Reklama

Niedziela Częstochowska

Pascha na kalwarii

Wielki Tydzień to szczególny czas w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

W tym czasie uczestniczymy w celebracjach Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa oraz w inscenizacjach tych wydarzeń podczas misteriów i dróżek, które pomagają nam głębiej przeżywać największe tajemnice naszej wiary.

Na dobry początek

W Niedzielę Palmową 28 marca o godz. 10.30 uroczystej procesji z Ogrodu Oliwnego, gdzie rozpoczyna się misterium tego dnia z wjazdem Pana Jezusa na osiołku do Jerozolimy, przewodniczyć będzie bp Andrzej Przybylski.

Ostatnia Wieczerza

Reklama

W Wielki Czwartek, dzień ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa, wierni na kalwarii w Praszce będą mogli znaleźć się w gronie uczestników Ostatniej Wieczerzy o godz. 18, kiedy celebrowana będzie Msza św. Wieczerzy Pańskiej połączona z misterium wielkoczwartkowym. Wszyscy uczestnicy Liturgii zostaną obdarzeni również Chlebem Miłości Bratniej Świętej Rodziny.

Męka Pańska

W Wielki Piątek zatrzymujemy się w zadumie nad tajemnicą miłości Boga, która wyraziła się przez okrutną mękę i śmierć krzyżową Chrystusa. Tego dnia będziemy uczestniczyć w Misterium Męki Pańskiej, które rozpocznie się o godz. 14.30 procesją z kościoła sanktuaryjnego do kościółka Ecce Homo w Dolinie Męki Pańskiej na kalwarii w Praszce, gdzie znajduje się pierwsza stacja Drogi Krzyżowej. Nabożeństwo z inscenizacjami wyroku na Pana Jezusa oraz poszczególnych stacji poprowadzi arcybiskup senior Stanisław Nowak. Po misterium przewodniczyć będzie również Liturgii Męki Pańskiej.

Radość ze Zmartwychwstania

Kalwaria w Praszce to jedyne miejsce w archidiecezji częstochowskiej, w którym mają miejsce w plenerze inscenizacje wydarzeń Wielkiego Tygodnia. Radość z faktu Zmartwychwstania Chrystusa zostanie ogłoszona na kalwaryjskim wzgórzu podczas Liturgii Wigilii Paschalnej, która rozpocznie się w sobotę 3 kwietnia o godz. 22. Tę najbogatszą w znaki Liturgię w ciągu całego roku zakończy procesja rezurekcyjna z kościoła parafialnego Świętej Rodziny na szczyt kalwarii w Praszce, gdzie trzykrotnie okrąży ona kościółek Ukrzyżowania i Grobu Chrystusa, wracając Drogą Zmartwychwstania do kościoła parafialnego.

Niedziela Miłosierdzia Bożego

Uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego znajdzie swoje dopełnienie 11 kwietnia o godz. 15 w celebracji Niedzieli Bożego Miłosierdzia na kalwarii w Praszce. Tego dnia w tamtejszym sanktuarium będzie miał miejsce pierwszy doroczny obchód Drogi Zmartwychwstania Chrystusa. Obchodząc 20 stacji Dróżek Paschalnych, wierni rozważać będą kolejne spotkania ze Zmartwychwstałym, o których czytamy w Ewangelii oraz w Tradycji Kościoła.

Ks. Stanisław Gasiński, kustosz Archidiecezjalnego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce

2021-03-16 11:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski przed Triduum Paschalnym: odwagi, nie bójcie się, On jest!

[ TEMATY ]

prymas Polski

Triduum Paschalne

prymas

prymaspolski.pl

„Jezus nie opuszcza nas i nie zostawia na pastwę losu. Nie wyrzeka się nas i nie ucieka od nas. Chce nam powiedzieć: odwagi, nie bójcie się, Ja jestem” – mówi Prymas Polski abp Wojciech Polak w przesłaniu na rozpoczynające się w Wielki Czwartek Triduum Paschalne.

W nagraniu opublikowanym na stronie www.prymaspolski.pl i mediach archidiecezji gnieźnieńskiej abp Wojciech Polak przywołuje zachętę papieża Franciszka z początku Wielkiego Postu, aby czas ten był „sprzyjający przygotowaniu do świętowania z odnowionym sercem”.

CZYTAJ DALEJ

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję