Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Patrzmy z zachwytem w górę

Biblia i modlitwy Kościoła zachęcają do spoglądania w górę. Może stąd wzięły się zdobienia na sklepieniach świątyń – by odzwierciedlać Boską potęgę i niebiańskie piękno.

Niedziela sosnowiecka 4/2021, str. IV

[ TEMATY ]

renowacja

Piotr Wyparło

Ukończone sklepienie kaplicy Serca Jezusa

Ukończone sklepienie kaplicy Serca Jezusa

Cieszą zakrojone na szeroką skalę prace konserwatorskie zabytkowych polichromii bocznych kaplic w kościele Świętej Trójcy na będzińskim zamkowym wzgórzu. Kaplice wybudował w XIX wieku – w ramach rozbudowy nie mogącego pomieścić coraz większej liczby parafian kościoła – ks. proboszcz Leopold Dobrzański.

Liczące blisko 150 lat polichromie sklepień ocalały jako jedyny w całości zachowany fragment zabytkowej malatury w świątyni. Postępującego zniszczenia dokonał czas, ale przyspieszyły je niewątpliwie szkody górnicze, za które wyrokiem sądu parafia uzyskała odszkodowanie pokrywające większość prowadzonych prac.

Reklama

Teraz polichromie nie tylko nie grożą odpadnięciem, ale zachwycają swymi pierwotnymi barwami i bogatszą ornamentyką, którą wydobyto spod kolejnych warstw konserwatorskiej farby, jaką przez wieki były odświeżane.

W kaplicy Serca Pana Jezusa każdy może już podziwiać końcowy efekt prac. Wraz ze sklepieniem odnowiono też glify okienne i portal wejściowy, a także znajdujące się tu zabytkowe małe organy z balkonem chóru. Jako że wcześniej odtworzono tutaj także kompletną malaturę ścian, można naprawdę przenieść się w czasie i spokojnie, w modlitewnej zadumie kontemplować mękę Zbawiciela, której insygnia wymalowano na sklepieniu wraz z trzymającymi włócznię i chustę aniołami oraz apokaliptycznym Barankiem.

Sklepienie skrzy się złotem, przyciąga uwagę intensywnością granatu i wyrazistością spoglądających na nas z góry świętych.

Kaplica Matki Bożej wciąż pozostaje we władaniu ekipy konserwatorskiej. Tu końcowy efekt będzie jeszcze bardziej zachwycający, a różnica w stosunku do stanu sprzed kilku miesięcy jeszcze wyraźniejsza. Wciąż oczyszczane i precyzyjnie odmalowywane sklepienie skrzy się złotem (nakładanym w formie cieniuteńkich płatków szlachmetalu), przyciąga uwagę intensywnością granatu i wyrazistością spoglądających na nas z góry świętych Józefa, Joachima i Anny, a także czterech Ewangelistów. Także tu trwają prace przy glifach okiennych i portalach wejściowych. W kościele prace konserwatorskie objęły także sklepienie kruchty i podniebie, czyli dolną część balkonu dużego chóru muzycznego. Także tu jest odkrywana, konserwowana, a gdzie trzeba odtwarzana malatura sprzed wieków.

Rozpoczęty 2021 rok parafia zaplanowała oddać pod opiekę aniołów, zakładając nowe witraże w oknach prezbiterium, dedykowane Aniołowi Stróżowi oraz Archaniołowi Gabrielowi.

2021-01-20 10:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rusztowania na kościelnej wieży

[ TEMATY ]

świątynia

renowacja

Świebodzice

UM Świebodzice

Rozpoczął się kolejny element rewitalizacji Rynku w Świebodzicach. W rusztowaniach stanęła wieża kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, druga - po ratuszowej - charakterystyczna budowla górująca na Śródmieściem. Remont kościoła prowadzi parafia dzięki dotacji otrzymanej z Urzędu Marszałkowskiego w ramach rewitalizacji. Remont świątyni ma kosztować 750 000 zł, w tej chwili toczą się prace na kościelnej wieży. W świebodzickim Rynku dzieje się naprawdę dużo. Trwa II etap rewitalizacji Starego Miasta. Obecnie można zaobserwować prace na odcinku od ul. Żeromskiego do Prusa, w kolejnych etapach będą modernizowane następne fragmenty Rynku oraz ulice przyległe (Żeromskiego, Prusa, Kopernika, Sienkiewicza i odcinek Szkolnej). To zadanie realizuje samorząd, wartość to ponad 2 mln zł. Równolegle powadzone są także remonty kamienic należących do wspólnot mieszkaniowych zarządzanych przez spółkę Prefekt. Wymiana dachów, nowe elewacje, klatki schodowe, obejmie 22 kamienice. Wartość tej inwestycji to ponad 3 mln zł.

CZYTAJ DALEJ

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

O zagadkach Biblii, proroctwach Starego Testamentu i apokryfach

2021-03-05 10:40

[ TEMATY ]

Pogadaj z Czarnym

Archiwum Agnieszki Wojnarowicz

Agnieszka Wojnarowicz mówi, że w spotkaniach online regularnie uczestniczy młodzież nie tylko z diecezji, ale również całej Polsk

Agnieszka Wojnarowicz mówi, że w spotkaniach online regularnie uczestniczy młodzież nie tylko z diecezji, ale również całej Polsk

Pomimo niesprzyjającej sytuacji pandemii KSM naszej diecezji kontynuuje w świecie wirtualnym cykl spotkań Pogadaj z Czarnym.

Kolejne spotkanie z cyklu odbyło się na facebooku stowarzyszenia 4 marca, a jego gościem był ks. Piotr Bartoszek – duszpasterz akademicki, dyrektor Instytutu Filozoficzno-Teologicznego w Zielonej Górze. - Ks. Piotr Bartoszek ukończył teologię biblijną na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie w związku z tym podczas naszego spotkania weszliśmy w tematykę Biblii, rozmawialiśmy o jej zagadkach, o proroctwach Starego Testamentu, a także o apokryfach – mówi moderatorka spotkania Agnieszka Wojnarowicz. Dodaje, że w spotkaniach online regularnie uczestniczy młodzież nie tylko z diecezji, ale również całej Polski, co widać po wielu wyświetleniach, ciekawych pytaniach i komentarzach. Choć nowa forma spotkań przyjęła się, to jednak młodzi chcieliby się spotkać już w realu. - Jeśli warunki pozwolą i będzie taka możliwość to jak najbardziej będziemy chcieli wrócić do formuły stacjonarnej, która miała miejsce przed wybuchem pandemii – dodaje Agnieszka Wojnarowicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję