Reklama

Niedziela Kielecka

Wokół lektury Biblii

Niedawno przeżywany Tydzień Biblijny i Narodowe Czytanie Pisma Świętego zwracają naszą uwagę ku świętym księgom i zarazem stawiają pytanie: jak i na ile korzystamy z przekazów natchnionych?

Czy mocniej zaakcentowane raz do roku wydarzenie skłoni do większej przyjaźni z Biblią? Do stałej, a nie okazjonalnej lektury i kontemplacji Pisma Świętego oraz do kontynuacji tych inicjatyw przez cały rok – zachęcają bibliści.

Według św. Marka

W tym roku Niedziela Biblijna połączona z Narodowym Czytaniem Pisma Świętego przyniosła czytanie najstarszej z czterech Ewangelii – wg św. Marka.

Reklama

Dzieło Biblijne diecezji kieleckiej podczas Tygodnia Biblijnego zainaugurowało kolejny cykl spotkań lectio divina, w ramach którego będzie rozważana Ewangelia wg św. Marka. Podczas Mszy św., z udziałem biblistów i z konferencją, modlono się w intencji wszystkich dzieł i wspólnot biblijnych w diecezji. Krąg biblijny działający przy parafii katedralnej zaprosił także na piątkowe nabożeństwo Słowa Bożego.

– Tydzień Biblijny ma wartość o tyle, o ile coś po tym tygodniu zostanie – uważa ks. dr hab. Tomasz Siemieniec, biblista, wykładowca Pisma Świętego. Zasadniczo przestrzega przed akcyjnością, przed „odłożeniem po tygodniu Pisma Świętego na półkę”, przed „wchodzeniem w biegu w tekst” oraz przed omawianiem przeczytanego tekstu na zasadzie: „co nam się wydaje”. – To częsty błąd popełniany przez rozważających Pismo Święte – uważa. Nie prowadzi on bowiem do odkrycia przesłania tekstu biblijnego.

Z Biblią w diecezji

W większości parafii diecezji grupy biblijne dawały świadectwo bliskości z Biblią, poprzez zaangażowanie w liturgię, czytania. – Rozdawaliśmy fragmenty Markowej Ewangelii do przeczytania w rodzinie i wspólnego rozważania – mówi o. J. Zawadzki, proboszcz parafii cysterskiej w Jędrzejowie. U św. Brata Alberta w Busku-Zdroju została intronizowana Księga Pisma Świętego, z odpowiednią oprawą, wierni mogli zabrać do domów przygotowane cytaty z Pisma Świętego – inspiratorem był ks. D. Węgrzyn oraz młodzież z KSM i RCS. W Szańcu losowano fragmenty ze Starego i Nowego Testamentu, z zachętą, by sięgać do Pisma i włączyć się w krąg biblijny. – Z kazaniem biblijnym łączyliśmy zaproszenie do częstego czytania na bazie słów św. Hieronima – mówi ks. M. Tazbir.

Reklama

Ks. dr hab. T. Siemieniec zaszczepił zainteresowania biblijne w kręgach, które prowadził, m.in. w Chęcinach, Małogoszczu, Skorzeszycach i kilku kieleckich parafiach, choć jak przyznaje, pandemia przyhamowała regularność spotkań.

W diecezji kieleckiej ks. Siemieniec systematycznie propaguje metodę lectio divina (opartą o cztery jej filary: lectio, meditatio, oratio i contemplatio), którą pracuje z grupą osób od trzech lat, dwa razy do roku. Spotkania odbywają się w Domu Rekolekcyjnym w Skorzeszycach. Biblista zaleca także stosowanie jej w parafiach, pod warunkiem dobrego przygotowania komentarza.

Ks. dr Stanisław Sadowski, zastępca moderatora Dzieła Biblijnego w diecezji kieleckiej, zauważa, że ostatni rok, pomimo pandemii był owocny w jednoczeniu środowisk biblijnych. Przez najbliższy rok, jeśli sytuacja pozwoli planuje się biblijne spotkania w bazylice kieleckiej, organizowane naprzemiennie z parafialnymi, obejmujące wystawienie Najświętszego Sakramentu, medytację, modlitwę. W bazylice katedralnej aktywnie pracuje krąg biblijny pod kierunkiem ks. Jacka Malewskiego.

– Dlaczego ważne jest czytanie Pisma Świętego? – Bo jest ono Słowem natchnionym, a za sprawą łaski Bożej może dotykać serca człowieka, i na poziomie początkowym, i na pogłębionym – wyjaśnia ks. Sadowski. Zachęca do sięgania po dobre, sprawdzone pomoce formacyjne oraz do lektury i medytacji – we wspólnocie Kościoła, w zestawieniu z tradycją.

2021-05-05 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne w okazji Tygodnia Biblijnego

Wspaniała inicjatywa Zielonogórskich Warsztatów Liturgiczno-Muzycznych z okazji Tygodnia Biblijnego.

https://www.youtube.com/watch?v=O_6QPBw1D1U&feature=youtu.be

CZYTAJ DALEJ

Kościół św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim na szlaku camino

2021-07-26 15:59

[ TEMATY ]

Piotrków Trybunalski

Archidieceja Łódzka

Kościół św. Jakuba w Piotrkowie Trybunlaskim

Piotrkowska Fara

Parafia św. Jakuba w Piotrkowie Trybunalskim

Słupek ze znakiem camino - drogi do grobu św. Jakuba

Słupek ze znakiem camino - drogi do grobu św. Jakuba

Najstarsza świątynia w Piotrkowie Trybunalskim, której patronuje św. Jakub Apostoł została w marcu tego roku wpisana na polski szlak camino. Tym samym, każdy kto chce pielgrzymować drogą św. Jakuba, wśród 34 szlaków biegnących przez Polskę, może wybrać ten, którzy prowadzi przez Piotrków Trybunalski. Należy podkreślić, że nasza świątynia jest jedyną w archidiecezji łódzkiej, która została umiejscowiona na mapach prowadzących do sanktuarium w Santiego de Compostela – mówi ks. prał. Grzegorz Gogol.

Widocznym znakiem oznaczenia piotrkowskiej Fary, jest słupek ze znakiem camino, czyli promienista żółta muszla umieszczoną na niebieskim tle, która symbolizuje starą wielowiekową tradycję pielgrzymowania do grobu św. Jakuba. Poświęcenia tego znaku dokonał bp Ireneusz Pękalski, który w homilii podczas Mszy św. odpustowej nawiązując do męczeńskiej śmierci św. Jakuba, mówił o rzeszach współczesnych chrześcijańskich męczenników, którzy w różnych krajach świata oddają swoje życie za wiarę w Chrystusa. Wśród krajów, w których chrześcijanie są dotknięci przemocą kaznodzieja wymienił Włochy, Francję, Holandię, Niemcy, ale również i Polskę. Skąd u nich taka odwaga – pytał bp Pękalski. Odpowiadając zauważył, że źródłem ich wiary jest Jezus obecny w Eucharystii. Tym samym zachęcał zgromadzonych, by tak łatwo nie rezygnowali ze spotkania z Jezusem w niedzielnej Eucharystii. Ponieważ by być wiernym Chrystusowi, niekiedy musimy przejść przez doświadczenie wiary – podkreślał. Na zakończenie liturgii bp Ireneusz modląc się, prosił św. Jakuba, by dał nam siłę do wyznawania wiary w czasach, w których ona jest odrzucana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję