Reklama

Niedziela Kielecka

Św. Józef z Ojcowa

Św. Józef Rzemieślnik patronuje uroczej Kaplicy na Wodzie w Ojcowie. Nazwa jest zasadna, bo tak w istocie, nad nurtem rzeki, ta ciekawa świątynia jest zbudowana.

Niedziela kielecka 17/2021, str. I

[ TEMATY ]

prezentacja

T.D.

Ojców – Kaplica św. Józefa na Wodzie

Ojców – Kaplica św. Józefa na Wodzie

Jesteśmy w przepięknie położnej – w Ojcowskim Parku Narodowym, parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Rzemieślnika w Ojcowie-Grodzisku. 1 maja to ważny odpust. – W sposób uroczysty uczciliśmy św. Józefa 19 marca, staramy się także przeżywać każdego 19. dnia miesiąca Msze św. ku jego czci w Kaplicy na Wodzie – mówi proboszcz ks. Stanisław Langner. Tegoroczne rekolekcje wielkopostne, które głosił ks. Łukasz Duraj – wikariusz ze Smardzowic, koncentrowały się wokół osoby św. Józefa. Zarówno uroczystość odpustową 1 maja, jak i 19 marca poprzedziła Nowenna do św. Józefa.

– Charakterystyczną cechą pierwszomajowego odpustu jest święcenie samochodów w Ojcowie. Na św. Krzysztofa pojazdy święcimy natomiast w Grodzisku. Zastałem tę lokalną tradycję i ją szanuję – mówi proboszcz.

Reklama

Kaplica na Wodzie jest niewielka; w normalnych warunkach mieści ok. 60 osób, a w pandemicznych – ok. 10, ale posiada bardzo dobrą infrastrukturę zewnętrzną, z której wierni korzystają.

Ks. Langner zabiegał także o przywrócenie tytułu św. Józefa Rzemieślnika w miejsce Robotnika. Kaplica była konsekrowana w 1902 r. ale w dokumentach nie uwzględniono tytułu. Pierwotnie była mowa o „Rzemieślniku” (ks. M. Cygankiewicz, pierwszy rektor w liście do bp. J. Jaroszewicza pisze, że kaplica nie ma tytułu i prosi o św. Józefa Rzemieślnika z odpustem na 1 maja. Rektor wyjaśniał, że wybór odpowiada tutejszej ludności, która „zajmuje się chałupnictwem i wyrobem pamiątek z drewna”). W czasach PRL „Robotnik” jednak lepiej brzmiał, był poprawny politycznie. W każdym razie budowniczowie kaplicy to środowisko cieśli, nie robotników i tytuł jest jak najbardziej zasadny.

Św. Józef jest wyobrażony w ołtarzu bocznym ufundowanym w 1905 r. Ołtarz zachowuje charakterystyczny szwajcarsko-ojcowski, inspirowany zakopiańszczyzną, styl. Obraz przedstawia św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus. Na antepedium, podobnie jak w przypadku pozostałych ołtarzy, namalowano roślinność typową dla okolicznych lasów i łąk.

Reklama

1 maja 2015 r. została poświęcona rzeźba św. Józefa, wykonana przez Antoniego Toborowicza, która jest procesyjnie noszona podczas uroczystości parafialnych.

Wyjątkowość obiektu sakralnego kaplicy wynika z zaadaptowania dawnych uzdrowiskowych łazienek, co wynikło z konieczności obejścia zakazów rosyjskich władz. Ojców pod koniec XIX wieku stawał się znanym uzdrowiskiem, nasilała się potrzeba organizacji duszpasterstwa dla kuracjuszy. Zdecydowano na przystosowanie do celów liturgicznych łazienek zdrojowych, co zasadniczo wpłynęło na architekturę obiektu, znajdujących się bezpośrednio nad nurtem Prądnika.

Parafia jest niewielka, liczy ok. 190 wiernych, w tym 80 osób to mieszkańcy ojcowskiego Domu Pomocy Społecznej.

2021-04-21 10:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bądź naturalna

Niedziela toruńska 31/2021, str. III

[ TEMATY ]

prezentacja

Archiwum rodziny Polakiewiczów

Elżbieta Polakiewicz – zawsze uśmiechnięta, delikatna, życzliwa dla innych

Elżbieta Polakiewicz – zawsze uśmiechnięta, delikatna, życzliwa dla innych

Wiele osób słuchało we wtorki audycji dla Małżonków i rodziców w Radiu Maryja w opracowaniu Elżbiety i Lecha Polakiewiczów. Spytałam ją kiedyś: – Jaką ważną myśl dała ci twoja mama? Odpowiedź była prosta: – Bądź naturalna.

Ta właśnie myśl, którą przekazała mi Elżbieta, wybrzmiewała w mojej świadomości przez długie lata. Taka też była. Radziła sobie w wielu trudnych sytuacjach mimo swojej ułomności, z której nie robiła problemu. Była bardzo pracowita. Zawsze uśmiechnięta, delikatna i życzliwa dla innych. Szanowała drugiego człowieka z jego wolnymi wyborami. Miała swój Eden: były to sztuki piękne, szczególnie malarstwo. Kierunek ten ukończyła na UMK w Toruniu. Z Leszkiem dochowali się trójki dzieci i piątki wnucząt. To był jej drugi, do końca życia, Eden. Modliła się często do Matki Bożej Pocieszycielki Lelowskiej, otoczonej kultem od 1357 r. Rozważanie i rozwinięcie tej myśli – „bądź naturalna” – poświęcam więc śp. Elżbiecie, bo 7 sierpnia mija piąta rocznica jej śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Papież w orędziu do młodzieży: w imię Chrystusa mówię ci: powstań i świadcz!

2021-09-27 12:13

[ TEMATY ]

młodzież

papież Franciszek

Vatican Media

Nie możesz pozostać na ziemi „użalając się nad sobą”, czeka na ciebie misja! Także ty możesz być świadkiem dzieł, które Jezus zaczął w tobie wypełniać. Dlatego w imię Chrystusa, mówię ci: Powstań i świadcz - wzywa papież Franciszek w orędziu na XXXVI Światowy Dzień Młodzieży.

Po raz pierwszy będzie on obchodzony w diecezjach na całym świecie nie w Niedzielę Palmową, a w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata (21 listopada 2021), tym razem pod hasłem: „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” (Dz 26, 16).

CZYTAJ DALEJ

W pandemii wzrasta zainteresowanie ezoteryzmem

2021-09-27 14:13

[ TEMATY ]

okultyzm

Adobe.Stock

Podczas pandemii Covid-19 nastąpił ogromny wzrost zainteresowania ezoteryzmem i okultyzmem. W Stanach Zjednoczonych dziesięciokrotnie wzrosła w tym czasie liczba ludzi, którzy konsultowali się z wróżbitami. Ludzie boją się jutra, a nauka okazała się zawodna – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Jean-Christophe Thibaut, który od dwudziestu lat pełni posługę uwolnienia w diecezji Metz. Ostrzega on, że praktyki ezoteryczne to najczęstsza przyczyna demonicznych zniewoleń.

Francuski kapłan podkreśla, że gwałtowny rozwój okultyzmu był możliwy dzięki internetowi i sieciom społecznościowym, gdzie łatwo można znaleźć niezbędne instrukcje, bez potrzeby nawiązywania dodatkowych kontaktów. Ludzie nie zdają sobie jednak sprawy z grożących im niebezpieczeństw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję