Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Ks. Marek Niedźwiecki wyróżniony

W Konsulacie Generalnym RP wręczono odznaczenia państwowe przedstawicielom lwowskiego środowiska polskiego oraz duchowieństwa.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 12/2021, str. III

[ TEMATY ]

odznaczenie Prezydenta RP

Archiwum autora

Kapłani odznaczeni przez Prezydenta RP

Kapłani odznaczeni przez Prezydenta RP

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy 27 lutego odznaczenia wręczył Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski w towarzystwie Ambasadora RP na Ukrainie Bartosza Cichockiego oraz Konsula Generalnego RP we Lwowie Elizy Dzwonkiewicz. Złoty Krzyż Zasługi otrzymał pochodzący z Lubaczowa ks. kan. Marek Niedźwiecki, proboszcz parafii świętych Piotra i Pawła w Jaworowie.

Ksiądz Marek Niedźwiecki urodził się 21 października 1967 r. w Lubaczowie. Z rodzicami mieszkał w Dąbkowie, miejscowości należącej do parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lubaczowie. W tym mieście ukończył Szkołę Podstawową im. płk. Stanisława Dąbka i Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki. Kształcił się w Seminarium Duchownym Archidiecezji w Lubaczowie z siedzibą w Lublinie. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk bp. Jana Śrutwy 11 kwietnia 1992 r. w konkatedrze lubaczowskiej. – W latach 1992 – 2008 byłem duszpasterzem młodzieży w katedrze lwowskiej. Pełniłem także rolę moderatora archidiecezjalnego Ruchu Światło-Życie. W 1994 r. rozpocząłem studia na Uniwersytecie we Fribourgu (Szwajcaria). W 1998 r. kontynuowałem studia na Papieskim Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie, zakończone doktoratem. W 1999 r. zostałem dyrektorem i redaktorem naczelnym katolickiego programu Radio Lwów i byłem nim do 2009 r. – mówił o sobie ks. kan. Marek Niedźwiecki. Od 2008 r. jest proboszczem w Jaworowie. Był też dziekanem dekanatu żółkiewskiego w latach 2009-12. Po zmianie sieci struktur kościelnych utworzony został dekanat Gródek i od 2012 r. znalazła się w nim parafia Jaworów, a ks. Marek został mianowany dziekanem dekanatu gródeckiego.

2021-03-16 11:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zasłużone odznaczenie

[ TEMATY ]

Wojewoda lubuski

odznaczenie Prezydenta RP

fb

Wojewoda wręczył odznaczenie rodzinie Tadeusza „Jury” Jurkiewicza

Wojewoda wręczył odznaczenie rodzinie Tadeusza „Jury” Jurkiewicza

Tadeusz Mikołaj Jurkiewicz pośmiertnie odznaczony Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości.

Ceremonia oficjalnego wręczenia pośmiertnego odznaczenia rodzinie Tadeusza Jurkiewicza odbyła się 14 stycznia w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości wręczył wojewoda lubuski Władysław Dajczak. 

CZYTAJ DALEJ

Rośnie liczba ataków na chrześcijan w Europie

2021-07-28 18:43

[ TEMATY ]

Europa

atak

chrześcijanie

Karol Porwich/Niedziela

W ostatnich latach zwiększa się liczba przestępstw na tle religijnym w stosunku do chrześcijan w Europie, w tym m.in. w Szkocji. Przykładem może być ostatni atak na księdza, który miał miejsce w kościele archikatedralnym w Edynburgu.

Jak wynika z raportu szkockiego rządu, katolicy, stanowiący mniejszość populacji tego kraju, nieproporcjonalnie często byli celem przestępstw na tle religijnym. W latach 2017-18 stanowili oni blisko połowę z 642 odnotowanych w tym kraju tego rodzaju ataków. Ponadto, według Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w roku 2019 na całym kontynencie europejskim dokonano ponad 500 przestępstw z nienawiści do wiary w stosunku do chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

W. Brytania: W Glasgow spłonął kościół mający długie związki z Polską

2021-07-28 15:01

[ TEMATY ]

pożar

twitter.com/ArchdiocGlasgow

W Glasgow w nocy z wtorku na środę niemal doszczętnie spłonął katolicki kościół pod wezwaniem św. Szymona, który od II wojny światowej był duchowym centrum tamtejszej Polonii. Przyczyna pożaru na razie nie jest znana.

Informację o pożarze kościoła znajdującego się w dzielnicy Partick w zachodniej części Glasgow straż pożarna otrzymała o godz. 2:40 w nocy. W akcji gaszenia pożaru uczestniczyło ponad 30 strażaków, ale jak wynika z relacji mediów i z zamieszczonych zdjęć, kościół został uszkodzony bardzo poważnie, m.in. runął w nim dach i zniszczone zostały wszystkie okna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję