Reklama

Konferencja na KUL, Lublin 30 I 2021

Przesłanie Prymasa Wyszyńskiego do dzieci

Niedziela Ogólnopolska 13/2021, str. I-VIII

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czym zaczynał wielokrotnie Prymas Tysiąclecia – Stefan kard. Wyszyński swoje wypowiedzi, przemówienia, homilie czy listy? Od jakich słów, niezależnie do kogo kierowanych? – Umiłowane dzieci, a potem często dodawał: Umiłowane dzieci Boże, dzieci moje, dzieci Narodu. Poznajemy teraz źródło pochodzenia tego zawołania w głębokiej tradycji i szacunku do ludzi, jakie wyniósł i kształtował w pierwszych latach swojej posługi kapłańskiej. Będąc kapelanem, biskupem diecezjalnym, był często witany jako ojciec i tak też był traktowany. Wiedział zatem, że zwraca się do swoich dzieci, do swoich podopiecznych, do swoich diecezjan. Był dla nich ojcem w najtrudniejszych czasach. I właśnie to zawołanie, wynikające z szacunku i wrażliwości: Umiłowane dzieci – kiełkowało w całej jego bogatej działalności.

Reklama

Ośmielam się twierdzić, że prymas Wyszyński był człowiekiem epok. Przyszedł na świat 120 lat temu, czyli wówczas, gdy nie było formalnie Polski. Dorastał, będąc dzieckiem, w miejscu, które formalnie nie było Polską. Później jego życie ocierało się o wielkie zmiany, wręcz epokowe. O odrodzenie Polski, czas wojny, a po wojnie – wielkie zadanie odbudowy zniszczonej Ojczyzny. I te etapy życia prymasa Wyszyńskiego to są epoki, w których żył, w których działał. Mimo śmierci prymasa w 1981 r. epoki jego działania się nie zakończyły. Jego słowa, myśli i pragnienia stanowią aktualne przesłanie dla kolejnych pokoleń, dla wszystkich grup społecznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dwukrotnie w czasie wojny był kapelanem w ośrodku dla ociemniałych dzieci w Laskach. I tam, w tym najtrudniejszym i najokrutniejszym dla człowieczeństwa czasie, okresie upodlenia życia przez zbrodnicze ideologie, służył tym najsłabszym i całkowicie bezbronnym – chorym i niepełnosprawnym dzieciom.

Podstawowe uniwersalne wartości ochrony życia człowieka, które wynikają przecież z prawa naturalnego, wynosił i utrwalał również w czasie studiów prawniczych w murach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Reklama

Można zatem powiedzieć, że słowa klucze pojawiają się bardzo często w jego wypowiedziach. Tych kierowanych i do dzieci, i do studentów, i do robotników, i do naukowców, i do władzy. To bardzo istotne: Umiłowane dzieci Boże, dzieci moje, dzieci Narodu. Dla porządku, żeby tekst Rzecznika Praw Dziecka miał również charakter poparty cytatami, przypomnę kilka słów pochodzących wprost od sługi Bożego prymasa Stefana kard. Wyszyńskiego: Przypominamy prawa człowieka: prawo do bytu i życia, prawo do Boga, prawo do prawdy, prawo do miłości. Przypominamy prawa rodziny: prawo do wolności, wyboru stanu, powołania, prawo do pokoju domowego, prawo do własności, prawo do wychowywania dzieci i do wyboru szkoły. Przypominamy prawa narodu: prawo do wolności Ojczyzny, do wierności Ojczyźnie, do miejsca w Ojczyźnie, do dziejów, języka, kultury. Wreszcie synteza i moc obronna tych praw – Kościół, który ugruntował kulturę europejską opartą o zachowanie tych praw wziętych z Chrystusa. Kościół ma prawo do głoszenia Ewangelii przez ambonę, prasę, książkę. Kościół ma prawo do wolności wychowywania i do szkoły katolickiej (...) Obrona tych praw to droga do pokoju wewnętrznego. Kto broni tych praw, oddaje przysługę ładowi i pomyślności społecznej (Jasna Góra, 1952 r.). I później wielokrotnie jeszcze przypominane słowa: Jeżeli najbardziej niewinne i bezbronne dziecko nie może czuć się bezpiecznie w jakimś społeczeństwie, wówczas już nikt bezpiecznie czuć się w nim nie może. (...) Nie trzeba nigdy dzieciom żałować, trzeba im dać. Niech „zjedzą” Polskę, byleby jej nie przegrali! Byleby zostali jako naród na przyszłe pokolenia i wieki. I do młodzieży: Droga młodzieży! Jeśli umiesz patrzeć w przyszłość – a my jesteśmy narodem ambitnym, który nie chce umierać – musisz sobie postawić wielkie wymagania. Musisz wychować się w duchu ofiary i do ofiar się uzdalniać. Bardzo mocno i jednoznacznie bronił życia: Prawo do życia musi każdy uszanować: rodzice, Naród, społeczeństwo, państwo i Kościół. Nikt nie może go pogwałcić, choćby dotyczyło istoty, która kryje się jeszcze pod sercem matki, bo już jest ona człowiekiem (...). Ta maleńka istota ma pełne prawo do życia i nikt, bez odpowiedzialności za zwykłe zabójstwo, nie może tego prawa naruszyć.

Te słowa w wielu przypadkach zbiegały się w głównych trzech tematach dotyczących dzieci: rodzina, wychowanie oraz rola państwa i Kościoła. Wiele prac powstało na ten temat, wiele dezyderatów. Jednak zawsze te podstawowe filary, a już szczególnie rodzina i wychowanie dzieci, znajdują odzwierciedlenie w obowiązujących – nawet obecnie – przepisach. W Konstytucji RP, w konwencjach, w ustawach, jak chociażby w Ustawie o Rzeczniku Praw Dziecka z 2000 r., której art. 2 ust. 2 stanowi, że dzieckiem jest istota ludzka od poczęcia do osiągnięcia pełnoletniości.

Przesłanie sługi Bożego prymasa Stefana kard. Wyszyńskiego w odniesieniu do działalności, którą się teraz zajmuję jako Rzecznik Praw Dziecka, odbieram w ten sposób, że właśnie słowa prymasa, jego wystąpienia i kształtowanie społeczeństwa przez dziesięciolecia doprowadziły chociażby do wydarzeń z ostatnich miesięcy czy nawet dni. Można spojrzeć z tej perspektywy, że gdyby nadal obowiązywały przepisy aborcyjne z lat 50. lub 90. XX wieku, to przesłanie za życiem prymasa Wyszyńskiego, sługi Bożego, byłoby niepełne.

Reklama

27 I 2021 r. wydarzyło się dopełnienie, zaktualizowanie przesłania kard. Wyszyńskiego w zakresie ochrony życia. Publikacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 X 2020 r. w zakresie ochrony życia człowieka od poczęcia jest znakiem ochrony prawa naturalnego. Być może jest to dar dla nas w oczekiwaniu na beatyfikację. Powinniśmy się cieszyć, że przed beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia Polska jest krajem chroniącym życie od poczęcia, chroniącym podstawowe prawo człowieka!

Można też powiedzieć, że prymas Wyszyński był prekursorem ochrony praw człowieka, ochrony praw ludzkich, w czasach gdy nie było rzeczników praw. Prymas Wyszyński był rzecznikiem praw ludzkich i podstawowych praw człowieka.

Zaszczytem jest dla mnie reprezentowanie – w zakresie ochrony praw dziecka – prymasa Wyszyńskiego i jego przesłania teraz, po ponad 40 latach, w formie służby Rzecznika Praw Dziecka. To jest bardzo istotne i to też jest efekt tego, co wiele dziesięcioleci temu zasiał w nas, w polskim społeczeństwie, kard. Stefan Wyszyński.

Mam nadzieję, że również przez wstawiennictwo sługi Bożego prymasa Stefana kard. Wyszyńskiego to wzburzone morze, te wichry, burze i pioruny ucichną.

2021-03-23 19:41

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlę się na leżąco. Czy to grzech?

2025-02-17 20:36

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Pozostaje sporo pytań dotyczących postaw na modlitwie osobistej. Wielu z nas zapewne nosi w sobie dylematy, jak powinno się zachować podczas osobistych spotkań z Bogiem. Czy na modlitwie powinno się klęczeć?

Pozostaje sporo pytań dotyczących postaw na modlitwie osobistej. Wielu z nas zapewne nosi w sobie dylematy, jak powinno się zachować podczas osobistych spotkań z Bogiem. Czy na modlitwie powinno się klęczeć?
CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Błagamy o miłosierdzie Boże dla ks. Sebastiana Makucha

2025-02-21 20:00

[ TEMATY ]

Wałbrzych

diecezja świdnicka

bp Adam Bałabuch

śmierć kapłana

ks. Sebastian Makuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Portret śp. ks. Sebastiana Makucha w otoczeniu białych kwiatów. Fotografia umieszczona w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Wałbrzychu podczas Mszy św. żałobnej.

Portret śp. ks. Sebastiana Makucha w otoczeniu białych kwiatów. Fotografia umieszczona w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Wałbrzychu podczas Mszy św. żałobnej.

Otwórz mu, Panie, bramy raju, aby wrócił do tej ojczyzny, w której nie ma śmierci, lecz panuje wieczna radość – słowa jednej z modlitw mszalnych towarzyszyły wiernym, którzy zgromadzili się na Eucharystii w intencji śp. ks. Sebastiana Makucha w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Wałbrzychu.

W atmosferze modlitwy i zadumy w piątkowy wieczór 21 lutego dziękowano za życie ks. Sebastiana i jego kapłańską posługę, prosząc zarazem o Boże miłosierdzie i wieczne zbawienie. Wspólnota parafialna, duchowieństwo oraz bliscy łączyli się w żarliwej modlitwie, zawierzając 35-letniego wikariusza Matce Miłosierdzia i prosząc, by przyjęła go do swego serca.
CZYTAJ DALEJ

Koń trojański w polskiej szkole

2025-02-23 22:09

Magdalena Lewandowska

Protest na wrocławskim Rynku

Protest na wrocławskim Rynku

Kilkaset osób wzięło udział we Wrocławiu w proteście "Tak dla edukacji, nie dla deprawacji".

Zaniepokojeni rodzice, nauczyciele, dziadkowie nie zgadzają się na seksualizację polskiej szkoły i zmiany wprowadzane przez panią Barbarę Nowacką i Ministerstwo Edukacji Narodowej. W kraju powstaje oddolny opór wobec planowanej destrukcji i ogólnopolskie protesty. Po manifestacji w Warszawie 1 grudnia 2024 r. i podobnych m.in. w Rzeszowie, Gdańsku, Szczecinie czy Krakowie, przyszedł czas na Wrocław. – Jesteśmy tutaj po to, żeby powiedzieć dość. To rodzice a nie państwo są głównymi wychowawcami swoich dzieci. To nasza rola. Powołujemy się na prawa rodziców zapisane w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej i wielu innych aktach prawa międzynarodowego. Te prawa próbuje nam się dzisiaj odbierać, aby pod przykrywką edukacji o zdrowiu zatruwać polskie dzieci perwersjami i agresywną seksualizacją. Krok po kroku uzurpatorzy z MEN odbierają uczniom wiedzę, ambicje, wartości, a szkole spokój. Degradują autorytet nauczycieli a rodziców odsuwają poza horyzont decyzji o edukacji ich własnych dzieci – mówiła Jagoda Wilczyńska ze Stowarzyszenia Rodzice Chronią Dzieci, które razem z Centrum Życia i Rodziny oraz Koalicją na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły było współorganizatorem manifestacji.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję