Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Ekologia na start

Wystarczy tylko chcieć – starania młodych w celu poprawy stanu naszego środowiska będzie nagradzać diecezjalna Caritas.

Niedziela sosnowiecka 5/2021, str. IV

[ TEMATY ]

ekologia

szkolnictwo

Caritas Diecezji Sosnowieckiej

Uczniowie z Dąbrowy Górniczej sami tworzyli przyszkolny ogród

Uczniowie z Dąbrowy Górniczej sami tworzyli przyszkolny ogród

Mowa o konkursie organizowanym przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej Ekologia integralna encykliki Laudato Si’. Jest on adresowany do parafialnych zespołów Caritas, szkolnych kół Caritas i centrów wolontariatu Caritas.

Do 10 lub 22 lutego (zależnie od rodzaju konkursu), Caritas przyjmuje projekty w ramach konkursu grantowego, w którym jest do zdobycia 4, 10 lub 12,5 tys. zł na realizację przedsięwzięcia na rzecz środowiska.

Reklama

Jak można zdobyć grant? Marta Kozak, diecezjalna animatorka projektu podkreśla, że w konkursie liczy się jak najlepszy pomysł na to, aby zmienić nasze środowisko na lepsze, czyli podnieść świadomość ekologiczną ludzi, wpłynąć na zmianę ich modelu konsumpcji, na dbanie o czyste powietrze i oszczędzanie wody.

Młodzi z parafialnych zespołów i szkolnych kół Caritas chętnie włączają się w tworzenie i realizację projektów zmieniających nasze środowisko na lepsze.

Podziel się cytatem

To, co uczestnicy wymyślą w tym roku, to jeszcze przed nami. Niech zachętą i inspiracją będzie to, co już udało się zrobić w ciągu 2 lat trwania projektu. Uczniowie, nauczyciele i rodzice z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 12 w Jaworznie stworzyli ogród pełen kwiatów i krzewów. Na terenie szkół ustawiono także przenośne lodówki, do których dzieci odkładały niezjedzone kanapki, mleko, warzywa i owoce. Żywność 2 lub 3 razy w tygodniu była przekazywana osobom bezdomnym. W ogrodach szkolnych posadzono rośliny miododajne, wabiące motyle i inne owady, oraz krzewy produkujące tlen. Z przykładu młodych skorzystali parafianie i wokół kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jaworznie posadzili prawie 200 roślin i rozmieścili wśród zieleni samodzielnie wykonane budki dla owadów. – Lokalne ogrody w większości porastają iglaki i trawa, niewiele osób uprawia ogródki kwiatowe, a warzywne prawie zupełnie zniknęły z krajobrazu. Jaworzno to miasto przemysłowe, w okolicy funkcjonują zakłady zanieczyszczające powietrze: kopalnie i elektrownie. W naszej dzielnicy wszyscy ogrzewają domy piecami, co przekłada się zimą i w bezwietrzne dni na powszechnie występujący smog. Niepokoi nas również zwiększająca się ilość śmieci, które zalegają nie tylko w lasach, ale i w centrum miasta – przekonywali realizatorzy projektu.

Pilotażowy projekt zrealizował na placu przykościelnym Zespół Caritas z parafii Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Sosnowcu. Zaczęli od zbierania wody deszczowej, która spływa z dachu kościoła i plebanii. Wodę zbierali w naziemnych zbiornikach i wykorzystywali w ogrodzie do podlewania roślin. Gromadzenie wody deszczowej z dachu kościoła i plebanii przynosi realne korzyści, m.in. odpowiednio nawilżona gleba i mniejsze rachunki za zużycie wody. Drugim elementem projektu jest kompostowanie odpadów spożywczych w pojemnikach. Organizatorzy akcji przekonują, że kompostowniki jednocześnie rozwiązują problem odpadów biologicznych w gospodarstwach domowych i redukują wydatki związane z nawożeniem ogrodu i warzywniaka.

W Szkole Podstawowej Specjalnej nr 30 im. Stefanii Sempołowskiej w Sosnowcu zmierzono się z problemem dostępu do darmowej wody do picia dla dzieci. Montaż „źródełka” w placówce oświatowej to praktyczne działanie, mające na celu zmniejszenie używania jednorazowych plastikowych kubeczków, ograniczenie zakupu wody w butelkach plastikowych oraz rezygnację z napojów słodkich, gazowanych – niezdrowych, a bardzo popularnych wśród dzieci i młodzieży.

2021-01-27 09:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

ŚDM w Panamie: nawrócenie ekologiczne w praktyce

[ TEMATY ]

ekologia

ŚDM w Panamie

geralt/pixabay.com

Pięć postulatów dotyczących troski o naszą planetę - wspólny dom - znajduje się w odezwie skierowanej z okazji Światowych Dni Młodzieży do przywódców politycznych oraz odpowiedzialnych za różne światowe instytucje. Zostały one sformułowane na zakończenie kongresu pod hasłem: „Nawrócenie ekologiczne w praktyce”, który odbył się w tych dniach w Panamie.

Młodzi wskazują na potrzebę osiągnięcia poziomu 100 proc. energii odnawialnej oraz redukcję gazów cieplarnianych do poziomu 1,5 procenta, jak postulowało porozumienie z Paryża z 2015 r. Następnie odnoszą się do problemu migracji i wzywają do podjęcia konkretnych działań w duchu ustaleń Paktu Globalnego dotyczącego migracji.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: wolność nie jest dana na zawsze i trzeba ją stale zdobywać

2021-08-01 20:03

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Powstanie Warszawskie

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Patrzymy z zatroskaniem na to, co się dzieje wokół naszej Ojczyzny. Na imperialne zapędy jednego sąsiada i neopogańską wizję drugiego, przychodzącą z Zachodu – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w 77. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.

Hierarcha wygłosił kazanie podczas Mszy w intencji poległych i ojczyzny, w bazylice Mariackiej.

CZYTAJ DALEJ

Sierpień - miesiąc czynu

2021-08-03 06:41

PAP/Tomasz Gzell

Sierpień jest miesiącem, kiedy o Polsce dużo mówimy. Wspominamy Cud nad Wisłą, Powstanie Warszawskie i zwycięstwo „Solidarności”. Przyzwyczailiśmy się do świętowania przez akademie i okolicznościowe uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję