Reklama

Niedziela Sandomierska

Tradycja nie może zaginąć

Przez kilka lat na Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu organizowane były warsztaty robienia palm. W tym roku ze względu na epidemię ogłoszono konkurs.

Niedziela sandomierska 13/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Niedziela Palmowa

palma

Archiwum

Tradycja łączy pokolenia

Tradycja łączy pokolenia

W zorganizowanym konkursie na najpiękniejszą palmę udział wziąć mógł praktycznie każdy. Jego celem jest kultywowanie tradycji naszego regionu poprzez ręczne przygotowanie palmy (barwnych kwiatów z bibuły, wplatanie zielonych elementów, wiązanie wstążek itp.) oraz uświetnienie uroczystości kościelnych – mówiła Barbara Sroczyńska, jedna ze współorganizatorek konkursu.

We wcześniejszych latach dla dzieci i młodzieży organizowane były warsztaty robienia palm. Niestety, pandemia i obostrzenia sanitarne nie pozwalają zorganizować takiego przedsięwzięcia w tym roku w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega. Jednak tradycja jest podtrzymywana przez panie z Zespołu „Lasowiaczki” oraz Miejsko Gminny Ośrodek Kultury z Baranowa Sandomierskiego przez ogłoszony po raz 10. konkurs na najpiękniejszą palmę. W latach ubiegłych warsztaty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Panie pokazywały, jak według tradycji lasowiackiej przygotować palmę na Niedzielę Palmową oraz z jakich materiałów i roślin powinna być zrobiona.

Już po raz 10. zorganizowano konkurs na najpiękniejszą palmę.

Podziel się cytatem

Reklama

Jak opowiadała Barbara Sroczyńska: – Na warsztatach pokazywałyśmy, jak się robi nasze tradycyjne palmy, ale jednocześnie wyjaśniamy, dlaczego używamy takich a nie innych roślin. Obowiązkowo musi być trzcina, bazie, bukszpan lub cis oraz kwiaty wykonane z bibuły. Trzcina ma przypominać chwilę, kiedy po ubiczowaniu Pana Jezusa, włożono Mu na głowę koronę cierniową, zaś do ręki zamiast berła dano trzcinę, by w ten sposób jeszcze bardziej Go poniżyć, wyśmiać. Natomiast bukszpan lub tuja to rośliny zimozielone, zachowujące cały czas swe listki. Ponieważ święta wielkanocne to czas budzenia się przyrody do życia, jakby powstawania po zimowej przerwie ze śmierci, nie może zabraknąć więc zielonego akcentu. Święta przypadają w różnym czasie. Bywa, że są bardzo wcześnie, a zima nie bardzo chce odpuścić. Wówczas trudno o zielone gałązki drzew czy krzewów, dlatego idealne są rośliny zimozielone, jak np. bukszpan. Kwiaty zaś to symbol rozkwitającego życia, a są z bibuły z prostego względu – wczesną wiosną trudno bowiem o kwiaty w ogrodzie.

Panie z zespołu mówią, że przez organizowane warsztaty oraz konkurs palm kontynuują dzieło Marii Kozłowej, założycielki zespołu, oraz Anny Rzeszut. Te dwie wyjątkowe kobiety, które ukochały tutejszą kulturę, chociaż nieobecne na ziemi, to patrzą zapewne na poczynania pań z zespołu i im patronują. Jak same „Lasowiaczki” zaznaczają, ich obowiązkiem jest kultywowanie i promowanie kultury lasowiackiej, której tak wiele sił, czasu i zaangażowania poświęciły pani Maria i babcia Hanka, nieżyjące członkinie zespołu. Przez organizowane w latach wcześniejszych warsztaty oraz konkurs na najpiękniejszą palmę „Lasowiaczki” wypełniają niejako niepisane testamenty zmarłych pań.

Palmy wykonane na konkurs mają być prezentowane w Niedzielę Palmową w jednej z parafii Gminy Baranów Sandomierski, a rozstrzygniecie konkursu nastąpi w Domu Kultury.

2021-03-23 19:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik Episkopatu: Niedziela Palmowa rozpoczyna najważniejszy tydzień w roku

[ TEMATY ]

Niedziela Palmowa

BP KEP

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Niedziela Palmowa rozpoczyna najważniejszy tydzień w roku dla chrześcijan na całym świecie, dlatego mówimy Wielki Tydzień – napisał rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. W tych dniach Kościół poprzez liturgie, znaki, symbole oraz tradycje, chce przekazywać ludziom na całym świecie pokój i nadzieję wypływającą z istoty chrześcijaństwa: męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. - Księża biskupi zapraszają do uczestnictwa w liturgiach Wielkiego Tygodnia, szczególnie w Triduum Paschalnym, które rozpocznie się w czwartek - zaznaczył rzecznik.

Wskazał, że czas Wielkiego Tygodnia, który rozpoczyna Niedziela Palmowa, to dobra okazja do refleksji nad sensem życia i jego celem. „Przesłanie tych szczególnych dni wzywa nas do jedności i pojednania oraz okazywania sobie życzliwości w relacjach rodzinnych, zawodowych i społecznych. To również ostatnia szansa na spowiedź przed Wielkanocą. Ważne, aby nikt nie został bez pojednania się z Bogiem i ludźmi” – stwierdził rzecznik Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Nauczyciel wiary

Za takiego człowieka uchodził św. Ojciec Pio, którego liturgiczne wspomnienie obchodzimy 23 września. To jedna z największych kościelnych osobowości XX wieku.

Franciszek Forgione urodził się 25 maja 1887 r. w Pietrelcinie na południu Włoch. Od dzieciństwa miewał różne wizje, których doświadczał, gdy był zatopiony w modlitwie. Wcześnie odkrył swoje zakonne, a zarazem kapłańskie powołanie. Został kapucynem i przyjął imię Pio. Wywodzi się ono z łaciny – pius znaczy: pobożny, czuły, tkliwy, przywiązany. Można powiedzieć, że streszcza ono całą osobowość tego świętego.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. 5 lat Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

2021-09-23 20:19

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio, dziękując za minione 5 lat, 23 września, we wspomnienie swojego Patrona, rozpoczęła kolejny rok formacji. Uroczystość odbyła się w parafii pw. św. Alberta w Zielonej Górze z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego.

Szósty rok to kontynuacja trzyletniego programu duszpasterskiego i pogłębienie tematu: Posłani w pokoju Chrystusa” wraz z mottem biblijnym: „ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6, 57).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję