Reklama

Prasa zagraniczna

Chcieli wystraszyć biskupa

Prawdopodobnie podziały etniczne były przyczyną zamachu na biskupa nominata diecezji Rumbek w Sudanie Południowym, włoskiego kombonianina, Christiana Carlassarego (na zdjęciu). Biskup, który przez lata pracował wśród plemienia Nuer, został postrzelony w nogi. Zdarzenie miało miejsce w przededniu objęcia biskupstwa na terenach zdominowanych przez plemię Dinka. Według pierwszych doniesień, zamachowcy chcieli wystraszyć nominata, żeby nie przyjmował święceń biskupich. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Agenzia Fides
Będą walczyć z czarami

Temat jest stary jak Afryka i jej ewangelizacja. Chodzi o fenomen czarowników i wiary w ich czary. Zjawisko jest nadal rozpowszechnione na Czarnym Lądzie, także wśród wyznawców Chrystusa. O tym, jak sobie z tym poradzić, dyskutowali filozofowie, teologowie i duszpasterze w Abidżanie na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Recepta wydaje się prosta. Chodzi o to, żeby odebrać szamanom instrument wpływu na postawy i zachowania ludzkie. Mieszkańcy się ich boją. Gdy strach przestanie działać, skończy się również moc czarowników.

AsiaNews.it
Trzecia fala w Japonii

Reklama

Przez Japonię przechodzi trzecia fala pandemii. Najtrudniejsza sytuacja jest w Tokio i Osace. Notuje się tam do tysiąca przypadków zachorowań na COVID-19 dziennie. Wzrasta też liczba zgonów. Japoński rząd wprowadził restrykcje, w tym zamknięcie części sklepów i ograniczenie działalności restauracji. Rządzący nie „ruszyli” miejsc kultu, pozostawiając decyzje roztropności duchowych liderów. W Kościele katolickim podczas pierwszej fali pandemii rok temu odprawianie publicznych Mszy św. zostało zawieszone. W czasie drugiej fali, w końcu 2020 r., odprawiano Eucharystie, ale w rygorze sanitarnym. Zawieszono za to pozostałe aktywności duszpasterskie. Podobną taktykę przyjęto również teraz. Msze św. mogą być sprawowane, ale wtedy, gdy jest możliwe zachowanie dystansu, uczestnicy noszą maseczki, a pomieszczenia są dobrze wentylowane. Tam, gdzie nie ma możliwości spełnienia tych warunków, sugeruje się odwołanie publicznie sprawowanych Eucharystii, z kolei seniorów powyżej 75. roku życia zachęca się do tego, aby pozostali w domach.

CNA
Wracają czasy katakumb?

Prawdopodobnie nigdzie na świecie nie wprowadzono takich restrykcji jak na wyspie ewangelizowanej przed wiekami przez św. Patryka. Od 16 kwietnia publiczne odprawienie Mszy św. w Irlandii, z wyjątkiem Mszy św. pogrzebowej i ślubnej (w tych przypadkach przy ograniczonej liczbie uczestników), nie jest już wykroczeniem, ale przestępstwem zagrożonym nawet karą więzienia do 6 miesięcy. Regulacje te potajemnie wprowadził irlandzki rząd.

O tym, że politycy mają takie plany, sygnalizowano już w październiku ub.r., ale jeszcze 15 kwietnia irlandzki prymas – abp Eamon Martin razem z innymi liderami wspólnot religijnych uczestniczył w spotkaniu z premierem i nikt nie wspominał o rządowych planach. Przedstawiciele Kościoła są rozżaleni, bo przez miesiące pandemii ściśle dostosowywali się do narzucanych reguł. Kościół nie składa jednak broni i wstępuje na drogę prawną w obronie praw swoich i osób wierzących, które próbuje się kategoryzować jako przestępców.

Chiesa Ortodossa Russa
Dziel i rządź

Najwyraźniej za tą radą poszedł „minister spraw zagranicznych” patriarchatu moskiewskiego – abp Hilarion, odpowiadając na proste pytanie zadane przez rosyjską dziennikarkę telewizyjną. Chodzi o to, że ukraińskie władze zaprosiły na uroczystości 30-lecia Ukrainy patriarchę Konstantynopola Bartłomieja i papieża Franciszka. Czy przyjadą obaj? Zdaniem abp. Hilariona, patriarcha przyjedzie, bo „jest oderwany od rzeczywistości” i buja w obłokach oraz nieugięcie trwa w błędzie, który – zdaniem moskiewskiego duchownego – popełnił, nadając Ukraińcom autokefalię. Z kolei papież Franciszek nie przyjedzie, bo jest realistą. Według abp. Hilariona, nie miałby do kogo przyjechać, bo największa grupa ukraińskich wyznawców zrzeszonych w ramach Kościoła obrządku greckiego jest mu przeciwna, o czym ma świadczyć stosunek Franciszka i patriarchy Cyryla do deklaracji hawańskiej. Co zdaje się mówić prawosławny hierarcha? To, że najlepszych przyjaciół Franciszek ma nie wśród swoich, ale w Moskwie.

2021-05-05 07:42

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

76. sesja ZO ONZ

2021-09-21 17:49

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

Nowy Jork

prezydent.pl

W Nowym Jorku rozpoczęła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której bierze udział Prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca wystąpi po godz. 18 czasu lokalnego (po północy z wtorku na środę czasu polskiego).

W sesji ZO zapowiedziało osobisty udział ponad 100 szefów państw i rządów z różnych krajów. Będzie ona poświęcona głównie bezpieczeństwu, w tym sytuacji w Afganistanie, pandemii koronawirusa oraz zmianom klimatycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję