Reklama

Niedziela Kielecka

Wszyscy pielgrzymujemy do św. Jakuba

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego 23 maja do kościoła św. Jakuba Apostoła w Szczaworyżu zostaną wprowadzone relikwie patrona, które przybędą z sanktuarium w Więcławicach Starych k. Krakowa.

Niedziela kielecka 19/2021, str. I

[ TEMATY ]

Drogi św. Jakuba

Rok św. Jakuba

K.D.

Ten odrestaurowany obraz św. Jakuba wisi w zakrystii kościoła w Szczaworyżu

Ten odrestaurowany obraz św. Jakuba wisi w zakrystii kościoła w Szczaworyżu

Uroczystość wpisuje się w Święty Rok Jakubowy, który ze względu na pandemię papież Franciszek przedłużył do roku 2022. Każdy nawiedzający świątynię może oddać cześć relikwiom i uzyskać łaskę odpustu zupełnego.

Reklama

Kościół w Szczaworyżu jest jedną ze świątyń leżących na Małopolskiej Drodze św. Jakuba. Przybywają tutaj indywidualnie i w mniejszych grupach pątnicy, zmierzający pradawnym szlakiem. Są zachwyceni pięknem odrestaurowanej zabytkowej świątyni, jej historią. Korzystają z gościnności proboszcza ks. kan. Stanisława Kondraka, który zawsze serdecznie ich przyjmuje. Pątnicy wpisują się do specjalnej księgi, dzieląc się własnymi refleksjami z Drogi. – Od tego roku czeka na nich Dom Pielgrzyma. To duża sala z kominkiem, pokój dla pielgrzyma, aneks kuchenny – opowiada proboszcz. Pątnicy będą mieli doskonałe warunki, by odpocząć przed dalszą drogą.

Pierwszy drewniany kościółek św. Jakuba datowany jest na 1126 r. Obecny z ok. 1430 r., a przebudowany w 1618 r. poświęcił bp Tomasz Oborski. Jest on w stylu renesansowym i ma gotyckie pozostałości. Budowla uległa kolejnej rozbudowie w XVII i XVIII wieku. Bez trudu odnajdziemy w kościele wizerunek patrona. Św. Jakub ukazany jest na tle krajobrazu, z kapeluszem w dłoni i laską. Tak też przedstawiany jest w ikonografii. Obraz pochodzi z XVII wieku. Kiedyś był zasuwą do obrazu Matki Bożej Łaskawej. Po konserwacji zawisł obok głównego ołtarza w prezbiterium. Drugi obraz przeszedł burzliwą historię. Proboszcz odnalazł go między stertą desek podczas remontu wieży w 1994 r. Był bardzo zniszczony. Musiał przejść gruntowną renowację. Dziś zdobi wnętrza zakrystii.

Inaugurację Jubileuszowego Roku Jakubowego parafia przeżywała 21 lutego. Ks. Stanisław dokonał symbolicznego otwarcia drzwi kościoła św. Jakuba. Konferencję wygłosił dr Franciszek Mróz. Jako caminowicz i prezes Bractwa św. Jakuba w Więcławicach Starych organizuje on tzw. niedzielne pielgrzymowanie odcinkami Drogi Jakuba. Z uznaniem odnosi się do starań ks. Kondraka i jego inicjatywy Domu Pielgrzyma. Przyznaje, że od św. Jakuba otrzymał wiele łask, to potężny orędownik – mówi. – Sytuacja epidemiczna spowodowała zahamowanie ruchu pielgrzymiego do Santiago de Compostela, ale ożyły lokalne Drogi Jakubowe, bo ludzie są stęsknieni, by wyruszyć na camino. Na terenie Polski istnieje 36 odcinków Drogi św. Jakuba, to jest ok. 7 tys. kilometrów – mówi. Na podstawie badań, jakie prowadził dr Mróz, widać w tym szczególnym czasie większe ożywienie ruchu pielgrzymkowego na lokalnych odcinkach. Obojętnie jakim odcinkiem wędrujemy, łączy nas jedna myśl, że wszyscy pielgrzymujemy do św. Jakuba – podkreśla.

2021-05-05 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust św. Jakuba w Rzykach. Po raz pierwszy wręczali muszle Jakubowe

[ TEMATY ]

Rok św. Jakuba

Rzyki

MJscreen

Ks. Krzysztof Moskal na odpuście z muszlą św. Jakuba.

 Ks. Krzysztof Moskal na odpuście z muszlą św. Jakuba.

Parafia św. Jakuba w Rzykach przeżywała uroczystość odpustową i dziękowała za 225 lat istnienia.

Wierni dziękowali za opiekę św. Jakuba i prosili przez jego wstawiennictwo o potrzebne łaski dla całej parafii w niedzielę 25 lipca, zwłaszcza na sumie odpustowej, której przewodniczył biskup pomocniczy z Krakowa Janusz Mastalski w koncelebrze z obchodzącym imieniny proboszczem ks. Krzysztofem Moskalem i księżmi rodakami.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Bp Solarczyk: jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych

2021-09-28 21:47

[ TEMATY ]

Bp Marek Solarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych – mówił biskup Marek Solarczyk, który celebrował mszę świętą w kościele św. Stefana w Radomiu. Każdego 28. dnia miesiąca w świątyni kościele wierni będą gromadzić się na wspólnej modlitwie za Polskę i zgłębiać wciąż aktualne nauczanie Prymasa Tysiąclecia. Wspólna modlitwa była również inauguracją spotkań formacyjnych członków Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej.

Ks. Andrzej Jędrzejewski, proboszcz parafii św. Stefana i asystent diecezjalny Akcji Katolickiej wyraził radość, że „trwamy w radosnym dziękczynieniu za beatyfikację kard. Wyszyńskiego tak bardzo wyczekiwaną i wymodloną”. - To on mówił, że kocha Ojczyznę bardziej niż własne serce, dlatego jest dla nas szczególnym patronem Ojczyzny i orędownikiem spraw kraju. Taka intencja właśnie dzisiaj nas gromadzi. Dziękujemy za dar beatyfikacji, ale i prosimy o Boże błogosławieństwo dla Polski - mówił ks. Jędrzejewski, witając wiernych i członków Akcji Katolickiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję