Reklama

Niedziela w Warszawie

Troska o wspólnotę

O wyzwaniach duszpasterskich, młodzieży i kryzysie powołań z biskupem pomocniczym warszawsko-praskim bp. Jackiem Grzybowskim, rozmawia Magdalena Wojtak.

Niedziela warszawska 4/2021, str. I

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

wyzwania

bp Jacek Grzybowski

Biuro Prasowe DW-P

Biskup Jacek Grzybowski

Biskup Jacek Grzybowski

Magdalena Wojtak: Minął miesiąc od święceń biskupich. Jak Ksiądz Biskup odnajduje się w nowej funkcji?

Bp Jacek Grzybowski: Ciągle się jej uczę i mam cichą nadzieję, że uda się łączyć posługę biskupią z dotychczasowym naukowym zaangażowaniem.

Był Ksiądz Biskup m.in. duszpasterzem akademickim. Nie będzie brakowało teraz wyjazdów ze studentami w góry czy na kajaki?

Jednym z obszarów mojej duszpasterskiej pracy mają być młodzi ludzie, więc kontakt z młodzieżą pozostanie. Ufam, że nie zabraknie także wakacyjnych wyjazdów i możliwości wspólnego wędrowania. Uczę się dobrego gospodarowania czasem.

Z jakimi jeszcze duszpasterskimi wyzwaniami będzie się Ksiądz Biskup mierzył?

To m.in. troska o pogłębianie świadomości wiary, co znaczy być człowiekiem wierzącym i uznającym znaczenie wspólnoty Kościoła katolickiego. Wielkim wyzwaniem, dla nas wszystkich, ale szczególnie dla katechetów, są także lekcje religii.

Reklama

A parafie?

Mają ważną rolę do spełnienia zwłaszcza w formowaniu młodych ludzi. To w nich młodzież może zobaczyć, że doświadczenie wiary jest czymś pięknym, dającym nadzieję oraz pomagającym odnaleźć sens życia i swoje miejsce w służbie drugiemu człowiekowi.

Młodzież potrzebuje pomocy w odnajdywaniu tożsamości?

Młodzi potrzebują szczególnego wsparcia przede wszystkim swoich rodziców, ale także animatorów, liderów, duszpasterzy i starszych przyjaciół, od których mogą uczyć się tego, że życie jest zadaniem. Dziś można dostrzec wiele niepewności i lęku wśród młodzieży wobec tego, jak będzie wyglądała ich przyszłość i życie. Pandemia pogłębia jeszcze poczucie alienacji i smutku.

Ksiądz Biskup dostrzega pogubienie młodych zwłaszcza, gdy obserwował protesty m.in. na ulicach Warszawy?

Trudno powiedzieć, czy jest to pogubienie młodzieży. Na pewno to, co widzieliśmy było sprzeciwem wobec nauczania Kościoła, który niezmiennie od lat opowiada się za przyjęciem każdego życia ludzkiego od początku jego istnienia aż do jego naturalnej śmierci. Obecnie wielkim wyzwaniem dla każdego z nas jest ukazywanie wartości człowieka na wszystkich etapach jego życia – zarówno poczęcia, oczekiwania na narodziny, okresu niemowlęcego, ale też późniejszego życia, gdy przychodzi choroba i starość. Dzisiaj doświadczamy wielkiego sporu antropologicznego, który wyraża się w pytaniu o formę i sens bycia człowiekiem.

Wiele małżeństw przeżywa kryzysy, które mają wpływ także na dzieci i młodzież. Jaka jest na to recepta?

Sądzę, że nikt dziś nie ma prostej recepty. Trzeba jednak podkreślić, że doświadczenie parafii jako wspólnoty wspólnot, a także dobre relacje w domach rodzinnych, piękne przyjaźnie oparte na wierze są szansą na to, że nauczymy się prawdziwej chrześcijańskiej miłości. W mocy tego doświadczenia będziemy jednocześnie pokazywać innym, że potrafimy żyć we wzajemnym szacunku, przebaczeniu i miłości. Tego powinniśmy uczyć się w domu rodzinnym i wspólnocie wiary, a także mieć świadomość, że nie ma idealnych relacji.

Przez wiele lat był Ksiądz Biskup prefektem praskiego seminarium duchownego. Podobno Ekscelencja jest wymagającym wykładowcą, ale za to bardzo cenionym...

...nie mi to oceniać. Czas w seminarium był dosyć intensywny. Łączyłem działalność akademicką z pracą wychowawczą kleryków, która jest dużym i odpowiedzialnym zadaniem.

Jakie znaczenie ma dobra formacja kleryków?

Każdy kapłan staje się liderem wspólnoty, do której zostaje posłany. Musi wykazać się współpracą z proboszczem, a także umiejętnościami wymagającymi odpowiedzialności za wiele spraw parafii. Decyzję o wyborze drogi kapłańskiej podejmuje nie tylko młody człowiek na etapie rozeznania swojego powołania. Ważne zadanie stoi także przed jego przełożonymi w seminarium, którzy nie mogą bać się odpowiedzi na pytanie, czy dana osoba powinna zostać księdzem i może pełnić bardzo odpowiedzialne funkcje – nauczania i formowania. Obie strony powinny podejść do tego zadania z wielką odpowiedzialnością.

Diecezja warszawsko-praska 7. dnia miesiąca modli się o dar powołań. Potrzeba duchowej łączności w tej intencji?

Na pewno należy mieć świadomość, że w perspektywie kilkudziesięciu lat możemy zmagać się z coraz mniejszą liczbą księży, a zarazem brakiem życia sakramentalnego. Dlatego trzeba szczególnej modlitwy o nowe powołania zwłaszcza, że przeżywamy także kryzys autorytetu kapłanów i biskupów. Jeśli nie będzie kapłanów i osób życia konsekrowanego, funkcjonowanie parafii może być utrudnione, co obserwujemy na Zachodzie, gdzie są budynki kościelne i wierni, ale nie ma kapłanów. Dlatego pragniemy prosić o wstawiennictwo bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, aby w naszej diecezji nie zabrakło księży i osób życia konsekrowanego.

Ordynariusz warszawsko-praski powołał Diecezjalną Radę Duszpasterską. Jakie zadania przed nią stoją?

Przede wszystkim rozpoznawanie najważniejszych obszarów pracy duszpasterskiej, a także podzielenie zadań i obowiązków. Ważne będzie też przyglądanie się temu, co poszczególnym grupom i osobom udało się zrobić w pracy duszpasterskiej. Należy także wyciągnąć konstruktywne wnioski z powierzonych zadań.

Czy uśpione teraz życie wspólnotowe odrodzi się po pandemii?

Trudno powiedzieć. W swojej ostatniej książce Powróćmy do marzeń papież Franciszek pisze, że z tego kryzysu wyjdziemy na pewno inni: albo gorsi, albo lepsi. Dużo zależy od tego, czy uda nam się utrzymywać kontakt ze sobą i wspólnotami, nawet za sprawą internetu, po to, aby później wrócić do tradycyjnych spotkań. Dużo zależy od nas samych, a także gorliwości księży. Wielu kapłanów podejmuje różne inicjatywy, aby więź z małżeństwami, dziećmi i młodzieżą podtrzymywać. Pandemia weryfikuje naszą wierność i zaangażowanie w życie Kościoła.

2021-01-20 10:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Im trudniej, tym lepiej

Niedziela lubelska 11/2020, str. III

[ TEMATY ]

rozważania

EDK

pielgrzymi

wyzwania

Marek Kuś

Na szlak EDK wyrusza coraz więcej pątników

Na szlak EDK wyrusza coraz więcej pątników

Już w najbliższy piątek 20 marca kilka tysięcy pielgrzymów wyruszy na szlak Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. – Im będzie trudniej, tym lepiej. Daj Boże, żeby padało – powiedział ks. Mirosław Ładniak.

W nocy z 20 na 21 marca już po raz szósty wyruszy z Lublina Ekstremalna Droga Krzyżowa. Hasłem rozważań są słowa: Droga Przebaczenia. Od zranienia do uzdrowienia. EDK rozpocznie się w piątek Mszą św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika w archikatedrze lubelskiej o godz. 19.00.

CZYTAJ DALEJ

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

Atak hakerski w Watykanie?

2022-11-30 20:17

[ TEMATY ]

Watykan

Pixabay.com

Zagrożenia w wirtualnym świecie nie są wcale wirtualne, lecz jak najbardziej realne...

Zagrożenia w wirtualnym świecie nie są wcale wirtualne, lecz jak najbardziej realne...

We wtorek po południu kolejny raz w tym roku przerwany został dostęp do większości watykańskich strony internetowych. Jak poinformowała agencja I.Media, prawdopodobnie doszło do ataku hakerskiego.

We wczesnych godzinach popołudniowych, zablokowany został dostęp m.in. do głównej strony vatican.va, a także do strony mediów watykańskich Vatican News oraz Muzeów Watykańskich i większości witryn internetowych dykasterii Kurii Rzymskiej. O tym, że w tym czasie wykryto "anormalną aktywność" związaną z próbami dostępu do stron, poinformował w rozmowie z francuską agencją I.Media szef Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Jak dowiaduje się KAI, problem nie dotyczył jednak wszystkich internetowych zasobów Watykanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję