Reklama

Niedziela Rzeszowska

Opiekun i orędownik

O dobrym przeżywaniu Roku św. Józefa mówi ks. Krzysztof Kołodziejczyk, wikariusz posługujący w parafii św. Stanisława Biskupa w Boguchwale, w rozmowie z Natalią Janowiec.

Niedziela rzeszowska 4/2021, str. V

[ TEMATY ]

Rok św. Józefa

Ks. Tomasz Nowak

Figura św. Józefa z kościoła pod jego wezwaniem na osiedlu Staromieście w Rzeszowie

Figura św. Józefa z kościoła pod jego wezwaniem na osiedlu Staromieście w Rzeszowie

Natalia Janowiec: Papież Franciszek ogłosił rok 2021 Rokiem św. Józefa. Mówi się, że św. Józef to sprawdzony patron na trudne czasy.

Ks. Krzysztof Kołodziejczyk: Papież wskazał swoje racje wyboru takiego patrona. Osobiście cieszę się z tego, bo patrząc na Ewangelię, to Bóg powierzył św. Józefowi bardzo ważne zadania – chronić Jezusa, stać na straży rodziny i pomóc zrealizować plan zbawienia ludzkości. Te zadania oczywiście mają głębszy sens i wnikliwa egzegeza Ewangelii zadziwia nas jak bardzo Bóg zaufał temu człowiekowi. Jak doniosłe jest to, co św. Józef robi. Zachęcam choćby do przeczytania książki o. Augustyna Pelanowskiego Dom Józefa. Żyjemy w trudnych czasach, w których wielu ludzi pogubiło swoją tożsamość, wielu jej nie odkryło. Trudności tych czasów to również ogólnoświatowy paraliż i lęk związany z koronawirusem. I nie chodzi tu tylko o zagrożenie ludzkiego życia fizycznego, ale nade wszystko o sytuację, w której dostęp do życia sakramentalnego został utrudniony. Wspólnota Kościoła została dotknięta cierpieniem z powodu grzechów niektórych jej synów przeciwko niewinności tych najmniejszych. Tu i ówdzie wewnątrz owczarni pojawiają się głosy podważające dogmaty i moralność katolicką, co skutkuje zagubieniem i niepewnością. Nasza ojczyzna przeżyła koszmar związany z ideologicznym protestem, w który zostały wciągnięte dzieci i młodzież. Jak w tych okolicznościach nie odnaleźć podobieństwa do mroków świata potrzebującego Zbawiciela? Jak nie zobaczyć tu zagrożenia Jezusa – żyjącego dziś we wspólnocie Kościoła? Skoro św. Józef stanął na wysokości zadania u początku historii zbawienia, skoro okazał się potężnym orędownikiem i obrońcą Kościoła w jego historii wiele razy, to zapewne jest idealnym patronem na czasy obecne.

Reklama

Z Rokiem św. Józefa związany jest dar specjalnych odpustów. W jaki sposób możemy je otrzymać?

Te zasady określiła Penitencjaria Apostolska. Dużo tego, więc odsyłam do informacji na stronach internetowych. Mówiąc najogólniej, możemy je zyskiwać pod zwykłymi warunkami czyli tak, jak zyskuje się każdy inny odpust w ciągu całego roku, możemy zyskiwać darowanie doczesnych kar za przebaczone grzechy. W 150. rocznicę ustanowienia św. Józefa patronem Kościoła powszechnego papież Franciszek opublikował list apostolski Patris corde, w którym nazwał św. Józefa ukochanym ojcem czułości, posłuszeństwa i gościnności. Jakie inne cechy i wartości powinniśmy dostrzegać w osobie świętego z Nazaretu? Myślę, że możemy w nim widzieć wzór mężczyzny, który wspólnie z Bogiem stawia czoło trudom życia. Buduje życie swoje i rodzinne na Bożych zasadach. Jest mężczyzną, który umie słuchać Boga i jest mu posłuszny. Jest bardzo odpowiedzialnym mężem i ojcem, choć przybranym. Ma wrażliwe sumienie ukształtowane przez Słowo Boże i postępuje zgodnie z nim. Jest przykładem wierności i wytrwałości.

W diecezji rzeszowskiej św. Józef jest otaczany czcią. Dowodem tego są odprawiane nabożeństwa, modlitwy wiernych, kościoły, którym patronuje. Kim dla Księdza jest św. Józef?

Osobę św. Józefa w jakiś sposób dopiero odkrywam. W mojej posłudze wzywam go jako ,,postrach duchów piekielnych”. Podobnie jak Maryi, oddaję mu każdy mój dzień. Widzę w nim strażnika Jezusa – jego ikonę mamy przy wejściu do kaplicy naszego domu. Wierzę rozmaitym jego działaniom i cudownym interwencjom w życiu różnych ludzi, o których mi opowiadają. Wielu moim penitentom polecam modlitwę za jego przyczyną. Jestem przekonany, że towarzyszy mi i wspiera mnie w przeżywaniu i kształtowaniu mojego kapłaństwa.

2021-01-20 10:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pod opieką św. Józefa

Niedziela sosnowiecka 2/2021, str. I

[ TEMATY ]

Rok św. Józefa

TZ

Święty Józef Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny i Opiekun Jezusa

Święty Józef Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny i Opiekun Jezusa

Biskup Grzegorz Kaszak wyraził radość z ogłoszenia przez papieża Franciszka Roku jubileuszowego na cześć św. Józefa z okazji 150. rocznicy ustanowienia go patronem Kościoła powszechnego.

Wiąże się to ze szczególną mobilizacją do modlitwy zanoszonej do Boga za wstawiennictwem św. Józefa. Jak podkreśla bp Grzegorz Kaszak, jubileusz jest dobrą okazją, by skorzystać z daru specjalnych odpustów. Jak wiadomo, Penitencjaria Apostolska wydała dekret łączący Rok św. Józefa z darem specjalnych odpustów. Szczególne wskazania dotyczą dni tradycyjnie poświęconych pamięci Oblubieńca Maryi, takich jak 19 marca i 1 maja, oraz osób chorych i starszych „w aktualnym kontekście zagrożenia zdrowia”.

CZYTAJ DALEJ

Nakaz zasłaniania ust i nosa przy pomocy maseczki

2021-02-27 08:05

[ TEMATY ]

koronawirus

COVID‑19

Adobe.Stock

Od soboty obowiązuje m.in. w środkach komunikacji i w miejscach ogólnodostępnych nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki - wynika z rozporządzenia opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw. Do tej pory można było stosować w tym celu również przyłbice lub część odzieży.

W piątek wieczorem ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

CZYTAJ DALEJ

Skupieni wokół Chrystusa

2021-02-27 15:01

ks. Łukasz Romańczuk

Dziś, podobnie jak w ubiegłym tygodniu, księża z terenu naszej archidiecezji spotkali się w kościele pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze, na dniu skupienia. Tydzień temu zaproszenie otrzymali księża proboszczowie, dziś wikariusze oraz kapłani posługujący w innych przestrzeniach niż parafia.

Na obydwu wielkopostnych dniach skupienia obecny był ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, który kierując swoje słowo do zebranych prezbiterów podziękował im za wspólną modlitwę oraz obecność. - Cieszę się, że mogliśmy spotkać się na wspólnej modlitwie. W tej świątyni są naprawdę wspaniałe warunki. Potrzebujemy takiego dnia modlitwy, na spowiedź i adorację. Dziękuję wszystkim za przybycie i wspólną modlitwę. Dziękuję, że staracie się dbać o swoją formację. Nie tylko zachęcajmy wiernych do pobożnościowych praktyk, ale także znajdujmy czas do budowania relacji z naszym Panem, żeby stanąć przed nim w prawdzie - mówił abp Kupny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję