Reklama

Wiara

Elementarz biblijny

Pustynia – miejsce spotkania z Bogiem

Niedziela Ogólnopolska 8/2021, str. V

Iwan Kramskoj, Chrystus na pustyni, XIX wiek

Pierwsza niedziela Wielkiego Postu ukazuje Jezusa, który podejmuje post, aby doświadczyć bliskości Ojca. Początek Ewangelii wg św. Marka wprowadza czytelnika w niezgłębioną tajemnicę Trójcy Świętej. Już tytuł tej najstarszej z czterech Ewangelii zapowiada, że mówi ona o „Jezusie Chrystusie, Synu Bożym”. Bóg nie jest więc zamkniętym w sobie Absolutem, lecz wspólnotą Osób! Zaraz po chrzcie w Jordanie Jezus udaje się na pustynię, prowadzony przez Ducha Świętego.

Pojęcie „pustyni” w Biblii jest o wiele szersze niż w języku polskim. Biblijna kraina Kanaanu otoczona jest od południa i wschodu rozległymi terenami nieużytków, gdzie niemożliwe było osiedlenie. Mieszkańcami tych ziem były tylko dzikie zwierzęta. W jęz. hebrajskim oddaje tę rzeczywistość przynajmniej osiem terminów, z których najważniejsze są: jeszimon (piaszczysta pustynia Negebu), araba (stepowy region za Jordanem) oraz midbar, tłumaczone zwykle przez greckie eremos.

Reklama

Ten ostatni termin oznacza dosłownie nieużytki leżące poza osadą, służące za pastwiska. Jezus często udawał się na takie miejsca, szukając samotności i kontaktu z Bogiem w modlitwie. W Nowym Testamencie słowo to ma wydźwięk bardziej duchowy niż geograficzny. Jest to miejsce ucieczki, walki duchowej. Jezus udaje się tam na spotkanie z Ojcem podczas czterdziestodniowej modlitwy (aktualne dziś słowo „kwarantanna” oznacza właśnie 40 dni próby: łac. quarantena, wł. quaranta giorni, czyli 40 dni – przyp. red.).

Jest więc pustynia miejscem próby, ale i spotkania z Bogiem. Duch Święty prowadzi tam Jezusa na spotkanie z Ojcem. Święty Marek pomija opis potrójnego kuszenia, znany od pozostałych synoptyków, ale mówi wyraźnie, że Jezus był tam „kuszony przez szatana”. Jest to zatem jasna wskazówka dla czytelników, że i oni muszą przejść podobną próbę, aby okazała się wartość ich wiary. Wszystko wskazuje na to, że próba Kościoła osiągnęła zenit. „Jeśli Mnie prześladowali, także i was będą prześladować” – zapowiada Jezus na Ostatniej Wieczerzy (J 15, 20).

Walka duchów trwa nadal. Podczas kuszenia Jezus „był ze zwierzętami, aniołowie zaś Mu służyli”. Tylko św. Marek zauważa tu obydwa wymiary symboliki pustyni: zagrożenie ze strony dzikich zwierząt, a jednocześnie stała pomoc aniołów, którzy będą Mu zawsze ułatwiać kontakt z Ojcem. Oznacza to, że przez cały czas pobytu na pustyni Jezus był zjednoczony z Bogiem i nie uległ szatanowi. Naukę zawartą w tej scenie dobrze rozumieli eremici, gdy szli na pustynię walczyć z kusicielem przez zjednoczenie z Bogiem.

Cenna to nauka dla nas, którzy zaczynamy wielkopostną walkę z własnymi słabościami. Zmagania z potężnym i złośliwym Przeciwnikiem mogą się okazać zwycięskie jedynie dzięki wytrwałej modlitwie i wyrzeczeniom. Prośmy więc pokornie Ojca w niebie, jak nas nauczył Chrystus: „Nie pozwól, byśmy ulegli pokusie, ale nas zbaw od Złego”.

2021-02-17 09:35

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za beatyfikację

2021-09-18 20:54

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Kalwaria Rokitniańska

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Katarzyna Krawcewicz

Pod hasłem „Wszystko postawiłem na Maryję” odbyło się 18 września nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. W jego trakcie dziękowano za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wspólna modlitwa rozpoczęła się Godziną Miłosierdzia w Bazylice Rokitniańskiej. Po Mszy świętej pątnicy przewiezieni zostali do pierwszej stacji „Wieczernik” i rozpoczęło się nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. Rozważania poprowadził ks. Damian Drop, diecezjalny duszpasterz powołań. Na zakończenie pątnicy odśpiewali Apel Maryjny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję