Reklama

Prasa zagraniczna

Unikalne urodziny

Najstarsza osoba w Europie, 117-letnia siostra zakonna André z Francji jest najstarszą osobą na świecie, która pokonała koronawirusa. 16 stycznia tego roku s. André, która przebywa w domu spokojnej starości w Toulonie, dowiedziała się, że zachorowała na Covid-19.

Chorobę przeszła łagodnie. Teraz jest już ozdrowieńcem i 11 lutego świętowała swoje 117. urodziny.

DW

Prawda czy fałsz?

Reklama

Dziennikarze Deutsche Welle, powołując się na badania przeprowadzone w Libanie i Iranie, twierdzą, że nawet połowa ankietowanych muzułmanów deklaruje, iż straciła swoje więzi z religią, w której wyrosła. Badane grupy były stosunkowo duże, ale nie wiadomo, w jakim stopniu reprezentatywne. Założono też, że w innych państwach zachodzą podobne procesy. Uzasadnieniem były wywiady z tzw. anonimowymi rozmówcami m.in. z Kuwejtu i Arabii Saudyjskiej. Na ocenę prawdziwości tych stwierdzeń należy jednak jeszcze poczekać.

CNA

Pachnie autorytaryzmem

Nie wszyscy niemieccy katolicy są entuzjastami eksperymentalnej tzw. drogi synodalnej, która ma odnowić Kościół katolicki u naszych zachodnich sąsiadów. Najbardziej znanym krytykiem pomysłów rodzących się w trakcie „drogi” jest kard. Rainer Maria Woelki, metropolita Kolonii – obecnie znajdujący się w ogniu krytyki. Swój sprzeciw wyraża także biskup Ratyzbony Rudolf Voderholzer. Jego zdaniem, sposób procedowania coraz bardziej pachnie despotycznym autorytaryzmem, a komitet wykonawczy drogi synodalnej manipuluje procedurami, by przeforsować swoje pomysły. Poza tym, zdaniem biskupa Ratyzbony, w jego pracach jest dużo tajemniczości, która ma się nijak do deklarowanej transparentności. Wygląda na to, że progresiści, którzy sami byli pomysłodawcami nowej procedury, chcą jej użyć jako narzędzia do zrealizowania swoich pomysłów.

Irish Post

Co będzie z Kościołem w Irlandii?

Nowy arcybiskup Dublina Dermot Farrell z ufnością patrzy w przyszłość. Według niego o znaczeniu Kościoła w przyszłości niekoniecznie będzie decydowało to, co za najistotniejsze uważano w przeszłości, kiedy np. Kościół w Irlandii cieszył się obecnością wielu wiernych na nabożeństwach i dużą liczbą powołań kapłańskich. Jeśli chodzi o tę ostatnią kwestię, to dziś na papierze wygląda to jeszcze nieźle.

Reklama

Archidiecezja liczy 197 parafii, w których posługuje 350 aktywnych księży. Tyle że średnia wieku czynnych księży to 70 lat. Zdaniem abp. Farrella, wkrótce przyjdzie czas, że nie we wszystkich kościołach w każdą niedzielę będzie celebrowana Eucharystia. Gdy zabraknie księży, większą odpowiedzialność za wspólnotę powinni wziąć świeccy i do tego trzeba się przygotować. Wyzwaniem będzie też spora część kościelnych nieruchomości, które „prawdopodobnie nie będą już dłużej potrzebne” – twierdzi arcybiskup najważniejszej irlandzkiej diecezji.

Libero

Wszystko było kłamstwem

Informacja o podejrzanych transferach pieniężnych z Watykanu do Australii, którą wykorzystywano do ataku na kard. Giovanniego Becciu, okazała się zupełnie fałszywa. Australijska policja federalna wydała komunikat, w którym poinformowała, że sprawdzała transfery pieniężne i nie znalazła w nich niczego podejrzanego. Nieprawdziwe okazały się podejrzenia, że fundusze posłużyły do przekupienia oskarżycieli kard. George’a Pella – tak w ubiegłym roku pisały główne włoskie gazety, podając tę informację jako pewnik. Obrońcy kard. Becciu widzą w tym spisek przeciwko jego osobie, który doprowadził do niespodziewanej dymisji kardynała, a także do oczernienia jego imienia. Powtórzmy więc jeszcze raz, bo kłamstwa przekazywano wiele razy: kard. Becciu ani nikt z Watykanu nie przesyłał podejrzanych pieniędzy do Australii.

2021-02-17 09:35

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Już dziś wielkie uwielbienie

2021-09-26 15:46

[ TEMATY ]

Hubert Kowalski

Leopold Twardowski

ZWLM

Katarzyna Krawcewicz

Trwają V Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne. Już za kilka godzin w kościele św. Urbana rozpocznie się koncert uwielbieniowy.

Warsztaty prowadzą Hubert Kowalski i Leopold Twardowski. To przede wszystkim ich kompozycje pojawiły się w repertuarze. Z racji, że to już piąta edycja, a zatem mały jubileusz, powtórzone zostały największe hity z poprzednich lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję