Reklama

Niedziela w Warszawie

Pallotyńska szkoła wiary

Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów w Ołtarzewie tętni życiem nie tylko parafian.

Niedziela warszawska 4/2021, str. V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum

Ks. Jacek Smyk (z gitarą) w czasie spotkania wspólnoty „Przyjaciół Oblubieńca” przed pandemią

Ks. Jacek Smyk (z gitarą) w czasie spotkania wspólnoty „Przyjaciół Oblubieńca” przed pandemią

Czterotysięczną podwarszawską parafię warto odwiedzić z co najmniej dwóch powodów. Pierwszym z nich jest fakt, że w kościele znajduje się figura Jezusa Miłosiernego z wizji św. s. Faustyny. Co w tym ciekawego? Otóż to właśnie, że rzeźba pochodzi z czasów poprzedzających oficjalne zatwierdzeniem kultu Bożego Miłosierdzia przez Stolicę Apostolską.

Z figurą wiąże się ciekawa historia. – Wizytujący parafię kard. Stefan Wyszyński nakazał, by usunąć promienie z rzeźby i napis: „Jezu, ufam Tobie”, ale – co zanotowali pallotyńscy kronikarze – „nie nalegał na natychmiastowe ich usunięcie”. Dzięki temu rzeźba przetrwała czasy zakazów i jest jedną z pierwszych w Polsce figur Miłosierdzia Bożego – mówi Niedzieli ks. proboszcz Jacek Smyk SAC.

Ale Kościół to nie tylko budynek. To przede wszystkim ludzie. I to drugi powód, dla którego warto wybrać się do Ołtarzewa. Miejscowa świątynia jest kościołem parafialnym, ale również seminaryjnym. Mieści się tu Wyższe Seminarium Duchowne Księży Pallotynów. – Obecność kleryków i innych księży poza duszpasterzami parafialnymi bardzo ubogaca życie religijne w parafii. To unikat na dużą skalę – podkreśla ks. Smyk.

Proboszcz podkreśla, że od ogromnej części parafian czuje daleko idącą życzliwość i duży kredyt zaufania

Podziel się cytatem

Oprócz ministrantów, lektorów, bielanek czy Żywego Różańca w parafii działają m.in. Ruch Światło-Życie i Domowy Kościół, chór parafialno-seminaryjny i rozrastająca się mimo pandemii schola, a także wspólnota „Przyjaciele Oblubieńca”, do której należy Izabela Ambroziak. – Wspólnota pokazuje mi, jak trwać przy Bogu, poznawać i nieustannie Go odkrywać. Zachwyca mnie Bogiem. Ale też drugim człowiekiem – mówi Niedzieli i dodaje, że dzięki wspólnocie nauczyła się także szerszego patrzenia na Kościół. – Wiem, że to jest moje miejsce i tu, a nie gdzie indziej, chcę być – podkreśla.

W parafii jest również wspólnota Mężczyzn św. Józefa. – Opiekun Jezusa jest dla mnie wzorem człowieka niesamowicie posłusznego Bogu, a przy tym bardzo pokornego. Był też człowiekiem czynu. Jako mężczyźni potrzebujemy bohaterów, którzy nie będą tylko rozważać, jak by można się zachować, ale zrealizują konkretne zadania – mówi Piotr Witak, inicjator męskiej formacji.

Reklama

– Od ogromnej części parafian czuć daleko idącą życzliwość i duży kredyt zaufania – przyznaje proboszcz, którego buduje, kiedy może zobaczyć, że to, co się dzieje w kościele, parafii i w ludziach jest przez nich traktowane jako swoje. – Cieszy mnie, że ludzie, którzy się angażują, żyją tym, bo Bóg ich w życiu dotknął. Oni chcą tu być i modlić się – zaznacza ks. Smyk.

Odbywająca się w każdy wtorek wieczorna adoracja Najświętszego Sakramentu nawet w czasie pandemii gromadzi wiele osób. Rozważania przygotowują członkowie „Przyjaciół Oblubieńca”.

Od wiosny w ołtarzewskiej parafii działa duszpasterstwo osób niemieckojęzycznych. W każdą niedzielę o godz. 14.30 ks. Sylwester Matusiak SAC odprawia Mszę św. w języku niemieckim. A raz w miesiącu w kościele sprawowana jest także Eucharystia w rycie trydenckim.

Jak widać powodów, aby odwiedzić Ołtarzew jest więcej.

2021-01-20 10:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pod osłoną Ducha Świętego

Niedziela częstochowska 23/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Karol Porwich/ Niedziela

Ks. Michał Jaskuła, proboszcz parafii

Ks. Michał Jaskuła, proboszcz parafii

U starszych zdobywam mądrość, bo oni skończyli szkołę, która się nazywa życie – mówi ks. Michał Jaskuła, młody proboszcz parafii Zesłania Ducha Świętego w Lindowie.

Parafia liczy formalnie ok. tysiąca wiernych. Praktykujących, według szacunków proboszcza jest ok. 37%. Ksiądz Jaskuła jest tutaj od trzech lat.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji bez Boga

2022-11-25 15:31

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

Ks. Krzysztof Pawlina

Adobe Stock

„Mam nieraz wrażenie, że tam nie ma treści. Że zapominamy, Kogo my świętujemy. Tradycja bez Boga” - mówi o świętowaniu Bożego Narodzenia ks. prof. Krzysztof Pawlina. Rektor Akademii Katolickiej w Warszawie zaprasza na cykl adwentowych konferencji przygotowujących do dobrego przeżycia Bożego Narodzenia, pod hasłem „Odnowić pamięć serca”.

Zaplanowano cztery konferencje: „Zdążyć na czas”, „Delikatność piękna”, „Wybrać miłość” i „Bliscy dalecy”. Mają one pomóc w przygotowaniach do uroczystości Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Premier Morawiecki: ta wojna może mieć tylko jeden wynik – albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa

2022-11-26 13:17

[ TEMATY ]

premier

Mateusz Morawiecki

wojna na Ukrainie

PAP/Viacheslav Ratynskyi

W wojnie wywołanej przez Rosję może być tylko jeden wynik: albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa – oświadczył premier Mateusz Morawiecki, który w sobotę spotkał się w Kijowie z premierami Ukrainy i Litwy w ramach Trójkąta Lubelskiego.

W Kijowie odbyło się w sobotę spotkanie Trójkąta Lubelskiego z udziałem szefów rządów Polski, a także Ukrainy Denysa Szmyhala i Litwy Ingridy Simonyte, podczas którego premierzy podpisali deklarację o współpracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję