Reklama

Niedziela Kielecka

Wokół lektury Biblii

Niedawno przeżywany Tydzień Biblijny i Narodowe Czytanie Pisma Świętego zwracają naszą uwagę ku świętym księgom i zarazem stawiają pytanie: jak i na ile korzystamy z przekazów natchnionych?

Czy mocniej zaakcentowane raz do roku wydarzenie skłoni do większej przyjaźni z Biblią? Do stałej, a nie okazjonalnej lektury i kontemplacji Pisma Świętego oraz do kontynuacji tych inicjatyw przez cały rok – zachęcają bibliści.

Według św. Marka

W tym roku Niedziela Biblijna połączona z Narodowym Czytaniem Pisma Świętego przyniosła czytanie najstarszej z czterech Ewangelii – wg św. Marka.

Dzieło Biblijne diecezji kieleckiej podczas Tygodnia Biblijnego zainaugurowało kolejny cykl spotkań lectio divina, w ramach którego będzie rozważana Ewangelia wg św. Marka. Podczas Mszy św., z udziałem biblistów i z konferencją, modlono się w intencji wszystkich dzieł i wspólnot biblijnych w diecezji. Krąg biblijny działający przy parafii katedralnej zaprosił także na piątkowe nabożeństwo Słowa Bożego.

– Tydzień Biblijny ma wartość o tyle, o ile coś po tym tygodniu zostanie – uważa ks. dr hab. Tomasz Siemieniec, biblista, wykładowca Pisma Świętego. Zasadniczo przestrzega przed akcyjnością, przed „odłożeniem po tygodniu Pisma Świętego na półkę”, przed „wchodzeniem w biegu w tekst” oraz przed omawianiem przeczytanego tekstu na zasadzie: „co nam się wydaje”. – To częsty błąd popełniany przez rozważających Pismo Święte – uważa. Nie prowadzi on bowiem do odkrycia przesłania tekstu biblijnego.

Z Biblią w diecezji

W większości parafii diecezji grupy biblijne dawały świadectwo bliskości z Biblią, poprzez zaangażowanie w liturgię, czytania. – Rozdawaliśmy fragmenty Markowej Ewangelii do przeczytania w rodzinie i wspólnego rozważania – mówi o. J. Zawadzki, proboszcz parafii cysterskiej w Jędrzejowie. U św. Brata Alberta w Busku-Zdroju została intronizowana Księga Pisma Świętego, z odpowiednią oprawą, wierni mogli zabrać do domów przygotowane cytaty z Pisma Świętego – inspiratorem był ks. D. Węgrzyn oraz młodzież z KSM i RCS. W Szańcu losowano fragmenty ze Starego i Nowego Testamentu, z zachętą, by sięgać do Pisma i włączyć się w krąg biblijny. – Z kazaniem biblijnym łączyliśmy zaproszenie do częstego czytania na bazie słów św. Hieronima – mówi ks. M. Tazbir.

Reklama

Ks. dr hab. T. Siemieniec zaszczepił zainteresowania biblijne w kręgach, które prowadził, m.in. w Chęcinach, Małogoszczu, Skorzeszycach i kilku kieleckich parafiach, choć jak przyznaje, pandemia przyhamowała regularność spotkań.

W diecezji kieleckiej ks. Siemieniec systematycznie propaguje metodę lectio divina (opartą o cztery jej filary: lectio, meditatio, oratio i contemplatio), którą pracuje z grupą osób od trzech lat, dwa razy do roku. Spotkania odbywają się w Domu Rekolekcyjnym w Skorzeszycach. Biblista zaleca także stosowanie jej w parafiach, pod warunkiem dobrego przygotowania komentarza.

Ks. dr Stanisław Sadowski, zastępca moderatora Dzieła Biblijnego w diecezji kieleckiej, zauważa, że ostatni rok, pomimo pandemii był owocny w jednoczeniu środowisk biblijnych. Przez najbliższy rok, jeśli sytuacja pozwoli planuje się biblijne spotkania w bazylice kieleckiej, organizowane naprzemiennie z parafialnymi, obejmujące wystawienie Najświętszego Sakramentu, medytację, modlitwę. W bazylice katedralnej aktywnie pracuje krąg biblijny pod kierunkiem ks. Jacka Malewskiego.

– Dlaczego ważne jest czytanie Pisma Świętego? – Bo jest ono Słowem natchnionym, a za sprawą łaski Bożej może dotykać serca człowieka, i na poziomie początkowym, i na pogłębionym – wyjaśnia ks. Sadowski. Zachęca do sięgania po dobre, sprawdzone pomoce formacyjne oraz do lektury i medytacji – we wspólnocie Kościoła, w zestawieniu z tradycją.

2021-05-05 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Napełnieni Duchem Świętym

Niedziela rzeszowska 18/2018, str. IV

[ TEMATY ]

tydzień biblijny

Archiwum organizatora

Wykład ks. prof. A. Kubisia

Wykład ks. prof. A. Kubisia

Za nami X Tydzień Biblijny w Polsce, przeżywany pod hasłem „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Tegoroczny Tydzień Biblijny łączył się z II Narodowym Dniem Czytania Pisma Świętego, który odbywał się pod hasłem „Weźmijcie Pismo Święte”

Biblia bywa nazywana ósmym sakramentem. Sakrament zawiera element widzialny – doczesny i niewidzialny – nadprzyrodzony. Podobnie jest z Biblią. Tegoroczne hasło Tygodnia Biblijnego nawiązywało do wydarzenia Pięćdziesiątnicy, gdy apostołowie, po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, przebywając w wieczerniku, zostali napełnieni „mocą z wysoka” (por. Łk 24, 49), a następnie zaczęli „odważnie głosić słowo Boże” (por. Dz 4, 31).

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje przepisy przywracające obowiązkowe badania okresowe

2022-09-27 12:15

[ TEMATY ]

badania

Ministerstwo Zdrowia

Archiwum PUM w Szczecinie

Resort zdrowia planuje przywrócenie obowiązku wykonywania badań okresowych oraz zleconych przed rozpoczęciem nowej pracy - informuje Prawo.pl. Obowiązek ten został zawieszony ponad dwa lata temu, po wybuchu pandemii koronawirusa. Eksperci uważają, że to już najwyższy czas na powrót do wcześniejszych przepisów.

Jak podaje serwis, Ministerstwo Zdrowia przygotowało zmianę ustawy w sprawie COVID-19, której celem jest m.in. przywrócenie obowiązku wykonywania badań wynikających z przepisów art. 229 kodeksu pracy, czyli okresowych i przed rozpoczęciem pracy. Według Prawo.pl projekt jest na wstępnym etapie procesu legislacyjnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję