Reklama

Niedziela Częstochowska

Jak niegasnące światło

Na jakim fundamencie młodzi chcą budować przyszłość życia? Jak funkcjonuje szkoła w czasie pandemii? Odpowiedzi na te pytania dostarcza uroczystość z życia Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK w Częstochowie.

Niedziela częstochowska 17/2021, str. III

[ TEMATY ]

Częstochowa

Katolicka Szkoła Podstawowa

Beata Pieczykura/Niedziela

Młodzi chcą być wierni Chrystusowi

Młodzi chcą być wierni Chrystusowi

Ta młodzież staje wobec wezwań. Pierwszym takim wezwaniem jest sprawa jedności między domem, szkołą i Kościołem. Prosimy Boga o dar rozumu, mądrości, bojaźni Bożej i pobożności po to, abyśmy byli jedno, jedno w rodzinach, szkole i Kościele – powiedział abp Wacław Depo 15 kwietnia w sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Częstochowie podczas Mszy św. połączonej z udzieleniem bierzmowania 9 uczniom Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK przy ul. Górnej.

Wdzięczność i radość z przyjęcia sakramentu dojrzałości przez uczniów szkoły znajdującej się na terenie parafii św. Antoniego wyraził proboszcz ks. Sylwester Kubik.

Abyśmy mieli odwagę

Reklama

W homilii abp Depo mówił o tajemnicy życia Bożego, jedności, mocy Ducha Świętego oraz maryjności, która jest zadana mieszkańcom Częstochowy. Młodym wyjaśnił, że w sakramencie bierzmowania w sposób świadomy podejmują własną decyzję, by być wiernym Chrystusowi. – Potrzebujemy Ducha Świętego, abyśmy mieli odwagę żyć tak, jak On nam każe. Ten sakrament jest niepowtarzalny. Musimy się do niego często odwoływać, kiedy tracimy siłę, ulegamy złu, wybieramy grzech, to Duch Święty wspomaga umysł i serce, żeby się przyznać, żebyśmy nie przyjęli zła jako normy – zaakcentował metropolita częstochowski. Dlatego prosił ich: – Nie zapominajcie o modlitwie Zdrowaś Maryjo, Pod Twoją obronę czy o innym krótkim akcie zawierzenia siebie Bogu przez Maryję.

Obietnica młodych

W odpowiedzi na te słowa abp. Depo młodzi zapewnili: – Duch Święty zstąpił na nas tak jak kiedyś na Apostołów. Nigdy o tym nie zapomnimy. Przyrzekamy wyznawać wiarę odważnie w domu, w szkole, na ulicy i na wakacjach. Będziemy świadczyć o wierze. Obiecujemy często spotykać się z Chrystusem w Komunii św. i sakramencie pokuty. Miłością bliźniego i dobrymi uczynkami będziemy okazywać wierność Chrystusowi i Kościołowi. Niech nam Duch Święty pomoże, byśmy byli podobni do niegasnącego światła.

Trudności i sukcesy w pandemii

O tym, jak funkcjonuje Katolicka Szkoła Podstawowa SPSK w Częstochowie w czasie pandemii, opowiada Grzegorz Nawrocki, jej dyrektor: – Łatwiej było nam przygotować się technicznie. Dużo ważniejsze było przygotowanie warstwy dydaktycznej i pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Realizujemy cały plan lekcji oraz zajęcia pozalekcyjne, uroczystości, rekolekcje, większość oczywiście zdalnie. Wychodzimy z założenia, że nie można utracić tego wszystkiego, co jest obudową dydaktyki i charyzmatu szkoły katolickiej – podkreśla.

Reklama

– Podczas pandemii potwierdziło się, że trwająca coraz dłużej izolacja powoduje spadek zaangażowania i jakiś rodzaj apatii u części dzieci. Od początku zabiegamy o utrzymanie rytmu dnia w funkcjonowania ucznia. Codziennie organizujemy spotkanie całej wspólnoty szkolnej podczas modlitwy porannej, prowadzonej zdalnie – mówi Grzegorz Nawrocki.

Dyrektor przyznaje, że szkoła dba o udział w konkursach, zawodach i festiwalach. – Staramy się propagować czytelnictwo gazet i książek, ofiarowanych szkole też przez Niedzielę. Traktujemy to jako sposób na pozytywne wykorzystanie obecnej sytuacji. Mimo wszystko jednak pedagog szkolny ma zdecydowanie więcej pracy niż w czasie nauki stacjonarnej – kończy Grzegorz Nawrocki.

2021-04-21 10:21

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezentacje Stołów
Wigilijno - Bożonarodzeniowych

[ TEMATY ]

Częstochowa

wigilia

Wojciech Mścichowski

Boże Narodzenie - czas niosący ludziom dobro, miłość i nadzieję. Pomimo zawirowań dziejowych kolejne pokolenia przekazują sobie Bożenarodzeniowe zwyczaje, przepisy wigilijnych potraw, słowa kolęd i pastorałek i ten niepowtarzalny klimat spływający na ziemię z chwilą ukazania się pierwszej gwiazdki. Wg polskiej tradycji ważnym punktem Świąt Bożego Narodzenia jest Wieczerza Wigilijna poprzedzająca uroczystą Pasterkę zwiastującą Narodzenie Pana, czas gdy przy wspólnym stole spotykają się rodziny, myślami łączą się z nieobecnymi, obdarowują się prezentami, wzajemną miłością, życzliwością, wybaczając sobie wszelkie przewinienia, radując się z obecności Boga pośród ludzi. Chociaż dzięki obecnym zdobyczom techniki w większości wigilijnych przygotowań mogą wyręczyć nas sklepy i firmy gastronomiczne, jednak nic nie zastąpi przedświątecznego, domowego klimatu i zapachu oraz smaku potraw przygotowanych wspólnie wg rodzinnych przepisów Wspaniałą lekcją przypominającą świąteczne tradycje są organizowane corocznie przez Regionalny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Częstochowie Prezentacje Stołów Wigilijno - Bożonarodzeniowych, połączone z Przeglądem Ludowych Zespołów K G W. Tegoroczne ósme już spotkanie z tradycją, folklorem i sztuką kulinarną okresu świątecznego odbyło się 14 grudnia w Poczesnej z udziałem księdza biskupa Antoniego Długosza, wójta Gminy Krzysztofa Ujmy, proboszcza ks. prał. Jarosława Sroki, władz i przedstawicieli organizacji rolniczych, władz samorządowych, świata polityki, kultury i licznych członkiń K. G. W. z powiatów częstochowskiego, lublinieckiego, myszkowskiego, kłobuckiego.
Spotkanie, które odbyło się w nowoczesnej gminnej hali sportowej rozpoczęto tradycyjnym polonezem w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego „Wrzosowianie” Na misternie przygotowanych wigilijnych stołach nie zabrakło tradycyjnych potraw, a więc śledzi w różnych postaciach, pierogów, kapusty z grzybami i grochem, ryb, pierogów, makowców, ale także typowo regionalnych, jak zupa z mlecza śledziowego z ziemniakami z wody, białej kapusty z fasolą, śląskiej moczki (piernik, bakalie, śliwki wędzone i mak), moczniaków na bazie wyłącznie mąki i wody i kochcickiej szpajzy (piana z białek przekładana galaretką z bakaliami). Było świątecznie, uroczyście i smakowicie. Pamiętajmy jednak, że pośród wszystkich świątecznych przygotowań nie wolno zapomnieć o najważniejszym - o narodzonej Dziecinie, która pragnie zagościć w naszych rodzinach i ludzkich sercach. Miłym akcentem spotkania stały się występy zespołów regionalnych, popisy choreograficzne dzieci i młodzieży, prezentowane przez ludowych artystów dekoracje świąteczne. Dzielono się opłatkiem, składano życzenia, a dopełnieniem było błogosławieństwo księdza biskupa na Święta i cały nadchodzący 2014 Rok.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne 2021

2021-05-31 13:54

diecezja. legnica

Czcigodni i Drodzy Prezbiterzy Diecezji Legnickiej!Nadszedł czas dorocznych zmian personalnych związanych z aktualnymi potrzebami duszpasterskimi i łączących się z posłaniem części kapłanów do wspólnot parafialnych w charakterze proboszczów lub wikariuszy. Wobec realiów naszej Diecezji w ostatnich latach coraz wyraźniej brzmią słowa Zbawiciela „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało” (Mt 9,35).

Nie jest to związane tylko z faktem, że obecnie w naszym Seminarium przygotowuje się do kapłaństwa jedynie 14 alumnów (dla porównania: w roku 2005 było ich 75). Do tego ogólnego radykalnego i stałego spadku liczby powołań do życia kapłańskiego dochodzą naturalne okoliczności, do których należy m.in. przechodzenie na emeryturę kolejnych pokoleń księży proboszczów, choroby czy śmierć oraz cały szereg innych przyczyn wykluczających konkretnych kapłanów z pełnowymiarowej posługi duszpasterskiej, czy wreszcie odejścia niektórych prezbiterów ze stanu kapłańskiego.W tej sytuacji z przykrością i z troską muszę stwierdzić, że nie jest możliwe posłanie do parafii takiej liczby księży, która w pełni by zaspokoiła potrzeby związane z posługą sakramentalną, duszpasterską i katechetyczną.

CZYTAJ DALEJ

Wdzięczność za łódź Kościoła

2021-06-20 14:28

[ TEMATY ]

Kotowice

Wdzięczność za łódź Kościoła

Beata Pieczykura

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję