Reklama

Aspekty

Ukierunkowani na dobro

Każde życie, a w szczególności dopiero co poczęte, słabe i bezbronne – jest święte. W marcu przypominają o tym dwa dni.

Dzień Świętości Życia obchodzony w Kościele 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego i poprzedzający go uchwalony przez Sejm Narodowy Dzień Życia to dobry moment, by z wdzięcznością spojrzeć na swoje życie, które jest wielkim darem Stwórcy, ale także zatroszczyć się o ochronę życia tych, którym grozi zagłada, i podjąć Duchową Adopcję Dziecka Poczętego.

Domowe sceny festiwalowe

Reklama

W ostatnich latach obchodom tych dwóch dni towarzyszył tzw. Festiwal Życia. W ubiegłym roku z powodu pandemii i narodowej kwarantanny wielu z nas przeżywało go w naszych domach. – Rok temu festiwal wyraźnie przeniósł się z szeroko rozumianej przestrzeni estradowej – różnego rodzaju spektakli, wystąpień, prelekcji, ambon i kościołów do poziomu życia domowego. To właśnie tam rozgrywały się różnego rodzaju „sceny festiwalowe”. Festiwal pokazał zarówno te fantastyczne, w których ludzie odpoczywali i czuli, że mają czas dla siebie, ale także tą słabszą stronę naszych relacji, trudności, napięć, kryzysów, a może i nawet pewnych deficytów, które doprowadzały do pewnej formy przemocy – mówi diecezjalny duszpasterz rodziny ks. dr Mariusz Dudka. – Na kanwie pojawiających się tematów związanych z marszem kobiet, zmianą prawa i wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w kwestii życia nienarodzonych jako obrońcy życia weszliśmy pod koniec ubiegłego roku do zielonogórskich szkół z pewną propozycją w dziedzinie edukacji. Zorganizowaliśmy konkursy o tematyce rodzinnej i pro-life, kształtujące szeroko rozumianą promocję wartości życia i rodziny – dodaje duszpasterz.

Dobrze by było, gdyby modlitwa tych, którzy podejmą w tym roku Duchową Adopcję, była prośbą o pokój i większą rozwagę w debacie, która wokół nas się toczy.

Podziel się cytatem

W tym roku w Festiwal Życia wpisuje się również ustanowiony z inicjatywy papieża Franciszka Rok Rodziny (inauguracja w diecezji – 19 marca, gorzowska katedra). – Rodzina jest naturalnym miejscem realizacji życia. Jest instytucją nie tylko prawną, ale także przestrzenią mistyczną dla ludzi wierzących, w której dokonuje się realizacja powołania małżeńskiego, realizacja do ojcostwa czy macierzyństwa i odpowiedzialności w tej dziedzinie – mówi ks. Dudka.

Serca ukierunkowane na dobro

Jednym z elementów Festiwalu Życia jest Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego. To modlitwa w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa tyle, ile kobieta nosi dziecko pod swoim sercem, czyli 9 miesięcy, i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Osoba decydująca się na adopcję duchową nie wie, kim jest „jej” dziecko – jego imię zna tylko Bóg. – Temat wychowywania do ochrony życia i apostolstwa modlitwy jak najbardziej również w tym roku będzie promowany. Wydaje się, że znowu wracamy w pewnej historii, która lubi zataczać koła, do sytuacji, w której temat ochrony życia budzi bunt, sprzeciw, niechęć, a przy tym wiele wątpliwości, pytań. Dlatego tak ważna jest nasza modlitwa. Dobrze by było, gdyby modlitwa tych, którzy podejmą w tym roku Duchową Adopcję w intencji jednego konkretnego dziecka, objęła również w sposób szczególny rodziców, którzy muszą to dziecko przyjąć, a szerzej – była prośbą o pokój i większą rozwagę w debacie, która wokół nas się toczy, żeby zło nazywać złem, a dobro nazywać dobrem i żeby nasze serca były bardziej ukierunkowane na dobro, a unikały zła. To chyba byłoby najpiękniejszym owocem tej krucjaty – kończy ks. Mariusz Dudka.

2021-03-16 11:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życie dla wszystkich

Niedziela warszawska 22/2020, str. I

[ TEMATY ]

wywiad

antykoncepcja

życie poczęte

Magdalena Wojtak

Grażyna Rybak

Grażyna Rybak

O przemilczanych skutkach antykoncepcji, Służbie Zdrowia w czasie koronawirusa i ochronie dzieci nienarodzonych z doktor Grażyną Rybak rozmawia Magdalena Wojtak.

Magdalena Wojtak: Jaka panuje atmosfera w środowisku medycznym w związku z koronawirusem?

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik KEP o raporcie komisji ws. o. Pawła M.: tak ogromna manipulacja jest niewyobrażalna

2021-09-16 13:55

[ TEMATY ]

dominikanie

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

flickr.com/episkopatnews

"To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, i to wobec osób dorosłych, jest niewyobrażalne, ale wymaga też wielkiego współczucia i wsparcia pokrzywdzonych" - powiedział w czwartek rzecznik Episkopatu Polski, komentując wczorajszą publikację raportu dotyczącego działania o. Pawła M., który dopuścił się przemocy fizycznej i psychicznej wobec osób w duszpasterstwie. Zdaniem ks. Leszka Gęsiaka SJ, byłoby jednak dużym nadużyciem deprecjonowanie gigantycznej pracy wykonywanej przez zakon dominikanów w Polsce.

Pytany o komentarz do wczorajszej prezentacji raportu na temat o. Pawła M. rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ stwierdził, że przedstawione na niej fakty w dużej mierze były już znane, niemniej jednak są to fakty porażające. - To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, jest niewyobrażalne. Ból ludzi, którzy zostali tą działalnością doświadczeni, ból ofiar, a mówimy nie o osobach małoletnich, ale dorosłych, a więc ta manipulacja musiała być tak duża, skoro ulegali jej dorośli ludzie - to jest godne pożałowania. Ten ból wymaga z jednej strony na pewno wielkiego współczucia, ale też wsparcia ich w tym wszystkim, czego będą potrzebować - dodał rzecznik KEP.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsza Dama RP odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie

2021-09-16 17:47

[ TEMATY ]

Rzym

Pierwsza Dama

Szkoła katolicka

KAI/Grzegorz jakubowski/KPRP

Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie, prowadzoną przez rzymski kościół św. Stanisława B.M. – najstarszy ośrodek duszpasterstwa polskiego poza Polską.

Małżonka Prezydenta RP spotkała się z nauczycielami i rodzicami uczniów Katolickiej Polskiej Szkoły Podstawowej, która działa w Rzymie od września 2009 r. Spotkanie, w którym uczestniczyli także między innymi min. Adam Kwiatkowski i rektor polskiego kościoła w Rzymie, ks. prał. Paweł Ptasznik, odbyło się w środę popołudnie i było okazją zarówno do przybliżenia historii i specyfiki funkcjonowania tej placówki, jak też – przy tej okazji – rozmowy o wyzwaniach i szansach, z jakimi spotykają się młodzi ludzie polskiego pochodzenia, dorastający we Włoszech.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję