre Dame des Ardents – Matki Bożej od Zarazy, nazywana też Notre Dame de la Sainte Chandelle – Matki Bożej od Świętej Świecy. Zniszczona podczas rewolucji francuskiej, zostaje zastąpiona nową, poświęconą w 1876 r. Co roku obchodzone jest również wspomnienie cudownej interwencji Maryi.

Matka Boża niezadowolona. Glatz, ok. 1320 r., Przybram, Czechy, 1364 r.

W testamencie pierwszy biskup Pragi Ernest z Pardubic wspomina o objawieniu maryjnym, którego miał doznać jako student podczas Nieszporów w kościele w Glatz. Widzi wówczas, jak Maryja z wizerunku nad ołtarzem z niechęcią odwraca od niego wzrok, aż w końcu odwraca całą głowę. Przerażony prosi, by ponownie się do niego zwróciła, jednak nawet wtedy, gdy głowa Matki Bożej zwraca się w stronę przyszłego biskupa, na Jej twarzy pozostaje wyraz niezadowolenia. Zdarzenie to staje się przyczyną jego nawrócenia i poświęcenia się służbie Bogu. Ernest sporządza kopię figury Maryi z kościoła w Glatz, która towarzyszy mu przez całe życie, a po jego śmierci w 1364 r. trafia do kaplicy Svata Hora – Święta Góra w Przybram. Dzięki obecności figury kaplica staje się miejscem pielgrzymek maryjnych i licznych uzdrowień.

Strzeżona przez mrówki. Adlwang, Austria, 1560 r.

Cudowny obraz Matki Bożej z kościoła w Adlwang w Górnej Austrii zostaje usunięty przez protestantów podczas walk w okresie reformacji. Od tej chwili uważany jest za zniszczony, jednak dzięki niezwykłym zjawiskom świetlnym w kościele zostaje odnaleziony pod posadzką, w samym centrum mrowiska. Jak głoszą miejscowe podania, mrówki pozwalają się przepędzić ze świątyni dopiero wówczas, gdy obraz Matki Bożej wraca na swoje pierwotne miejsce.

Ciskająca kamieniami. Concepción, Chile, 1600 r.

Pewien obraz Matki Bożej „ożywa” i opuszcza kaplicę w Concepción – mieście założonym w 1550 r. przez hiszpańskiego konkwistadora Pedra de Valdivię. Podczas oblężenia miasta przez Araukanów ukazuje się Maryja, która wygląda jak na obrazie. Ciska w stronę nieprzyjaciół ziemię i kamienie, co skłania ich do ucieczki.

Przyczyna duchowej równowagi Frattocchie, Włochy, 1967 r.

Pewnemu mnichowi z Frattocchie, miasteczka położonego na drodze między Rzymem a Castel Gandolfo, podczas medytacji uporczywie przychodzi do głowy słowo „równowaga” (wł. equilibrio). Kiedy niedługo później pracuje na strychu klasztoru, znajduje metalową płytkę, na której wytłoczone jest wyobrażenie Matki Bożej. Staje się ono wzorem, według którego br. Armando Panniello wykonuje wizerunek Matki Bożej od Duchowej Równowagi, który od tej chwili otaczany jest czcią w kościele klasztornym w Frattocchie.

2021-05-18 10:56

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zurych: niebezpieczny Marsz dla Życia

[ TEMATY ]

Szwajcaria

marsz dla życia

Iwona Ochotny

Bardzo niebezpieczny przebieg miał w tym roku Marsz dla Życia w Zurychu. Zwolennicy aborcji dążyli do rozbicia manifestacji obrońców życia. Policja zabezpieczająca marsz została obrzucona butelkami, kamieniami i petardami. W wielu miejscach płonęły śmietniki. Zaatakowani też zostali przybyli na miejsce strażacy.

Pozwolenie na tegoroczny Marsz obrońcy życia otrzymali dopiero w ubiegłym tygodniu po interwencji sądu administracyjnego w Zurychu. Sąd uchylił decyzję władz miasta, które uprzednio nie zgodziły się na manifestację. Sędziowie uznali, że jest to naruszenie wolności opinii.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które poszły za Jezusem z Galilei

2021-09-27 19:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

dziewica konsekrowana

ks. Paweł Kłys

Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja - ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami – mówił abp Grzegorz Ryś podczas pierwszego dnia rekolekcji dla dziewic i wdów konsekrowanych oraz sióstr zakonnych z archidiecezji łódzkiej, które rozpoczęły się w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Przewodniczy im abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość w parafii Ducha Świętego we Wrocławiu

2021-09-27 23:36

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny

Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny

Podczas Eucharystii 27 września młodzież parafii przyjęła sakrament bierzmowania z rąk abp. Józefa Kupnego. Metropolita wrocławski poświęcił też unikatowe organy hybrydowe. To drugie tego typu organy w Polsce oddane do użytku.

W homilii abp Kupny nawiązał do obu wydarzeń. Mówiąc o poświęceniu instrumentu podkreślił, jest jest on jak żaden inny związany z liturgią. – Żeby zagrać symfonię, nie wystarczy jeden instrument, potrzebna jest orkiestra. I co ciekawe – każdy z instrumentów ma do wykonania inną partię. Można powiedzieć, że każdy z nich po odłączeniu od pozostałych niewiele znaczy. Ma swoją wartość wtedy, gdy jest we współbrzmieniu z pozostałymi. Razem dopiero tworzą symfonię. Przywołuję to porównanie w kontekście wydarzenia, które dziś przeżywamy w Waszej parafii. Jest to właśnie poświęcenie instrumentu organowego. Ma on służyć tej wspólnocie, ma pomagać w modlitwie. Jest on również znakiem jedności. Jest to znak tego, co my w tym kościele tworzymy – mówił ksiądz arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję