Reklama

Obserwator

WATYKAN
Darujmy najbiedniejszym

Papież Franciszek wezwał rządzących do częściowego umorzenia długów państw borykających się z ubóstwem. Wypowiedział się na ten temat przy okazji przyjęcia w Watykanie Martína Guzmána, argentyńskiego ministra gospodarki, gdy rozmawiano o długu publicznym ojczyzny papieża. Minister, który jest związany z ruchem peronistycznym, przedstawił papieżowi swoje zaniepokojenie w związku z tą sytuacją. Franciszek zaapelował do Międzynarodowego Funduszu Walutowego i do Grupy Banku Światowego o „znaczącą redukcję zadłużenia” biednych krajów, w czym dopatrywałby się „głęboko ludzkiego gestu”. To nie pierwszy apel Ojca Świętego w tej sprawie. Wcześniej, przed miesiącem, Franciszek zwrócił uwagę, że duch globalnej solidarności wymaga także znaczącej redukcji zadłużenia najbiedniejszych krajów, które dodatkowo pogłębiła pandemia. Papież wystosował również apel o współpracę, by zapewnić szczepionki wszystkim, zwłaszcza najsłabszym i potrzebującym. W liście do Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego zachęcał do solidarności szczepionkowej sprawiedliwie finansowanej, wskazując, że prawa rynku nie mogą górować nad prawem miłości i zdrowia wszystkich.
j.k.

PAPIEŻ DO POLAKÓW
Róbcie, co Jezus powie

Podczas audiencji ogólnej Ojciec Święty, przypominając o uroczystości Maryi Królowej Polski, zachęcił Polaków do wypełniania woli Bożej. – 3 maja obchodzimy uroczystość Maryi Królowej Polski – powiedział papież Franciszek. – Od XVII wieku naród polski nadaje ten tytuł Matce Bożej, oddając się w Jej matczyną opiekę i zobowiązując się do wiernej służby dla sprawy królestwa Jej Syna. Pamiętając o ślubach, które wasi ojcowie złożyli na Jasnej Górze, również w tych naszych trudnych czasach podejmujcie zawsze aktualne zaproszenie Maryi i róbcie wszystko, co Jezus wam powie. Jego błogosławieństwo niech towarzyszy każdemu i każdej z was, waszym rodzinom oraz całemu narodowi polskiemu!
j.k.

KANADA
Zaangażujcie się!

Reklama

Po tym, jak rząd przyjął ustawę rozszerzającą prawo do eutanazji, co zostało określone jako dostęp do „pomocy medycznej przy umieraniu”, biskupi kanadyjscy wystosowali list otwarty, w którym zachęcają wiernych do zaangażowania się na rzecz obrony życia. „Eutanazja i wspomagane samobójstwo to umyślne przerywanie życia ludzkiego z pogwałceniem przykazań Bożych. Podważają one naszą wspólną godność, odwracając nas od akceptacji i towarzyszenia cierpiącym oraz umierającym. Podważają też podstawowy obowiązek opiekowania się najsłabszymi i najbardziej bezbronnymi członkami społeczeństwa” – napisał w imieniu kanadyjskich biskupów abp Richard Gagnon, przewodniczący Kanadyjskiej Konferencji Biskupów Katolickich. Nowe prawo znosi obowiązek wykazania „racjonalnie przewidywalnych” okoliczności śmierci przed zastosowaniem asystowanego samobójstwa, pozwala także na dokonanie eutanazji z powodu choroby psychicznej. Kanadyjski episkopat zwraca uwagę, że takie regulacje mogą spowodować presję wymierzoną przeciwko osobom cierpiącym na choroby psychiczne oraz niepełnosprawnym. Nowe prawo nie zawiera klauzuli sumienia dla lekarzy, którzy chcieliby z powodów etycznych odmówić świadczenia tego typu usług. Hierarcha zaapelował do wiernych o korzystanie z dostępnych form nacisku na polityków w tej sprawie.
j.k.

WATYKAN
Szczepionki dla ubogich

W dniu imienin Ojca Świętego grupa bezdomnych i ubogich otrzymała szczepionki przeciw COVID-19. – Był to bardzo konkretny znak tego, że osoby te nie mogą być wykluczone, ponieważ stanowią część społeczeństwa i należą do Kościoła – powiedział kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski. Papież Franciszek troszczy się o ludzi pozbawionych dostępu do szczepionek w różnych częściach świata. Z myślą o nich uruchomiony został specjalny fundusz. – Ci, którzy są już zaszczepieni, mogą pomóc tym, którzy nie mają prawa lub możliwości bycia zaszczepionymi. Otrzymujemy wpłaty od 5 do 10 euro aż po 5 tys., a nawet więcej. Zostało zebranych ok. 200 tys. euro, z czego 100 tys. przesłaliśmy już do Syrii. Nuncjusz w tym kraju zajmie się szczepieniem najbiedniejszych na miejscu. Kiedy dostaniemy kolejne pieniądze, zostaną one rozesłane po świecie – powiedział kard. Krajewski.
j.k.

WŁOCŁAWEK
Nominacja biskupa

Papież Franciszek przyjął rezygnację dotychczasowego biskupa diecezjalnego we Włocławku – Wiesława Meringa i mianował jego następcą Krzysztofa Wętkowskiego, dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej. Nowy biskup włocławski jest wdzięczny papieżowi za mianowanie go ordynariuszem diecezji z tak bogatą historią świętych i błogosławionych. – To jest ziemia zarówno s. Faustyny Kowalskiej, o. Maksymiliana Kolbego, jak i bp. Michała Kozala oraz męczenników z czasów II wojny światowej – powiedział. Jak stwierdził, czeka go praca nad pogłębianiem wiary w diecezji. – To jest najważniejsze zadanie – ocenił.

Reklama

Biskup Wętkowski ma 58 lat, w czerwcu 1988 r. otrzymał święcenia. W latach 1989-94 studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, który ukończył z tytułem doktora z prawa kanonicznego w 1995 r. Był rzecznikiem, a następnie kanclerzem i moderatorem Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. W listopadzie 2012 r. został mianowany biskupem pomocniczym w tym mieście.
j.k.

WATYKAN
Wymiary bliskości

W Niedzielę Dobrego Pasterza w Bazylice św. Piotra papież udzielił święceń kapłańskich dziewięciu diakonom dla diecezji rzymskiej. Zwracając się do przyszłych neoprezbiterów, Franciszek zaznaczył, że mają oni być pasterzami świętego ludu Bożego. Służba ta powinna się opierać na bliskości, współczuciu i czułości. Ojciec Święty zwrócił uwagę, że bliskość ma cztery istotne wymiary. Najpierw chodzi o bliskość z Bogiem: w modlitwie, sakramentach, podczas Eucharystii; kapłan, który się nie modli, gasi w sobie ogień Ducha Świętego. Następnie – o bliskość z biskupem, w rzymskim przypadku – z „wicebiskupem”; prezbiterzy są współpracownikami biskupa, który jest dla nich ojcem. Ale chodzi również o bliskość między samymi kapłanami – Ojciec Święty wzywał, aby nigdy nie obmawiali swoich współbraci i nie plotkowali na ich temat. Franciszek zaznaczył też potrzebę bliskości ze świętym ludem Bożym – aby nigdy nie gubić zapachu owczarni Pana.
w.d.

CZECHY
„Nie” dla Zemana

Prezydent Miloš Zeman coraz powszechniej jest oskarżany o sprzyjanie Rosji wbrew interesom Czech. Senat, izba wyższa czeskiego parlamentu, próbuje wszcząć procedurę usunięcia Zemana z urzędu pod zarzutem zdrady. – Jawnie działa na rzecz Rosji, a przeciw własnemu krajowi – powiedział dziennikarzom szef senackiej Komisji Spraw Zagranicznych Pavel Fischer. Już 2 lata temu Senat – większością trzech piątych głosów – przegłosował impeachment Zemana, jednak deputowani niższej izby, kontrolowanej przez premiera Andreja Babiša, zablokowali procedurę. Zarzuty stawiane wówczas prezydentowi były bardzo poważne, argumentowano, że działa on w interesie obcego mocarstwa. Także dziś, uważają senatorowie, nie jest przypadkiem, że prezydent nie zareagował od razu na raport w sprawie wybuchu we Vrběticach, tłumacząc, iż odniesie się do tego później. Burzę wywołało telewizyjne wystąpienie Zemana na temat zamachu we Vrběticach. Stwierdził wówczas, że udział agentów Kremla jest tylko jedną z rozpatrywanych wersji, a główną jest „nieostrożne obchodzenie się z materiałami wybuchowymi”. – Mogę oficjalnie oświadczyć, że w raporcie służb stwierdzono, iż nie istnieją dowody lub świadectwa obecności dwóch (rosyjskich) agentów we Vrběticach – powiedział. Agenci GRU jednak – posługując się fałszywymi paszportami: mołdawskim i tadżyckim – umówili się na wizytę w składach amunicji tuż przed eksplozją, a ślady ich pobytu w tym miejscu mogły zniknąć w wyniku wybuchu. O tym prezydent nie powiedział.
w.d.

MOZAMBIK
Dżihadyści atakują

Przedstawiciele konferencji biskupów spotkali się z prezydentem Filipe Jacinto Nyusim i zaapelowali o ochronę chrześcijan w położonej na północy prowincji Cabo Delgado. Od kilku miesięcy uzbrojone grupy dżihadystów dokonują tam masakr wśród wspólnot chrześcijańskich. W końcu marca związane z tzw. Państwem Islamskim bojówki zaatakowały Palmę położoną w pobliżu budowanego przez francuską grupę Total kompleksu gazowego. W wyniku zamachu zginęło kilkadziesiąt osób. Władze koncernu ogłosiły, że wskutek destabilizacji regionu zamierzają zawiesić całe przedsięwzięcie. Biskupi wskazali też na stale pogarszającą się sytuację społeczną w tej byłej kolonii portugalskiej.

Przewodniczący episkopatu, biskup diecezji Xai-Xai na południu kraju – Lucio Andrice Muandula w rozmowie z szefem państwa podkreślił, że hierarchów mocno niepokoi sytuacja młodych obywateli. – Chcielibyśmy, aby młode pokolenie było wolne od obecnych zmartwień – powiedział.
j.k.

RZYM
500 plus po włosku

Zmiany w polityce rodzinnej Włoch, które po trwającym od niemal 50 lat kryzysie demograficznym dopiero teraz przygotowują się do wprowadzenia powszechnego zasiłku rodzinnego, odpowiednika polskiego programu „Rodzina 500+”, były leitmotivem konferencji zorganizowanej przez Papieski Instytut Teologiczny Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie, w 7. rocznicę kanonizacji papieża Polaka. Wielki kanclerz instytutu – abp Vincenzo Paglia przyznaje, że długo czekano na przyjęcie takiego rozwiązania, lecz zastrzega, że sam zasiłek nie wystarczy. Państwu musi zależeć na zakładaniu nowych rodzin. We Włoszech 30% gospodarstw domowych składa się dziś z jednej osoby. Rośnie też liczba rodzin mających tylko jedno dziecko. – Żyjemy w społeczeństwie coraz bardziej pozbawionym rodzin, a tymczasem w dobie kryzysu to one są główną ostoją. Rodziny, nawet te najsłabsze i najmocniej doświadczone, były faktycznym oparciem dla naszego społeczeństwa. Z tego trzeba wyciągnąć wnioski. Bez rodzin nie przetrzymalibyśmy tej tragedii, którą jest dla naszego kraju pandemia – powiedział abp Paglia. – Pandemia potwierdziła to, czego uczy nas pradawna mądrość: że rodziny są najważniejszym bogactwem naszych społeczeństw – podkreślił.
w.d.

RANKING
Singapur najlepszy

Za kraj najlepszy do życia w czasie pandemii uznano Singapur. Analizę przeprowadzono na podstawie szeregu wskaźników, w tym danych dotyczących dostępu do szczepionek przeciw COVID-19, swobody przemieszczania się i przeprowadzanych testów na obecność koronawirusa. Doceniono program ścisłej kwarantanny i wprowadzenie ograniczeń, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusa, jednocześnie sprawiając, że Singapurczycy w dużej mierze mogą zajmować się swoim codziennym życiem.

Ocenie poddano 53 największe gospodarki świata. Miejsce drugie i trzecie w rankingu zajęły kolejno Nowa Zelandia i Australia. Na drugim końcu skali znalazły się Brazylia, Polska i Argentyna.
j.k.

CHINY
Mniej... Chińczyków

Z przeprowadzonego spisu ludności wynika, że po raz pierwszy od pięciu dekad liczba ludności w Państwie Środka spadła. Spadek liczby ludności może się przyczynić do zwiększenia presji na Pekin, by wprowadzać zachęty systemowe dla par do posiadania większej liczby dzieci i w wyniku tego uniknąć starzenia się społeczeństwa. To jednak informacje nieoficjalne. Zhiwei Zhang, ekonomista z firmy Pinpoint Asset Management z Shenzhen, twierdzi, że jeśli Chiny potwierdzą spadek liczby ludności, będzie to oznaczać, iż nie sprawdzą się prognozy ONZ mówiące o tym, że liczba mieszkańców Chin będzie rosła do 2027 r. W 2016 r. Chiny zerwały z tzw. polityką jednego dziecka zniechęcającą rodziny do posiadania więcej niż jednego potomka.
j.k.

GOSPODARKA
Dobra wiadomość

– Wyniki polskiej gospodarki za I kwartał tego roku są nadspodziewanie dobre – zapewnia Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii. W marcu, jak zaznacza, odnotowaliśmy rekordowy, blisko 19-procentowy wzrost produkcji przemysłowej; spadł także i tak niski poziom bezrobocia. Według Gowina, biorąc pod uwagę bardzo dynamiczną i sprawnie rozwijającą się akcję szczepień oraz decyzję rządu o szybkim odmrażaniu gospodarki, mamy realne szanse na to, żeby wzrost PKB w 2021 r. był nawet wyższy niż 4%. Mimo to skutki pandemii będą jeszcze długo odczuwalne. – Straciliśmy 6,7% w PKB, to jest wyrwa, którą będziemy zasypywać jeszcze latami – twierdzi Gowin.
j.k.

EGIPT
Odkrycie turystyczne

Odnaleziono ponad 100 starożytnych grobowców w Delcie Nilu. Na znalezisko archeolodzy natrafili w prowincji Dakahlia, ok. 150 km od Kairu. W 110 grobowcach odnaleziono ludzkie szczątki, przedmioty ceramiczne i narzędzia służące do grzebania zmarłych. Badacze stwierdzili, że odnalezione grobowce pochodzą z trzech okresów historycznych. Większość to owalne grobowce z okresu predynastycznego (6000 – 3150 p.n.e.), kilka pochodzi z okresu nazywanego w archeologii Nagada III (od ok. 3200 do 3000 p.n.e.). Pozostałe mają kształt prostokąta i pochodzą z Drugiego Okresu Przejściowego (1782 – 1570 p.n.e.). Władze Egiptu nagłaśniają odkrycia, mając nadzieję na zwiększenie ruchu turystycznego w kraju. Egipski sektor turystyczny od dłuższego czasu zmaga się z problemami. Najpierw zaszkodziła mu rewolucja w 2011 r., dziś stagnację podtrzymuje pandemia COVID-19.
j.k.

WARSZAWA
Komuniści za darmo

Za utrzymanie miejsc pochówku komunistów nikt nie płaci. Mimo to nie są one likwidowane. Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych przewiduje, że jeśli po upływie 20 lat grób nie będzie opłacony, może zostać ponownie użyty. Choć za grobowce Bolesława Bieruta czy Karola Świerczewskiego nie są wnoszone opłaty, stoją one do dziś na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Grobowiec Bieruta zajmuje powierzchnię odpowiadającą ok. 78 zwykłym grobom. Podobnie jest w przypadku innych czołowych komunistów. Grobów byłych prominentnych działaczy PRL na Wojskowych Powązkach są co najmniej setki. Rzeczpospolita, która opisała ten proceder, nie wskazuje żadnego argumentu za pozostawieniem grobów w obecnym miejscu. Wręcz przeciwnie: Bierut to jeden z największych zbrodniarzy w dziejach Polski, Gomułka wydał rozkaz strzelania do robotników na Wybrzeżu, a Świerczewski walczył przeciw Polakom w wojnie polsko-bolszewickiej.
w.d.

2021-05-05 07:42

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Rekolekcje ewangelizacyjne „Wstań! Idź”

2021-09-20 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W niedzielę 19 września rozpoczęły się rekolekcje ewangelizacyjne w siedemnastu kościołach jubileuszowych Archidiecezji Łódzkiej. W kolegiacie łaskiej prowadzi je ks. Maciej Chodowski wraz z grupą młodzieży z Ruchu Światło – Życie.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję