Reklama

Niedziela Legnicka

Rok św. Józefa w diecezji

Św. Józef na Zosinku

Prezentujemy kolejne miejsce poświęcone opiekunowi Zbawiciela.

Niedziela legnicka 8/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Rok św. Józefa

Ks. Waldemar Wesołowski

Kościół św. Józefa Opiekuna Zbawiciela w Legnicy

Kościół św. Józefa Opiekuna Zbawiciela w Legnicy

Zosinek to dzielnica Legnicy, która w czasach, gdy stacjonowały tu wojska radzieckie, nosiła nazwę „Mały Kwadrat”. Od 1994 r. i stnieje parafia św. Józefa Opiekuna Zbawiciela. Od 2016 r. przewodzi jej ks. Daniel Gołębiowski.

Kościół w kinie

Ślady po Armii Radzieckiej są widoczne do dziś, choć jest ich coraz mniej. Na terenie, na którym dziś znajduje się parafia, znajdowały się koszary pułku łączności i jednostka sanitarno-medyczna.

Reklama

Oczywiście, w tamtych czasach teren ten był niedostępny dla ludności cywilnej, zwłaszcza dla Polaków. Znajdowały się tutaj magazyny, sklepy, przedszkole, kawiarnia, łaźnie i klub żołnierski, który pełnił również rolę kina. To właśnie ten budynek został zaadoptowany na kościół. Obok zaś była łaźnia, która dziś pełni funkcje budynku parafialnego, w którym mieści się świetlica oraz warsztaty dla osób niepełnosprawnych. Natomiast plebania to jeden z dawnych domów jednorodzinnych, zajmowanych przez rodziny oficerów.

Czas posowiecki

Żołnierze radzieccy opuścili Legnicę 16 września 1993 r. Dawne budynki koszarowe przerobiono na mieszkania. Pojawiło się kilkanaście nowych bloków. Do „Małego Kwadratu” przybyli mieszkańcy z innych dzielnic miasta, zwłaszcza z Zakaczawia. Rok po opuszczeniu miasta przez żołnierzy radzieckich, bp Tadeusz Rybak powołał tu do istnienia parafię, której patronem został św. Józef Opiekun Zbawiciela. Pierwszym proboszczem został ks. Andrzej Tracz. Dokładnie 20 marca 1994 r. została odprawiona pierwsza Msza św. Był to czas intensywnej pracy. Należało zaadoptować budynki wojskowe na potrzeby kultu oraz wyremontować plebanię. Rozpoczęło się także budowanie życia religijnego. Pojawili się pierwsi ministranci, powstało Bractwo św. Józefa, Żywy Różaniec i Apostolstwo Modlitwy.

Kolejni duszpasterze

Od 2004 r. funkcję proboszcza pełnił ks. Jan Pazgan, wykładowca filozofii na Papieskim Wydziale Teologicznym i w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Przy parafii swoją siedzibę miało także duszpasterstwo akademickie „Ikona”, którego opiekunem był ks. Jan. Od 2016 r. proboszczem jest ks. Daniel Gołębiowski.

Życie duchowe parafii

Reklama

Dziś parafia liczy ok. 1800 mieszkańców. Znaczna część parafian to przesiedleńcy z różnych regionów Polski i z Kresów.

– W parafii przybywa młodych małżeństw z dziećmi, które kupują mieszkania i organizują własne życie. Nie brakuje też osób samotnych i starszych – mówi ks. Daniel.

Powoli, ale wzrasta ilość osób uczestniczących w niedzielnej Mszy św.

W każdy pierwszy czwartek miesiąca wierni modlą się w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych. W pierwsze piątki miesiąca organizowana jest spowiedź św. oraz odprawiane jest nabożeństwo do Serca Pana Jezusa. Dodatkowo wierni modlą się Koronką do Bożego Miłosierdzia i odmawiają litanię do św. Józefa.

– Cieszy fakt, iż z miesiąca na miesiąc przybywa osób uczestniczących we wspólnej modlitwie – podkreśla ksiądz proboszcz. W pierwsze soboty miesiąca odwiedzani są w domach z posługą sakramentalną chorzy. Ponadto w każdą pierwszą sobotę miesiąca odprawiane jest nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Matki Bożej, a każdego 13. dnia miesiąca, od maja do października, po Mszy św. wieczornej – nabożeństwo fatimskie. W pierwsze niedziele miesiąca po porannej Mszy św. jest wystawienie Najświętszego Sakramentu i godzinna adoracja. Wiele osób w niej uczestniczy.

W Roku św. Józefa

– Z racji Roku św. Józefa, w pierwsze soboty miesiąca wprowadzona została specjalna modlitwa za kapłanów, posługujących w mieście. Natomiast każdego 19. dnia miesiąca odprawiamy o godz. 17.30 nabożeństwo do św. Józefa i sprawujemy Eucharystię w intencji mężczyzn – dodaje ks. Gołębiowski.

W ostatnim czasie w parafii ustanowionych zostało 3 nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii.

– Cieszymy się także jednym powołaniem. Obecnie na 3. roku w seminarium studiuje nasz kleryk Kacper Juszczak – dodaje ks. Daniel.

Warto też dodać, że dzięki współpracy z fundacją „Eudajmonia”, w świetlicy parafialnej od 3 lat działa Legnicki Klub Aktywności i Rozwoju, w którym od poniedziałku do piątku prowadzone są systematyczne zajęcia terapeutyczne dla osób niepełnosprawnych. W parafii istnieją następujące grupy: rada parafialna, zespół charytatywny, Żywy Różaniec, liturgiczna służba ołtarza, Apostolstwo Modlitwy, apostolat „Margaretka”.

2021-02-17 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Józef Nowodworski

Niedziela wrocławska 13/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Józef

Rok św. Józefa

Ks. Łukasz Romańczuk

Figura św. Józefa na wrocławskim Nowym Dworze

Figura św. Józefa na wrocławskim Nowym Dworze

Spośród kościołów jubileuszowych związanych z kultem św. Józefa, ważne miejsce zajmuje kościół Opatrzności Bożej we Wrocławiu-Nowym Dworze.

Wszystko za sprawą kultu tego świętego, który od początku istnienia parafii jest mocny i wciąż się rozwija. Przesiedleńcy ze Wschodu przyjeżdżając na Ziemie Odzyskane, przywozili ze sobą część swojego dobytku. Podobnie było z cennymi przedmiotami z ich kościołów parafialnych. – Okoliczności pojawienia się drewnianej figury św. Józefa na Nowym Dworze, liczącej sobie około 300 lat, nie do końca są znane. Szczątkowe informacje, spisane w kronikach parafialnych na Muchoborze Wielkim przez ks. kan. Aleksandra Oberca, mówią, że została przywieziona ze wschodnich ziem Rzeczpospolitej wraz z ludnością przybyłą na odzyskane ziemie zachodnie. Informacja podaje również, że figurkę wyniesiono ze spalonego doszczętnie kościoła – opowiada ks. Krzysztof Hajdun, proboszcz parafii na wrocławskim Nowym Dworze.

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Święcenia Kapłańskie w Seminarium 35+

2021-09-18 18:08

[ TEMATY ]

Łódź

święcenia kapłańskie

archidiecezja łódzka

Seminarium 35+

ks. Paweł Gabara

Święcenia kapłańskie w Seminarium 35+

Święcenia kapłańskie w Seminarium 35+

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów Seminarium 35+. Kandydatami do Święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (Diecezja Włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (Diecezja Rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

Po Ewangelii nastąpiło przedstawienie kandydatów do święceń, przez rektora Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń ks. dr. hab. Sławomira Szczyrbę, metropolicie łódzkiemu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję