Reklama

Z Jasnej Góry

Chrystus służy chorym i cierpiącym

Z okazji Światowego Dnia Chorego 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, na Jasnej Górze odprawiona została specjalna Msza św. w intencji ludzi chorych oraz pracowników służby zdrowia. Eucharystii przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

– Przeżywając we wspólnocie Kościoła 29. Światowy Dzień Chorego, przez macierzyńskie wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny z Lourdes kierujmy nasze myśli i serca do ludzi chorych oraz do tych, którzy się nad nimi pochylają z miłością miłosierną, czyli dźwigającą w cierpieniu, zarówno w szpitalach, hospicjach, domach opieki społecznej, jak i w gronie rodzinnym – zaakcentował w homilii ksiądz arcybiskup.  

Reklama

Podczas Eucharystii miało miejsce nabożeństwo lurdzkie – błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem wiernych zgromadzonych w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej i bazylice.

Dzień modlitw w intencji chorych zwieńczył Apel Jasnogórski, podczas którego rozważania poprowadził biskup senior Antoni Długosz. – W dniu poświęconym ludziom chorym obejmujemy modlitwą i ofiarą życia chorych całego świata. Na pierwszym miejscu polecamy Ci, nasza Matko, konających, by przekraczając próg śmierci, żyli nadzieją życia wiecznego, które daje nam Jezus. Prosimy za rodzinami mającymi chorych, by prezentowali postawę ewangelicznego dobrego Samarytanina – podkreślił bp Długosz.

Po Apelu Katolicki Ruch Dobroczynny „Betel” poprowadził czuwanie modlitewne, które zakończyła Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego z Częstochowy. W homilii ksiądz biskup zwrócił uwagę również na osoby, które opiekują się chorymi. – Chcę się modlić za wasze wspólnoty „Betel”, za wszystkich, którzy organizują te domy oraz w tych domach mieszkają, tworzą je, opiekują się i tak bardzo konkretnie wszystkie te dzieła wspierają – zaznaczył bp Przybylski. – Módlmy się o to, żeby ludzie nie bali się być blisko, zwłaszcza chorych, ludzi trudnych, słabych, żeby nie udawali miłości na odległość. Żeby nie mówili tylko o miłości, ale ją czynili przez bycie blisko, by żaden człowiek na świecie nie był sam.

Walczą ze złem dla dobra

Reklama

Spotkanie formacyjno-modlitewne egzorcystów i kapłanów towarzyszących posłudze uwalniania miało miejsce w Sali Papieskiej 9 lutego. Ponieważ doroczne zjazdy skupiają duchownych z całej Polski, a w czasie pandemii spotkanie w tradycyjnej formie nie mogło się odbyć, konferencje zostały zaprezentowane on-line. W Sali Papieskiej obecni byli kapłani współorganizujący spotkanie: ks. Janusz Czenczek – krajowy koordynator księży egzorcystów z ramienia KEP, ks. Tomasz Szczeciński – egzorcysta diecezji opolskiej oraz o. Marcin Ciechanowski – egzorcysta jasnogórski. W konferencji on-line udział wzięło ok. 90 księży z całego kraju. – Te spotkania służą naszej formacji duchowej i intelektualnej. Każdy z nas potrzebuje wzrastania na drodze do świętości, potrzebuje momentu zatrzymania się, momentu refleksji, ale też spotkania z drugim człowiekiem – podkreślił ks. Czenczek. – Jest nam również potrzebna taka permanentna intelektualna strona, bo spotykamy się z nowymi problemami, z nowymi doświadczeniami.

Jak przyznał ks. Szczeciński, nie tylko konferencja na Jasnej Górze, ale i codzienna posługa egzorcysty jest w dobie epidemii utrudniona, jednak możliwa. – Posługa egzorcysty w czasie pandemii, oczywiście, wiąże się z pewnymi ograniczeniami związanymi z reżimem sanitarnym, który obowiązuje, trudno natomiast zostawić same sobie osoby cierpiące, które doświadczają wiele bólu i trudności – zaznaczył kapłan.

Głównym zagadnieniem poruszonym na konferencji było pytanie kard. Hansa Ursa von Balthasara: „Czy zbawić się mogą wszyscy?”. Konferencję na ten temat przedstawił ks. Czenczek. Drugą konferencję, ascetyczną, wygłosił o. Ciechanowski.

Rubrykę przygotował o. Stanisław Tomoń, paulin

2021-02-17 09:35

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty celnik

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Św. Mateusz

Grażyna Kołek

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

To święty, do którego bardzo często odwołuje się papież Franciszek, wskazując na drogę własnego powołania. Ewangeliści Marek i Łukasz nazywają Mateusza najpierw „Lewi, syn Alfeusza” (Mk 2, 14; Łk 5, 27), dopiero później w innych miejscach wymieniane jest imię Mateusz.

Na pewno Mateusz był Galilejczykiem. Jego pracą było pobieranie ceł i podatków w Kafarnaum nad Jeziorem Tyberiadzkim – w mieście położonym przy ważnym szlaku handlowym łączącym Galileę z Damaszkiem. To właśnie w Kafarnaum Chrystus zastał go w komorze celnej i powołał na swojego apostoła. Do tego wydarzenia nawiązał papież Franciszek, kiedy wyjaśniał swoje motto: Miserando atque eligendo. Jest ono zaczerpnięte z homilii św. Bedy Czcigodnego, który komentując ewangeliczne opowiadanie o powołaniu św. Mateusza, napisał: „Vidit ergo Iesus publicanum et quia miserando atque eligendo vidit, ait illi Sequere me” (Jezus ujrzał celnika, a ponieważ spojrzał na niego z miłością i go wybrał, powiedział do niego: Pójdź za Mną). Otóż w święto św. Mateusza młody Jorge Mario Bergoglio – miał wtedy 17 lat – doświadczył w szczególny sposób miłującej obecności Boga w swoim życiu.

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

2021-09-20 12:12

[ TEMATY ]

krzyż

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

- Krzyż Jezusa jest objawieniem prawdy o Bogu, który chce być z nami w każdej sytuacji, także w najcięższym położeniu - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył diecezjalnym uroczystościom Podwyższenia Krzyża Świętego na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski na Kobylej Górze, zwanej Górą Krzyża.

Po wielu miesiącach zmagań z doświadczeniem pandemii wierni diecezji kaliskiej zgromadzili się przy Krzyżu Jubileuszowym, aby błagać Miłosiernego Boga o zatrzymanie pandemii oraz wszelkiego zła, które dotknęło całą ludzkość.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję