Reklama

Niedziela Kielecka

Łączy nas miłość do kapłaństwa

Stowarzyszenie Grono Przyjaciół Wyższego Seminarium  Duchownego w Kielcach liczy blisko pięć tysięcy osób, które codziennie modlą się za seminarzystów oraz wspierają ich materialnie swymi ofiarami – mówi prezes Stowarzyszenia, prefekt WSD ks. Szymon Górski w rozmowie z Katarzyną Dobrowolską.

Niedziela kielecka 5/2021, str. VI

[ TEMATY ]

spotkanie opłatkowe

TER

Coroczne spotkania noworoczne z Przyjaciółmi Seminarium Kieleckiego to piękna tradycja

Coroczne spotkania noworoczne z Przyjaciółmi Seminarium Kieleckiego to piękna tradycja

Katarzyna Dobrowolska: Jakie znaczenie ma więź łącząca Przyjaciół i Seminarium dla kleryków i społeczności WSD w dzisiejszym czasie? 

Ks. Szymon Górski: Myślę, że każdy z nas, tworzących wspólnotę seminaryjną – klerycy, jak i księża przełożeni, profesorowie, zdaje sobie sprawę, że nie da się pełnić naszej misji bez przyjaciół. Przyjaźń we wspólnej drodze z Chrystusem, w drodze do pełnego zjednoczenia z Nim, nie jest jakimś dodatkiem do życia w Kościele, jest jednym z istotnych jego przejawów. Każdy z nas ma swoich osobistych przyjaciół, którym coś zawdzięcza. Szczególnie ważne są te przyjaźnie, które zakorzenione są i spełniają się w przyjaźni z Bogiem. Grono Przyjaciół naszego Seminarium to specyficzna forma przyjaźni. Ze względu na cel swojego istnienia, jak i sposób „budowania” więzi, nasze stowarzyszenie jest wyjątkowe. Mam tu na myśli łączącą nas miłość do kapłaństwa Chrystusowego oraz modlitwę, za tych którzy rozeznają swoje powołanie i przygotowują się do bycia księdzem, jak i o to, by Bóg wciąż powoływał. Przy tym wszystkim Grono Przyjaciół Seminarium niesie nam pomoc materialną, wspierając swoimi ofiarami kleryków potrzebujących takiego wsparcia. Obecnie Stowarzyszenie liczy około pięciu tysięcy członków. Jest kilka parafii, w których liczba należących do Grona Przyjaciół przekracza sto osób lub oscyluje wokół stu. To duża zasługa samych parafian, ale też i ich duszpasterzy, za co niezmiernie jesteśmy im wdzięczni.

Reklama

Od kiedy istnieje stowarzyszenie?

Grono Przyjaciół WSD w Kielcach istnieje od 1985 r. i przez te wszystkie lata stanowi jedną z najważniejszych wspólnot osób, nie tylko z naszej diecezji, które wspierają kandydatów do kapłaństwa zarówno od strony duchowej, jak i materialnej. Ogromną rolę w tworzeniu tej wspólnoty miał jej długoletni opiekun, a obecnie kanclerz kieleckiej Kurii diecezjalnej – ks. kan. Adam Perz.

W jaki sposób Seminarium wyraża pamięć o przyjaciołach?

Najlepszą formą pamięci o przyjaciołach i przeżywania przyjaźni jest oczywiście spotkanie, rozmowa, wspólnie dokonywane dzieła, w tym także głoszenie chwały Pana i modlitwa. Podstawowym „łącznikiem” między nami jest modlitwa. Nasi przyjaciele modlą się za nas codziennie w sposób wybrany przez siebie, my natomiast również codziennie zanosimy nasze modlitwy w ich intencji (często są to bardzo konkretne prośby, podziękowania, które otrzymujemy). Raz w miesiącu przy udziale całej wspólnoty seminaryjnej sprawujemy Eucharystię w intencji przyjaciół (pamiętając o zmarłych). Dwa razy do roku, z okazji świąt wysyłamy również do nich listy z życzeniami, w których znajduje się relacja z najważniejszych wydarzeń z życia Seminarium. W czasie dni seminaryjnych w poszczególnych parafiach, klerycy starają się zawsze osobiście spotkać z należącymi do Grona Przyjaciół.

Zwykle też spotkacie się na początku roku...

Tak, tzw. spotkanie noworoczne w stycznia jest najbardziej uroczyste. Jest to okazja do poznania się bliżej i podziękowania naszym przyjaciołom za dar ich wsparcia. Jest wspólna Eucharystia pod przewodnictwem biskupa i obfitująca w radosne chwile agapa. W tym roku, ze względu na pandemię, spotkanie miało skromniejszy wymiar. Odbywało się w ścisłym gronie zarządu. W intencji wszystkich przyjaciół modliliśmy się wspólnie w kaplicy seminaryjnej w czasie Mszy św., którą celebrował bp Jan Piotrowski. Ufamy, że jeśli pozwolą warunki, zorganizujemy wspólne większe spotkanie wiosną.

2021-01-27 09:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziennikarze na „opłatku” u kard. Nycza

O zaangażowanie w promocję postaci kard. Stefana Wyszyńskiego w kontekście zbliżającej się jego beatyfikacji zaapelował w czasie spotkania opłatkowego z ludźmi mediów kard. Kazimierz Nycz.

Składając życzenia noworoczne, metropolita warszawski podkreślił, że nie da się przygotować ludzi do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego bez udziału wszystkich mediów. Prosił dziennikarzy, aby tego, co będą robić w związku z beatyfikacją kard. Wyszyńskiego, nie traktowali jako służby archidiecezji warszawskiej, Kościołowi, czy rzecznikowi. - Róbcie to na miarę waszego powołania wobec tej ważnej osoby, którą chcemy przybliżyć i wypromować przy okazji beatyfikacji. Niech każdy robi to, co czuje, że powinien uczynić – powiedział kard. Nycz.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: rozpoczęły się XXVI Targi Wydawców Katolickich

2021-09-23 14:33

[ TEMATY ]

książka

targi

Magdalena Mścichowska

Ponad 100 wydawców zgromadziły tegoroczne, 26. już Targi Wydawców Katolickich, które otwarte zostały uroczyście w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Tegoroczna edycja, przesunięta ze względu na pandemię, odbywa się w dniach 23-26 września w Arkadach Kubickiego i w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie. „Potrzebujemy dziś książek wartościowych, budzących nadzieję, wzajemną życzliwość i poczucie wspólnoty” – napisał prezydent RP Andrzej Duda w specjalnym przesłaniu, które odczytane zostało podczas otwarcia Targów.

Targi zainaugurował bp Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, członek Papieskiej Rady Kultury. Odczytał też przesłanie, jakie na otwarcie Targów wystosował kard. Gianfranco Ravasi, prezydent Papieskiej Rady Kultury. Kard. Ravasi życzył wydawcom katolickim entuzjazmu w docieraniu do czytelników oraz czerpania inspiracji z takich postaci jak bł. kard. Wyszyński i Cyprian Kamil Norwid których dzielił i czas i charakter życiowego powołania ale łączyły głęboka wiara, patriotyzm i świadomość znaczenia kultury w życiu społeczeństw.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. 5 lat Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

2021-09-23 20:19

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio, dziękując za minione 5 lat, 23 września, we wspomnienie swojego Patrona, rozpoczęła kolejny rok formacji. Uroczystość odbyła się w parafii pw. św. Alberta w Zielonej Górze z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego.

Szósty rok to kontynuacja trzyletniego programu duszpasterskiego i pogłębienie tematu: Posłani w pokoju Chrystusa” wraz z mottem biblijnym: „ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6, 57).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję