Reklama

Niedziela Kielecka

Najlepszy Opiekun i Przewodnik

Rok św. Józefa jest czasem do lepszego poznania Opiekuna Pana Jezusa i przylgnięcia do niego jak do dobrego ojca, który troszczy się o każdą rodzinę.

Papież Franciszek ogłosił rok św. Józefa 8 grudnia 2020 r. z okazji 150. rocznicy ustanowienia Opiekuna Jezusa Patronem Kościoła powszechnego. Ten wyjątkowy czas, który obecnie przeżywamy zakończy się 8 grudnia bieżącego roku. Ogłaszając rok 2021 rokiem św. Józefa, papież ujawnił, że ma do Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny ma szczególne nabożeństwo, podkreślając, że od ponad czterdziestu lat codziennie odmawia modlitwę do św. Józefa.

W Kielcach znajdują się dwie parafie pod wezwaniem św. Józefa: sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny na kieleckim Szydłówku oraz mniej znana wspólnota, leżąca na zachodnich obrzeżach Kielc, parafia św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny na kieleckim Niewachlowie, którą opiekuje się Zgromadzenie Oblatów św. Józefa. Proboszczem wspólnoty jest ks. Tadeusz Skolimowski. – Tak naprawdę do roku św. Józefa, jako zgromadzenie przygotowywaliśmy się już dużo wcześniej. Uważam, że dokument papieski Patris corde powstał pod wpływem prośby przełożonych naszego zgromadzenia. Osobiście byłem w Rzymie na kapitule w 2018 r. i podczas obrad podjęliśmy decyzję, aby zwrócić się do Ojca Świętego z prośbą, aby ustanowił rok św. Józefa. Kiedy zostaliśmy przyjęci przez papieża Franciszka na audiencji, nasz generał przedstawił tę prośbę. Ojciec Święty z zainteresowaniem odniósł się do niej, stwierdzając, że ją rozważy – mówi ks. Skolimowski. Od tego czasu oblaci przygotowywali się w swoich parafiach i w zgromadzeniu do obchodów roku św. Józefa, niejako go wyprzedzając. Kiedy kilka miesięcy temu papież ogłosił rok św. Józefa, ksiądz proboszcz spotkał się z przedstawicielami Rady parafialnej, aby przedyskutować propozycje uczczenia tego wyjątkowego czasu. Wierni zgodzili się, że nie może to być jak dotychczas, tylko nowenna do św. Józefa w każdą środę, czy dziewięciodniowa nowenna przed uroczystością św. Józefa.

Święty Józefie wspieraj

Reklama

Podczas spotkania proboszcz zaproponował między innymi ułożenie modlitwy do św. Józefa, która by ukierunkowywała wszystkich w tym szczególnym czasie na postać świętego patrona. Ks. Skolimowski, układając modlitwę, zawarł w niej osobistą prośbę, aby modlący się budowali swoje życie na wartościach chrześcijańskich. W tekście zawarta została także modlitwa za rodziny, aby panowała w nich miłość i szacunek dla życia. – Ułożyłem modlitwę i przedstawiłem jej tekst w Kurii biskupiej. Modlitwa została zaakceptowana. W naszym kościele modlimy się nią od 1 marca. – mówi proboszcz. Ksiądz Tadeusz nie poprzestał na tym. Zaproponował, aby w parafii odbyła się peregrynacja figury św. Józefa, na co również bp Jan Piotrowski wyraził aprobatę. – Dziewiętnastego dnia każdego miesiąca w naszym kościele odprawiana jest Msza św. oraz nabożeństwo ku czci św. Józefa poszerzone o konferencję o św. patronie. W ten sposób będziemy się modlić aż do 8 grudnia, kiedy to zakończymy ten szczególny rok – mówi proboszcz. Jak podkreśla ks. Skolimowski, program nie jest być może zbyt bogaty, lecz został tak ułożony, aby dostosować go do warunków pandemii i związanych z nią obostrzeń.

Święty Józef odwiedzi parafian

W parafii peregrynuje figura św. Józefa, która została wypożyczona od osób świeckich zorganizowanych w grupie Rodziny Świętego Józefa z Będzina z diecezji sosnowieckiej. Członkowie tej grupy od lat modlą się i w szczególny sposób oddają cześć Opiekunowi Jezusa. Figura przedstawia św. Józefa trzymającego w ręku nie tradycyjnie małego Pana Jezusa, lecz bazylikę św. Piotra w Rzymie. – Właśnie symbolika tej rzeźby uderzyła mnie i zachęciła do tego, by ten wizerunek odwiedzał domy naszych parafian. Skoro św. Józefowi powierzona była przez samego Boga opieka nad osobą Jezusa Chrystusa, to i również nad mistycznym ciałem Jezusa – Kościołem, co symbolizuje właśnie bazylika – podkreśla proboszcz. Figura św. Józefa już peregrynowała w poprzednim roku po domach mieszkańców parafii w Będzinie, teraz peregrynuje wśród mieszkańców kieleckiej parafii. Ks. Skolimowski ma nadzieję, że peregrynacja, wspólna, rodzinna modlitwa do św. Józefa przyniesie owoce. Widać to było w parafii oblatów w Będzinie, w której przez kilka miesięcy ludzie przychodzili i zabierali figurę św. Józefa do swoich domów, aby się modlić. Pamiątką peregrynacji figury Oblubieńca Maryi w parafii w Kielcach są małe figury św. Józefa, które każdy będzie mógł zabrać do siebie na własność. Będą one przypominały ten szczególny czas i zachęcały do modlitwy do świętego patrona.

Otworzyć się na działanie Bożej łaski

Peregrynacja figury św. Józefa rozpoczęła się w uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Eucharystii odpustowej przewodniczył bp Jan Piotrowski. W wygłoszonej homilii mówił o św. Józefie i rodzinie, która w dzisiejszym świecie jest niszczona i deprecjonowana. – Jeszcze do niedawna rodzina była czymś niebywale szanowanym, gdzie małżonkowie – kobieta i mężczyzna, w swoich własnych kulturach, religiach i obyczajach wybierali wspólną drogę życia. Ideał macierzyństwa i ojcostwa owocował potomstwem, a w konsekwencji rodzicielstwem wobec swoich synów i córek – mówił biskup, dodając, że współczesny świat niszczy rodzinę i stara się zdemolować Boży porządek. Na zakończenie Eucharystii odmówiona została litania do świętego Józefa, po której rodzinie państwa Żesławskich przekazana została figury św. Józefa.

2021-04-14 07:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jest wzorem i orędownikiem

Patron parafii św. Józef wciąż trafia ze swym przesłaniem do powstających grup, wspólnot – stwierdza w rozmowie z Niedzielą ks. Antoni Bednarz, proboszcz parafii św. Józefa w Krakowie-Podgórzu.

Maria Fortuna-Sudor: Księże Proboszczu, już za kilka dni metropolita krakowski oficjalnie ogłosi kościół św. Józefa sanktuarium. To dla wielu radość, ale i zaskoczenie…

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej

2021-09-20 07:46

ks. Maciej Flader

Młodzież w czasie cyklu "Dumni z Ewangelii"

Młodzież w czasie cyklu

W Krośnie zakończyło się wyjątkowo jednodniowe Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej pod hasłem „Uklęknij i wstań”. Młodzi w sobotni wieczór zgromadzili się w sanktuarium św. Jana Pawła II na adoracji krzyża i wspólnej Eucharystii, której przewodniczył abp Adam Szal.

W homilii do młodych metropolita przemyski nawiązał do patrona dnia, św. Stanisława Kostki, orędownika dla dzieci i młodzieży. – Przyzwyczailiśmy się, że święty to musi być ktoś, kto jest męczennikiem, kto jest misjonarzem, kto prowadził życie bardzo długie, jako pokutnik, jako osoba życia konsekrowanego, czyli zakonnik. Przyzwyczailiśmy się, że święty jest kimś kto zasłużony jest dla rodziny. A dziś to dziwne, że Kościół każe nam patrzeć na patrona, który jest młodym człowiekiem – zauważył kaznodzieja, przybliżając młodym jego życiorys.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję