Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Święty rok

W Roku Świętym Jakubowym można pielgrzymować do kościołów św. Jakuba w Szczyrku, Simoradzu i Rzykach.

Niedziela bielsko-żywiecka 8/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Rok św. Jakuba

Monika Jaworska

Figura św. Jakuba z Simoradza

Figura św. Jakuba z Simoradza

Rozpoczęty 31 grudnia 2020 r. dekretem Penitencjarii Apostolskiej Rok Święty Jakubowy w Santiago de Compostela ze względu na epidemię potrwa do końca 2022 r. Bp Roman Pindel w specjalnej audycji w radiu Anioł Beskidów zauważył, że obecnie trudno jest zorganizować tradycyjną pielgrzymkę, dlatego Rok Święty Jakubowy może być okazją do indywidualnego i rodzinnego pielgrzymowania do trzech kościołów stacyjnych św. Jakuba na terenie diecezji bielsko-żywieckiej: do sanktuarium w Szczyrku, do Simoradza i Rzyk, które również znajdują się na Beskidzkiej Drodze św. Jakuba.

Odwiedzając te świątynie w formie pielgrzymki do 31 grudnia 2021 r., można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, biorąc pobożnie udział w obchodach jubileuszowych lub pozostając na pobożnym rozmyślaniu zakończonym Modlitwą Pańską, wyznaniem wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i św. Jakuba.

Reklama

W Rzykach Jubileuszowy Rok św. Jakuba zainaugurowano bardzo uroczyście. Uczestnicy zgromadzili się przed udekorowanymi drzwiami wejściowymi, gdzie dziekan dekanatu andrychowskiego ks. prał. Stanisław Czernik poświęcił nowe figury Maryi i św. Jakuba. Następnie razem z proboszczem ks. Krzysztofem Moskalem i wikarym ks. Marcinem Samkiem uderzył specjalnym młotkiem w symboliczne drzwi jubileuszowe na wzór inauguracji roku w Santiago de Compostela, po czym otworzył drzwi z i wiernymi weszli do świątyni. Wprowadzono również relikwie św. Jakuba wypożyczone z parafii w Leśnej. A w kościele odsłonięto obraz św. Jakuba w głównym ołtarzu. Pod koniec uroczystości uczestnicy odmówili Litanię do św. Jakuba i otrzymali błogosławieństwo relikwiami.

To jest święty czas, abyśmy na nowo dali się powołać Chrystusowi.

Podziel się cytatem

W tym dniu na Mszach św. ksiądz proboszcz skierował do wiernych okolicznościowe słowo: – Jakub znaczy – niech Bóg chroni. Dziś składamy w ręce naszego patrona wszystkie nasze sprawy, prosząc, by miał nas w swojej opiece i wypraszał łaski w doczesnej pielgrzymce. Rozpoczynamy rok jubileuszowy w sposób widzialny przez otwarcie drzwi świątyni, ale chciałbym, abyście otworzyli też wasze serca dla Pana Boga na Jego działanie. To jest święty czas, abyśmy na nowo dali się powoływać Chrystusowi, aby mógł działać w nas i przez nas. Nasz patron, św. Jakub, był zawsze wierny Panu Jezusowi aż do śmierci męczeńskiej. Poniósł ją jako pierwszy z Apostołów. Tylko nawrócenie do Pana Boga daje nam nową jakość życia.

Począwszy od 25 stycznia każdego 25. dnia miesiąca odbywają się w Rzykach czuwania modlitewne przez wstawiennictwo św. Jakuba. Podobne czuwania mają miejsce również w Simoradzu.

2021-02-17 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Małujowicka perła

Niedziela wrocławska 5/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Rok św. Jakuba

Marzena Cyfert

Relikwie I stopnia św. Jakuba Apostoła

Relikwie I stopnia św. Jakuba Apostoła

W Kościele rozpoczął się Rok Święty Jakubowy. Po odpust nie trzeba iść do Santiago de Compostela, choć to piękna wędrówka, można go uzyskać w jednym z kościołów stacyjnych. W regionie dolnośląskim, w sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach.

Małujowicka gotycka świątynia jawi się jako najwspanialszy element na wyznaczonym turystycznym szlaku Polichromii Brzeskich. Dzięki zachowanym średniowiecznym malowidłom ściennym nazywana jest Śląską Sykstyną.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja krakowska: Dzień Modlitwy za Młodzież

2021-09-21 18:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

młodzież

archidiecezja krakowska

ks. Paweł Klys

26 września po raz pierwszy w archidiecezji krakowskiej będzie obchodzony Dzień Modlitwy za Młodzież ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego. Będzie to okazja do wsparcia młodych ludzi w odkrywaniu w ich życiu Bożego działania.

– Ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego Dzień Modlitwy za Młodzież jest okazją do tego, aby otoczyć modlitwą wszystkich młodych – od tych, którzy są zaangażowani w Kościele, po tych, którzy nie mogą odnaleźć w nim swojego miejsca – zwraca uwagę ks. Marcin Filar, który ma nadzieję, że włączenie modlitw za młodych w parafialną liturgię i zaangażowanie w nią wspólnot młodzieżowych pobudzi całe parafie do gorliwej modlitwy za młodzież. – Ta modlitwa będzie szczególnym wsparciem dla wszystkich pracujących z młodzieżą – księży, sióstr zakonnych, katechetów, animatorów, liderów – dodaje archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję