Reklama

Niedziela w Warszawie

Milczący świadek miłości

Trwa Rok św. Józefa. Wiele osób – w tym kapłanów – obiera Opiekuna Świętej Rodziny jako duchowego przewodnika.

Niedziela warszawska 8/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Rok św. Józefa

Magdalena Kamińska

Św. Józef jest skutecznym orędownikiem – mówią uczestnicy pielgrzymek

Św. Józef jest skutecznym orędownikiem – mówią uczestnicy pielgrzymek

W Biblii imię „Józef” pojawia się w kontekście wybawienia z trudnych sytuacji.

Syn patriarchy Jakuba (Józef „egipski”) ratuje od głodu mieszkańców Egiptu i swój lud. Józef z Arymatei przychodzi z ratunkiem, gdy nie ma komu zająć się umęczonym ciałem Chrystusa i oddaje Mu swój grób. Józef z Nazaretu ratuje przed zniesławieniem Maryję, a potem chroni Jej Dziecię, przeprowadzając Świętą Rodzinę do Egiptu.

Duchowa przyjaźń

Reklama

– Przyznaję, że choć pochodzę z parafii na Kole pod wezwaniem św. Józefa, nie pałałem do niego szczególnym nabożeństwem. Zmieniło się to, gdy mój przyjaciel, ks. Łukasz Kadziński, zaprosił mnie na męską pielgrzymkę pieszą z Jasnej Góry do Kalisza. A trzeba wiedzieć, że nigdy nie byłem „pielgrzymkowy”! – mówi Niedzieli ks. Jacek Gomulski, wikariusz parafii św. Franciszka z Asyżu w Izabelinie.

Duchowa przyjaźń trwa i rodzi dobre owoce. W czasie dwuletniej posługi w parafii Ofiarowania Pańskiego na Ursynowie ks. Jacek założył Bractwo św. Józefa – grupę mężczyzn w różnym wieku, spotykających się raz w miesiącu na modlitwie i konferencji. Podobne bractwo tworzą uczestnicy wspomnianej pielgrzymki.

– Czas pomiędzy 26 a 30 sierpnia to doświadczenie trudne, ale zakorzenione w tradycyjnej męskiej pobożności, a przez to obfite w łaskę. Zapisy ruszają od 19 marca, a można ich dokonać, zgłaszając się przez formularz na stronie: dojozefa.pl – mówi ks. Gomulski.

Skuteczny orędownik

Reklama

Ks. Jacek, opowiadając o św. Józefie, tłumaczy, że jego intelekt i wola ukierunkowane były nie na siebie, ale na Boże pragnienia i wymagania. Św. Józef nie szukał modnej samorealizacji, bo wiedział, że szczęście spotka go tylko na drodze poddania się Panu. Nie był cwaniakiem chcącym się dobrze ustawić, ale skutecznym mężczyzną nie cofającym się przed trudem.

– Można w św. Józefie odnaleźć tak rzadko spotykany obecnie wzorzec uporządkowania serca, właściwej korelacji intelektu, woli i uczuć (w takiej kolejności! ) oraz sens trudu, pracy i ofiary – wyjaśnia ks. Gomulski.

Zdaniem kapłana „Szkoła św. Józefa” to droga przekraczania siebie – ponieważ potrafił diametralnie zmienić plany życiowe – olbrzymiego realizmu i nieustannej odpowiedzialności, gdyż umiał zaryzykować dla swej rodziny.

– W św. Józefie także panie mogą odnaleźć kochającego i czułego, choć wymagającego, ojca. A to jest ważne wszędzie tam, gdzie ojciec biologiczny zdezerterował lub zawiódł – dodaje ks. Jacek.

Sprawiedliwy i święty Cieśla z Nazaretu jest skutecznym orędownikiem. U początków pielgrzymki mąż, ojciec kilku córek, modlił się o syna – składając obietnicę pójścia pieszo do kaliskiego sanktuarium. W tym roku pójdzie siódmy raz – razem z wymodlonym u św. Józefa synem. To są żywe dowody Józefowej skuteczności i prowadzenia.

2021-02-17 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jest wzorem i orędownikiem

Patron parafii św. Józef wciąż trafia ze swym przesłaniem do powstających grup, wspólnot – stwierdza w rozmowie z Niedzielą ks. Antoni Bednarz, proboszcz parafii św. Józefa w Krakowie-Podgórzu.

Maria Fortuna-Sudor: Księże Proboszczu, już za kilka dni metropolita krakowski oficjalnie ogłosi kościół św. Józefa sanktuarium. To dla wielu radość, ale i zaskoczenie…

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: władze Getafe zakazały procesji z figurą patronki miasta

2021-09-28 10:07

[ TEMATY ]

Hiszpania

Studio Graficzne TN

Władze położonego koło Madrytu miasta Getafe są krytykowane w mediach społecznościowych i przez regionalną prasę w związku z niekonsekwencją w organizacji wrześniowych świąt regionu za zbyt przesadne restrykcje przeciwepidemiczne. Głównym tematem krytyki wobec ratusza w Getafe, w tym szczególnie burmistrz hiszpańskiego miasta Sary Hernandez, jest niekonsekwencja w egzekwowaniu restrykcji sanitarnych. Związana ze współrządzącą krajem Hiszpańską Socjalistyczna Partią Robotniczą (PSOE) polityk zakazała bowiem tradycyjnej procesji z figurą Matki Bożej, patronki miasta, ale również jej wystawienia w miejscowej katedrze.

W uzasadnieniu Hernandez stwierdziła, że peregrynacja wizerunku Maryi przez miasto nie może się odbyć w związku z wysokim ryzykiem dla zdrowia publicznego, występującym w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję