Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Krwawy Tomaszów

Tego, co wydarzyło się 158 lat temu, 5 lutego, w Tomaszowie Lubelskim nie sposób zapomnieć.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 8/2021, str. I

[ TEMATY ]

Powstanie Styczniowe

upamiętnienie

Ewa Monastyrska

Przed krzyżem powstańczym

Przed krzyżem powstańczym

Polacy niesieni chęcią odzyskania niepodległości, organizowali się w grupy, by wspólnie walczyć o kraj. Ich wolę odzyskania wolności przerwał jeden człowiek, który przyczynił się do przelania krwi niewinnych Polaków.

– Żyd Gołdak, to o nim mowa. On jako farmaceuta i felczer był zazdrosny o to, że rośnie mu konkurencja wśród Polaków. Spójrzcie, jaką siłę ma zazdrość i do czego może ona doprowadzić. Nie bacząc na skutki, doniósł na swoich. Kozacy nie czekając, wymordowali powstańców. Zazdrość jest okrutnym grzechem – powiedział podczas Mszy św. sprawowanej w intencji powstańców proboszcz parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, ks. prał. Czesław Grzyb.

Reklama

Ten dzień został nazwany Krwawym Dniem w Tomaszowie Ordynackim. Zginęło wówczas 24 mieszkańców miasta, w tym ówczesny burmistrz.

7 lutego przedstawiciele władz powiatu, miasta, instytucji oraz służb mundurowych złożyli przed Krzyżem Powstańczym kwiaty oraz zapalili znicze. Krzyż ten początkowo znajdował się w miejscu, gdzie obecnie stoi Urząd Miasta. Przeniesiony na ul. Żeromskiego, przypomina mieszkańcom o tragicznej historii rodaków. Po zakończonej Eucharystii znicze zapalono także przy Kolumnie Pamięci, dedykowanej powstaniom narodowym.

Na legendzie powstania wychowało się wielu Polaków. Szczególną czcią otaczano powstańców w okresie międzywojennym.

Podziel się cytatem

– Na legendzie tego zrywu wychowało się wielu Polaków. Szczególną czcią otaczano powstańców w okresie międzywojennym. W 1919 r. Józef Piłsudski przyznał weteranom Powstania Styczniowego pensję, stopień podporucznika, prawo noszenia specjalnych mundurów, a salutować musieli im, jako pierwsi, nawet generałowie – przypomniał w przemówieniu burmistrz Wojciech Żukowski.

Chwała bohaterom.

2021-02-17 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bohaterowie są wśród nas

Niedziela toruńska 33/2020, str. III

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

upamiętnienie

Aleksandra Wojdyło

Maria Biedermann-Kowalewska, ps. Myszka

Maria Biedermann-Kowalewska, ps. Myszka

W 76. rocznicę zrywu powstańczego Warszawy w całej Polsce miasta na chwilę zatrzymują się, by pomyśleć o darze, jakim jest wolna Ojczyzna.

Toruńskie uroczystości odbyły się przed obeliskiem poświęconym Żołnierzom Armii Krajowej. Prezydent Michał Zaleski zapewnił, że o każdej kropli krwi wylanej w czasie powstańczych dni Warszawy (także za wolność Torunia) nigdy nie zapomnimy. Odznaczył także mjr Marię Biedermann-Kowalewską ps. Myszka, sanitariuszkę powstania, medalem Thorunium. Dziękując za to szczególne wyróżnienie, „Myszka” wspomniała swój ponad 70-letni związek z ukochanym Toruniem, jak nazwała gród Kopernika. Podkreśliła znaczenie wychowania patriotycznego oraz ważnych wartości dla każdego Polaka. – Zawsze żyłam tak, aby słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna były dla mnie najwyższym nakazem – mówiła. Niech to przesłanie stanie się drogowskazem dla młodego pokolenia.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję