Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Kardynalski ingres do lwowskiej katedry

W ostatnich tygodniach wspominaliśmy rocznicę nominacji kardynalskiej śp. Mariana Jaworskiego, metropolity lwowskiego, związanego z Lubaczowem.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 9/2021, str. IV

[ TEMATY ]

kard. Marian Jaworski

Arturo Mari/zbiory B. Kosz

Kard. Marian Jaworski ze św. Janem Pawłem II

Kard. Marian Jaworski ze św. Janem Pawłem II

Ojciec Święty Jan Paweł II obdarzył abp. Mariana Jaworskiego godnością kardynalską „in pectore” (w sercu) 21 lutego 1998 r.

3 lata później, w niedzielę 21 stycznia 2001 r. po modlitwie na Anioł Pański, ogłosił nazwiska 44 nowych kardynałów. W tydzień później ujawnił nazwiska 7 kardynałów zachowanych „in pectore”, których z różnych względów nie podał wcześniej. Wśród nich znalazł się metropolita lwowski obrządku łacińskiego abp Marian Jaworski. Ogłaszając jego nominację papież Jan Paweł II powiedział, iż w osobie arcybiskupa pragnie również „uczcić te kościoły, które w XX wieku przeszły ciężki okres i ukazały światu przykład tak wielu chrześcijan – mężczyzn i kobiet – którzy potrafili świadczyć o swojej wierze pośród różnych cierpień, zakończonych nierzadko poświęceniem życia”. Konsystorz odbył się w uroczystość Katedry św. Piotra, 21 lutego 2001 r. Wtedy nowo mianowani kardynałowie zostali włączeni do grona Kolegium Kardynalskiego i otrzymali z rąk Ojca Świętego kardynalski biret i pierścień.

Wybrzmiała lwowska pieśń

Reklama

Ingres kardynalski do lwowskiej bazyliki archikatedralnej odbył się 3 marca 2001 r. Było to wielkie święto, a jego uczestnicy tak je opisują: „Wspaniała pieśń lwowskich dzwonów budziła wyobraźnię i wzruszała, budziła Lwów i opowiadała o czasach wielkiej chwały. Jakaż to była radosna procesja! Ksiądz kardynał co pewien czas przystawał, pozdrawiając niebywale wielką rzeszę wiernych i dzielił się ze wszystkimi swoją radością i wzruszeniem”. Na ten ingres przybyli lwowianie ze swoimi kapłanami. Przybyli goście z zagranicy. W uroczystej Mszy św. wzięło udział 10 biskupów z Polski i Ukrainy, biskupi Kościoła Greckokatolickiego i Cerkwi Prawosławnej. W ingresie uczestniczyli delegaci korpusu dyplomatycznego z Kijowa i Lwowa, przedstawiciele Sejmu RP oraz wojewódzkich i miejskich władz Lwowa. Uczestniczący w tej uroczystości nuncjusz papieski ks. abp Nikola Eterovic stwierdził, że podniesienie do godności kardynalskiej hierarchów Kościoła katolickiego w osobach abp. Mariana Jaworskiego i abp. Lubomira Huzara sprawiło, że Lwów jest jednym z nielicznych miast w świecie, które posiada 2 czynnych kardynałów.

Nominacja kardynalska waszego metropolity jest waszą uroczystością. W jego nominacji, jak słyszeliście, Ojciec Święty chciał wyróżnić was, jako Kościół.

Podziel się cytatem

– Przybyliście dzisiaj na ingres kardynalski waszego biskupa, na ingres do katedry lwowskiej. Przybyliście bardzo licznie i moje serce przepełnione jest wzruszeniem, wdzięcznością i radością. Dlaczego? Bo przyszliście tutaj na wasze święto, na święto waszego Kościoła, wspólnoty. Nominacja kardynalska metropolity jest waszą uroczystością. W jego nominacji, jak słyszeliście, Ojciec Święty chciał wyróżnić was, jako Kościół, jako wspólnotę wierzących, którzy poddani próbie wiary i bolesnych doświadczeniom w latach minionych, wytrwaliście wiernie w wierze i w jedności z Następcą św. Piotra. Tak więc nominacja biskupa i dzisiejsza uroczystość jest waszą uroczystością. Jest uroczystością Kościoła lwowskiego, Kościoła obrządku łacińskiego, na całej Ukrainie. Moi Drodzy, pozwólcie, że z całego serca wam tej dzisiejszej uroczystości będę gratulował – mówił kardynał.

Bolesne dzieje

W wygłoszonym słowie wspominał również bolesne dzieje katolików zamieszkujących na Ukrainie. – Przeżyliście wiele w minionym okresie. Do tego, co powiedział Ojciec Święty pragnę dodać, wymienić te pozamykane kościoły, które raniły serca tych, którzy przychodzili obok drzwi zamkniętych. Brak kapłanów i wreszcie także brak biskupa. I lud wierzący swoim instynktem wiary odczuwał ten brak pasterza diecezji bardzo boleśnie. I dzisiaj my, moi Drodzy Bracia i Siostry, cieszymy się tym, że są biskupi we Lwowie, Łucku, Kamieńcu, Żytomierzu, Kijowie, na Zakarpaciu – powiedział w homilii kardynał. Nawiązał również do zbliżającej się wizyty Ojca Świętego na Ukrainie. W procesji darów wyróżniał się dar pielgrzymów z Lubaczowa – obraz przedstawiający Chrystusa Ukrzyżowanego autorstwa Janusza Szpyta.

Z wizytą u Matki

Reklama

Tydzień po ingresie kard. Jaworski pośpieszył do Kalwarii Zebrzydowskiej, by tam przed cudownym obrazem podziękować Matce Kalwaryjskiej za opiekę i otrzymane łaski, a jako dar dziękczynny na ołtarzu w bazylice Matki Bożej Anielskiej złożył swój pierścień biskupi. Podczas Mszy św. w kalwaryjskim sanktuarium wyraził swoją wdzięczność. – Z wielką wdzięcznością przybywam do tej bazyliki, dlatego, że mam wielki dług ,względem Pani Kalwaryjskiej, i względem tych, którzy Jej tutaj posługują – ojców bernardynów. To tutaj, kiedy nasze seminarium zostało przepędzone ze Lwowa, ojcowie bernardyni otworzyli swoje podwoje i wielką łaską było to, że mogliśmy przez 5 lat korzystać z gościny i przyjąć święcenia kapłańskie. To był istotny etap na drodze mojego życia i wielu kapłanów, którzy tutaj przygotowali się do kapłaństwa. Dlatego jeszcze raz pragnę wyrazić moją głęboką wdzięczność Bogu i Matce Najświętszej za te piękne lata, które tu mogłem spędzić. Ale wszyscy wiedzą, że waga i znaczenie tych lat mnożą się jeszcze przez to, że to tu były bardzo trudne lata po II wojnie światowej. Dlatego wdzięczność nasza, wdzięczność całej archidiecezji lwowskiej dla ojców bernardynów jest ogromna. Zawsze z radością przybywam tutaj, gdzie wspominam moich profesorów. Muszę podkreślić, że na swój sposób jestem wychowankiem Kalwarii Zebrzydowskiej. W dowód wdzięczności pragnę ofiarować Pani Kalwaryjskiej mój biskupi pierścień, jako wotum synowskiego oddania – mówił w homilii kardynał. Ojciec prowincjał Romuald Kośla podziękował za ofiarowany pierścień, jako „znak ogromnej życzliwości i przywiązania do tego miejsca” i stwierdził, że Marian Jaworski „jest naszym kalwaryjskim kardynałem”.

Muszę podkreślić, że na swój sposób jestem wychowankiem Kalwarii Zebrzydowskiej. W dowód wdzięczności pragnę ofiarować Pani Kalwaryjskiej mój biskupi pierścień, jako wotum synowskiego oddania.

Podziel się cytatem

Po tych podniosłych uroczystościach nadszedł czas intensywnych przygotowań, by godnie przyjąć Ojca Świętego Jana Pawła II na Ukrainie w czerwcu 2001 r. podczas jego 94. zagranicznej pielgrzymki. Warto zauważyć, że w 646-letniej historii metropolii halicko-lwowskiej ks. kard. Marian Jaworski jest jedynym kardynałem pośród metropolitów lwowskich. Zmarł we wrześniu ubiegłego roku i został pochowany w krypcie kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Zebrzydowskej. Był administratorem apostolskim archidiecezji lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie w latach 1984-91. Jest Honorowym Obywatelem Miasta Lubaczowa i Gminy Lubaczów.

2021-02-23 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski o śp. kard. Jaworskim: Jego wrażliwości ducha mogli doświadczać wszyscy

[ TEMATY ]

kard. Marian Jaworski

diecezja.pl

– Jestem Panu Bogu wdzięczny za jego świadectwo wiary, służby Kościołowi do końca, wielkiej pokory i ogromnej pobożności. Jego wrażliwości ducha mogli doświadczać wszyscy, którzy mieli łaskę spotkać się z nim osobiście – wspomina zmarłego w sobotę kard. Mariana Jaworskiego metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

- Z wielkim żalem, a jednocześnie z chrześcijańską nadzieją żegnamy śp. kard. Mariana Jaworskiego, który odszedł do wieczności. Jak mówił – to były jego ostatnie słowa – idzie do Domu Ojca. Jestem przekonany, że go tam witał św. Jan Paweł II Wielki, z którym Ksiądz Kardynał był głęboko związany od wielu lat – wspomina zmarłego w sobotę byłego metropolitę Lwowa abp Marek Jędraszewski.

CZYTAJ DALEJ

Seriale też mogą krzywdzić

2021-12-07 08:08

[ TEMATY ]

serial

Adobe Stock

Najnowsza produkcja Netflixa z Korei Południowej stała się światowym hitem. Serial wciąga oraz zaskakuje z odcinka na odcinek – fabuła zapewnia nam emocjonalny i moralny rollercoaster. Znajduje się w nim wszystko, co przykuwa uwagę widza. Dlaczego więc tak wielu boomerów oburza ten obraz? O co tyle krzyku wokół Squid Game?

Zabawa w przemoc

CZYTAJ DALEJ

Dziennikarze pytają papieża o to, czego oczekuje ws. migrantów od takich krajów jak Polska, Rosja i Niemcy

2021-12-07 07:14

[ TEMATY ]

samolot

Franciszek w Grecji i na Cyprze

PAP

W drodze powrotnej do Rzymu papież spotkał się na pokładzie samolotu z dziennikarzami, którzy towarzyszyli mu w podróży. Franciszek odpowiedział m.in. na pytanie o sytuację migracyjną w Europie Wschodniej, w tym w Polsce, oraz o powody dymisji arcybiskupa Paryża.

Pierwsze pytanie dotyczyło dokumentu Komisji Europejskiej, który zalecał unikania odniesień do Bożego Narodzenia.„To anachronizm - odpowiedział Ojciec Święty. - W historii wiele dyktatur usiłowało zrobić to samo. Pomyślmy o Napoleonie, dyktaturze nazistowskiej, komunistycznej. Jest to pewna moda, laicyzm rozpuszczony w wodzie destylowanej. Ale to się nie sprawdziło w historii. Skłania mnie to do refleksji nad Unią Europejską, która jak sądzę, jest konieczna. Ale Unia musi powrócić do ideałów ojców założycieli. Były to ideały jedności, wielkości. Unia musi uważać, by nie otwierać się na kolonizacje ideologiczne. Bo może to doprowadzić to podziałów między krajami i upadku Unii Europejskiej. Unia Europejska musi respektować każdy kraj, jego wewnętrzna strukturę. [Musi respektować] różnorodność krajów, a nie je ujednolicać. Myślę, że tego nie zrobią, nie taka jest ich intencja. Ale trzeba uważać, bo niekiedy wychodzą programy takie jak ten, i nie wiedzą co z tym zrobić. Nie, każdy kraj ma swoją charakterystykę, ale każdy kraj jest też otwarty na inne kraje w Unii Europejskiej. Ma własną suwerenność. Suwerenność braci, w jedności która respektuje odrębność każdego kraju. I trzeba uważać, by nie stać się propagatorem kolonizacji ideologicznej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję