Reklama

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Izrael
Zamieszki w Jerozolimie

Ponad 300 osób zostało rannych w dniach 7-9 maja w starciach między Palestyńczykami a izraelską policją w pobliżu meczetu Al-Aksa i w kilku dzielnicach Wschodniej Jerozolimy. Większość rannych to Palestyńczycy, ucierpiało także 17 policjantów. To największa eskalacja napięć, do których dochodzi w ostatnich tygodniach w Izraelu i na terytoriach okupowanych.

Pierwsze starcia miały miejsce 7 maja po wieczornej modlitwie na Wzgórzu Świątynnym. Tysiące Palestyńczyków zaatakowały kamieniami izraelskich policjantów. Była to reakcja na zastrzelenie tego dnia przez izraelską policję dwóch Palestyńczyków, w odpowiedzi na ostrzelanie bazy Salem – izraelskiej straży granicznej – na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu. Palestyńczycy protestowali również przeciwko planom ich eksmisji w osiedlu mieszkaniowym Asz-Szajch Dżarrah, 2 km od Starego Miasta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przeciwko działaniom Izraela zaprotestowała społeczność międzynarodowa, m.in. rządy: Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, które we wspólnym oświadczeniu wezwały rząd Izraela do wstrzymania budowy osiedli żydowskich na terytoriach palestyńskich na Zachodnim Brzegu, a także dyplomacja UE, władze Jordanii oraz Biały Dom. O położenie kresu przemocy w Jerozolimie zaapelował w niedzielę 9 maja podczas modlitwy Anioł Pański papież Franciszek.

Reklama

Benjamin Netanjahu odrzuca międzynarodową presję ws. wstrzymania budowy izraelskich kolonii we Wschodniej Jerozolimie.
m.k.

Uwaga na Niemców
Ryzyko schizmy

Kardynał Camillo Ruini, wieloletni przewodniczący Episkopatu Włoch, zapowiedział modlitwy o to, aby w Niemczech nie doszło do schizmy. – Ryzyko istnieje, ale ufam, że z Bożą pomocą uda się je przezwyciężyć – powiedział. W ten sposób skomentował sytuację w Niemczech, w tym zapowiadane publiczne błogosławienie związków homoseksualnych wbrew oficjalnemu zakazowi ze strony Stolicy Apostolskiej. Kardynał Ruini potwierdza, że sytuacja w Niemczech jest trudna. Narodowa droga synodalna jasno formułuje swoje cele, wśród których są nie tylko uznanie związków jednopłciowych, ale i kapłaństwo kobiet, zniesienie celibatu i interkomunia. – Kapłani, którzy błogosławią pary homoseksualne, wykraczają poza swoje uprawnienia – zaznaczył kard. Ruini i przypomniał: – Błogosławić można tylko to, co jest zgodne z zamysłem Boga. Osoby można błogosławić, ale by się nawróciły, a nie, by trwały w grzechu. Nikt w Kościele nie ma do tego prawa (więcej na ten temat na str. 24-25).
w.d.

Papież do Polaków
Niech prowadzi Maryja

Na zakończenie audiencji ogólnej papież Franciszek zwrócił się do Polaków: – Maj, poświęcony Najświętszej Maryi Pannie, jest wam szczególnie bliski. Zgodnie z tradycją waszych ojców gromadzicie się (...), aby kontemplować Jej piękno, miłość i dobroć. Niech Dziewica Niepokalana wyzwoli ludzkość z dramatu pandemii oraz prowadzi waszą ojczyznę i wasze rodziny do swojego Syna, Jezusa Chrystusa.
j.k.

Watykan
Nowi święci

Reklama

W czasie konsystorza publicznego papież Franciszek zapowiedział kanonizację siedmiorga błogosławionych. W przeciwieństwie do poprzednich konsystorzy Ojciec Święty nie podał jeszcze daty kanonizacji. Zostanie ona ustalona w zależności od pandemii. Przyszli święci to: Łazarz Devasahayam Pillai, Karol de Foucauld, Cezary de Bus, Ludwik Maria Palazzolo, Justyn Maria Russolillo, Maria Franciszka od Jezusa (Anna Maria Rubatto) i Maria Dominika Mantovani. Wśród błogosławionych, których kanonizację ogłosił papież, postacią, która wywarła największy wpływ na Kościół powszechny, jest niewątpliwie Karol de Foucauld, francuski trapista i prezbiter, misjonarz, eremita przebywający przez 15 lat wśród muzułmańskich Tuaregów na Saharze w Algierii.
j.k.

Francja
Znikające kościoły

Obserwatorium Dziedzictwa Religijnego wyliczyło, że francuskie zabytki sakralne znikają z częstotliwością dwóch budynków na miesiąc. W zbliżonej proporcji rośnie liczba meczetów. Edouard de Lamaze, prezes obserwatorium, po pożarze, który strawił XVI-wieczny kościół Saint-Pierre w Romilly-la-Puthenaye w Normandii, zaapelował o zwrócenie uwagi na ten problem. Duża liczba znikających obiektów sakralnych wynika z wyburzeń, przekształceń i zawaleń oraz właśnie z pożarów – aż dwie trzecie z nich jest spowodowane podpaleniami. Codziennie co najmniej dwa katolickie obiekty są okradane lub profanowane.
j.k.

Badania
Chcą reparacji

Reklama

Większość Greków chce, aby Niemcy zapłaciły za zniszczenie ich kraju w czasie II wojny światowej. Według badań prowadzonych przez różne ośrodki, poparcie dla reparacji wynosi od 90% do 97%. O sprawie stało się głośno w przypadającą w tym roku 80. rocznicę napaści na Grecję. Grecka komisja parlamentarna oszacowała wielkość szkód wojennych, spowodowanych przez Niemców, na co najmniej 289 mld euro, wliczając w to przymusową pożyczkę, której Grecja musiała udzielić bankowi Deutsche Reichsbank. W połowie 2019 r. rząd premiera Aleksisa Ciprasa zwrócił się do Niemiec o negocjowanie reparacji. Rząd obecnego premiera Kyriakosa Mitsotakisa potwierdził ponad rok temu w nocie dyplomatycznej, że kwestia reparacji jest dla Grecji otwarta. Żądania nadal są aktualne, a ich spełnienie przez Berlin byłoby aktem głębokiego humanitaryzmu. Niemcy najechały Grecję i Jugosławię 6 kwietnia 1941 r. Do 1944 r. SS i Wehrmacht dokonywały licznych masakr publicznych w odwecie za ataki partyzanckie. W wojnie zginęły dziesiątki tysięcy greckich cywilów. W samych Atenach zmarło z głodu ponad 40 tys. Greków. Przemysł został zniszczony w 80%. Niemcy odrzucają żądania Greków. Dla rządu w Berlinie kwestia reparacji została sfinalizowana tzw. traktatem dwa plus cztery z 1990 r., zawartym między RFN, NRD i czterema byłymi mocarstwami okupacyjnymi: USA, Związkiem Radzieckim, Francją i Wielką Brytanią. Traktat otworzył drogę do zjednoczenia Niemiec, ale nie ma w nim wyraźnej wzmianki o reparacjach.
w.d.

Hiszpania
Idzie zmiana

Opozycyjna centroprawicowa Partia Ludowa (PP) wygrała przedterminowe wybory regionalne w regionie i stolicy. Sama zdobyła więcej głosów niż 3 partie lewicowe. Zwycięstwo nie jest sensacją – są nią jej rozmiary. PP zdobyła 45% głosów (wcześniej miała ich 22%), co daje jej 65 miejsc w regionalnych władzach. Wybory okazały się porażką dla współrządzącej krajem Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE), która z zaledwie 16,8% poparcia zajęła trzecie miejsce. Inna lewicowa partia – Más Madrid uplasowała się na drugim miejscu. Poparło ją prawie 17% głosujących. Pierwszym efektem wyników wyborów jest wycofanie się z polityki założyciela lewicowej partii Podemos – Pablo Iglesiasa.
j.k.

Wenezuela
Potrójna podwyżka

Reklama

Minister pracy – Eduardo Pinate ogłosił potrojenie płacy minimalnej. Inflacja jest jednak tak wysoka, że nic to nie da. Za tę kwotę nie można kupić nawet kilograma mięsa. Nowa miesięczna płaca minimalna wynosi 7 mln boliwarów, co stanowi równowartość 2,5 dolara. Kilogram mięsa w Wenezueli kosztuje ok. 3,75 dolara. Ten niegdyś bogaty producent ropy naftowej przeżywa czwarty rok hiperinflacji i ósmy rok recesji. Wenezuela znajduje się w najgorszym kryzysie gospodarczym w swojej współczesnej historii. Inflacja jest tak duża, że rząd zezwolił na dokonywanie transakcji w dolarach. Lewicowy rząd prezydenta Nicolása Maduro mierzy się z międzynarodowymi sankcjami, które mają na celu jego obalenie – nie uznaje się go za prawowitego prezydenta kraju.
j.k.

Polska-UE
Połowa ufa UE

Lata grillowania Polski przez najważniejsze instytucje unijne zrobiły swoje. Nasz kraj należał do państw najbardziej entuzjastycznie nastawionych do zjednoczonej Europy. Ale to już przeszłość. Najnowsze wydanie Eurobarometru pokazuje, że tylko 50% z nas ufa Unii Europejskiej, 38% – przeciwnie, a 12% nie ma zdania. To trochę lepiej niż unijna średnia (49% pozytywnych odpowiedzi i 43% negatywnych), ale daleko za entuzjastyczną Portugalią (78% zaufania do UE), Irlandią (74%) czy Litwą (70%). Autorzy badania zwracają uwagę, że tylko od ub.r. wskaźnik zaufania do UE spadł w naszym kraju o 6 punktów procentowych. Załamanie nastąpiło także w Austrii (o 3 punkty procentowe – do 41%) i Danii (o 1 punkt procentowy – do 62%).
j.k.

Peru
Wodospady JPII

40 lat temu Polacy odkryli dla świata kanion Colca – drugą dzisiaj po Machu Picchu atrakcję turystyczną Peru. Wyczynu tego dokonali w 1981 r. członkowie krakowskiego klubu kajakowego „Bystrze”, którzy jako pierwsi pokonali kajakami i pontonami liczącą prawie 120 km długości rzekę Rio Colca. Najwyższe wodospady w czeluściach najgłębszego kanionu na naszym globie zostały nazwane imieniem Jana Pawła II. W 2019 r. kanion zobaczyło 284 tys. turystów. W Huambo, wiosce leżącej nad otchłanią Colca, Polacy chętnie odwiedzają szkołę im. „Juan Pablo II”, otoczoną opieką Polonijnego Klubu Podróżnika. Przyjeżdża tu często z grupami turystycznymi Jerzy Majcherczyk, prezes tego klubu w New Jersey.
k.w.

2021-05-11 13:39

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrystus nie musi udowadniać swojego zmartwychwstania

2025-04-15 10:00

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Grażyna Kołek

Chrystus nie musi udowadniać swojego zmartwychwstania. On żyje niezależnie od tego, czy ja tego chcę czy nie, czy w to wierzę czy neguję. Kwestia zmartwychwstania nie jest problemem Jezusa, ale naszym problemem. To ja muszę podjąć decyzję, czy w to wierzę czy to odrzucam.

Pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra oraz do drugiego ucznia, którego Jezus kochał, i rzekła do nich: «Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono». Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka. Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą w jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył. Dotąd bowiem nie rozumieli jeszcze Pisma, które mówi, że On ma powstać z martwych.
CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Parolin - Vance. Współpraca ws. ochrony wolności religijnej

2025-04-19 18:31

[ TEMATY ]

Watykan

VATICAN MEDIA Divisione Foto

Kardynał Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej przyjął w Wielką Sobotę w Watykanie wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Jamesa Davida Vance’a. Rozmowa dotyczyła bieżącej sytuacji międzynarodowej oraz współpracy pomiędzy USA i Stolicą Apostolską.

W spotkaniu w sobotę rano uczestniczył także abp Paul Richard Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami i organizacjami międzynarodowymi. Jak informuje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, podczas spotkania, które odbywało się w serdecznej atmosferze, rozmówcy wyrazili zadowolenie z dobrych stosunków dwustronnych pomiędzy Stolicą Apostolską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. prałat Jan Kwasik

2025-04-20 15:49

Karol Porwich/Niedziela

W noc Wigilii Zmartwychwstania Pańskiego zmarł ks. prałat Jan Kwasik. Kapłan miał 93 lata życia i 70 lat kapłaństwa. Do końca swoich dni rezydował w parafii pw. Chrystusa Króla w Brzegu Dolnym.

Kapłan urodził się 27 lutego 1932 roku w Kukizowie [Archidiecezja Lwowska]. Święcenia kapłańskie przyjął 19 czerwca 1955 roku. Od 6 grudnia 1955 roku był administratorem, a później proboszczem w parafii Wniebowzięcia NMP w Ligocie Książęcej. 6 grudnia 1967 roku został przeniesiony na urząd proboszcza do parafii Wszystkich Świętych w Brzegu Dolnym. Był także budowniczym kościoła pw. Chrystusa Króla w Brzegu Dolnym, który stał się kościołem parafialnym. W 1994 roku kapłan ten otrzymał tytuł prałata. Ks. Jan Kwasik pozostał proboszczem parafii pw. Chrystusa Króla w Brzegu Dolnym do emerytury, czyli roku 2007. A następnie był w tej parafii rezydentem.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 13 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję