Reklama

Niedziela Kielecka

Nowe szaty dla Królowej i Jej Syna

Nazywana jest Królową Wszystkich Świętych, ponieważ patronuje kościołowi w Brzezinach pod tym wezwaniem. Wkrótce Matka Boża razem z Dzieciątkiem Jezus otrzymają nowe szaty i korony.

Niedziela kielecka 16/2021, str. I

Damian Zegadło

Obraz Matki Bożej w Brzezinach czczony jest od trzystu lat

Obraz Matki Bożej w Brzezinach czczony jest
od trzystu lat

Obraz, namalowany w typie Salus Populi Romani, znajduje się w ołtarzu głównym i odbiera cześć od wiernych od ponad trzystu lat. – Od wieków mieszkańcy doświadczają za pośrednictwem Matki Bożej i Jej Syna wielu łask, dlatego powstała myśl, by wyrazić Maryi podziękowanie, fundując nowe szaty wraz z koronami – opowiada proboszcz ks. Józef Knap.

Na apel proboszcza zaczęły zgłaszać się osoby chcące przekazać na ten cel obrączki po zmarłym współmałżonku, pierścionki zaręczynowe, łańcuszki ze złota. Wpływają też ofiary. – Pragnę serdecznie podziękować za kosztowności i ofiary pieniężne składane na szaty do obrazu w ołtarzu głównym dla Matki Bożej i Pana Jezusa. Przeżywam wiele wzruszających momentów, takich jak ten, kiedy mężczyzna ze łzami w oczach przekazuje złotą obrączkę i mówi: „Proszę księdza, to pamiątka po moim ojcu, chciałbym by ona zdobiła to co dla mnie najświętsze. Niech Matka Boża wyprosi zbawienie dla zmarłego”. Bóg zapłać – dziękował niedawno proboszcz ks. Józef ofiarodawcom. Zbiórka biżuterii i ofiar trwa od trzeciej niedzieli Wielkiego Postu. Wzruszających historii, poświadczających wielkie nabożeństwo mieszkańców do Matki Bożej jest dużo więcej.

Reklama

Jak wyjaśnia parafianin – Damian Zegadło, prowadzący internetową stronę parafii, który zapoznał się ze źródłami o historii obrazu, z pewnością otaczany był on kultem od wieków. Wskazują na to zapisy o wotach, jakie zamieszczane były dawnej przy obrazie. Mogą one świadczyć o łaskach, otrzymywanych przez modlitwę do Matki Bożej. Już w II poł. XIX wieku wizerunek był pokryty rzeźbioną w drewnie sukienką w złotym kolorze, wykonaną w Warszawie. Ostatnia restauracja samego obrazu została wykonana w 2008 r. podczas prac renowacyjnych ołtarza.

– Konserwatorskie badania nad wizerunkiem z brzezińskiej świątyni potwierdziły, że obraz jest barokowy z II poł. XVII wieku. Jednak nie znamy autora, który go namalował. Uroda tego wizerunku odsłania się dopiero po zdjęciu drewnianych sukni. Jest on wykonany na wzór obrazu z kościoła Santa Maria Maggiore w Rzymie. Wizerunek jest częścią pewnej całości, a przed wiekami został prawdopodobnie wycięty z większego obrazu – opowiada Damian Zegadło.

Suknie i korony dla Królowej wszystkich Świętych powstaną w Pracowni Drapikowski Studio Mariusza Drapikowskiego z synem. W tej pracowni powstały również przepiękne nowe sukienki i korony dla słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie. Na razie obraz przewieziono do pracowni w Gdańsku, aby przygotować na wymiar projekt. Oryginał wizerunku zastąpiono tymczasowo kopią. Ksiądz proboszcz wyraża nadzieję, że nowe suknie i korony będą gotowe na odpust parafialny 1 listopada w uroczystość Wszystkich Świętych.

2021-04-14 07:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Cyprian

Niedziela Ogólnopolska 24/2007, str. 4-5

Adobe.Stock

Męczeństwo św. Cypriana. Menologion Bazylego II

Męczeństwo św. Cypriana. Menologion Bazylego II

Drodzy Bracia i Siostry!

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik KEP o raporcie komisji ws. o. Pawła M.: tak ogromna manipulacja jest niewyobrażalna

2021-09-16 13:55

[ TEMATY ]

dominikanie

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

flickr.com/episkopatnews

"To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, i to wobec osób dorosłych, jest niewyobrażalne, ale wymaga też wielkiego współczucia i wsparcia pokrzywdzonych" - powiedział w czwartek rzecznik Episkopatu Polski, komentując wczorajszą publikację raportu dotyczącego działania o. Pawła M., który dopuścił się przemocy fizycznej i psychicznej wobec osób w duszpasterstwie. Zdaniem ks. Leszka Gęsiaka SJ, byłoby jednak dużym nadużyciem deprecjonowanie gigantycznej pracy wykonywanej przez zakon dominikanów w Polsce.

Pytany o komentarz do wczorajszej prezentacji raportu na temat o. Pawła M. rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ stwierdził, że przedstawione na niej fakty w dużej mierze były już znane, niemniej jednak są to fakty porażające. - To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, jest niewyobrażalne. Ból ludzi, którzy zostali tą działalnością doświadczeni, ból ofiar, a mówimy nie o osobach małoletnich, ale dorosłych, a więc ta manipulacja musiała być tak duża, skoro ulegali jej dorośli ludzie - to jest godne pożałowania. Ten ból wymaga z jednej strony na pewno wielkiego współczucia, ale też wsparcia ich w tym wszystkim, czego będą potrzebować - dodał rzecznik KEP.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz

2021-09-16 18:19

[ TEMATY ]

zmarły

rzeźbiarz

pomnik Wyszyńskiego

Karol Porwich/Niedziela

Nie żyje rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz, twórca m.in. pomników kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie i Fryderyka Chopina w Parku Południowym we Wrocławiu. Wieloletni wykładowca Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odszedł w wieku 85 lat.

Informację o śmierci prof. Jana Kucza opublikował Wydział Rzeźby warszawskiej ASP. "Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ze smutkiem żegna zmarłego 14 września 2021 r. profesora Jana Kucza, wieloletniego i zasłużonego dydaktyka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Żegnamy utalentowanego artystę i wyjątkowego człowieka. Rodzinie oraz bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Dziekani, pracownicy, studenci i absolwenci Wydziału Rzeźby" - czytamy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję