Reklama

Niedziela Łódzka

Rozważać słowo Boga

Wspólna modlitwa z racji Dnia Judaizmu.

Niedziela łódzka 4/2021, str. III

[ TEMATY ]

Dzień Judaizmu

Ks. Paweł Kłys

Abp Grzegorz Ryś i rabin Dawid Szychowski

Abp Grzegorz Ryś i rabin Dawid Szychowski

Do tej pory Dzień Judaizm był obchodzony bardzo uroczyście. Goście zaproszeni przez metropolitę łódzkiego spotykali się w namiocie, który ustawiony był w miejscu, gdzie przed II wojną światową znajdowała się jedna z pięciu dużych synagog, by w obecności rabina Łodzi wspólnie uczestniczyć w modlitwie i rozważaniu słowa Bożego.

Trwająca pandemia uniemożliwiła w tym roku spotkanie w takiej formie, ale – nie chcąc stracić tego wspólnie wypracowanego dziedzictwa – abp Grzegorz Ryś i rabin Dawid Szychowski spotkali się w domu metropolity, by razem pochylić się nad tekstem z Księgi Powtórzonego Prawa i wspólnie się pomodlić. Spotkanie było transmitowane on-line, co dało możliwość uczestnictwa w nim każdemu, dla kogo troska o dialog międzyreligijny jest ważna.

„Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście” (Pwt 30, 15-19) – to fragment tekstu, który został odczytany w języku hebrajskim i polskim, a następnie stał się źródłem wspólnego rozważania.

Reklama

Rabin Szychowski, interpretując tekst Tory, zwrócił uwagę, że Bóg kładzie przed nami życie i szczęście, śmierć i nieszczęście. Podkreślił również, że życie to dobro, a śmierć to zło. Mówił, że człowiek może wybrać na ziemi dobro, ale rozumiane po swojemu, które po śmierci może okazać się wyborem zła, czyli przekleństwa, a nie wyborem błogosławieństwa bycia z Bogiem.

Arcybiskup natomiast skoncentrował się w lekturze tego tekstu na słowie „dziś”. – To „dziś” każe mi mówić, że opisana historia jest twoja i moja, a nie tylko ludzi, którzy żyli w czasach, kiedy ten tekst był im dany. Przynależąc do Kościoła, czy też będąc wyznawcą judaizmu i mieszkając w Ziemi Świętej, mogę żyć i umrzeć. Bo prawdziwe życie jest wtedy, kiedy sercem słucham Pana bez względu na to, gdzie jestem – podkreślał abp Ryś.

Na zakończenie spotkania metropolita łódzki modlił się za wyznawców judaizmu, a rabin za chrześcijan.

2021-01-20 10:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szabat a niedziela

Tegoroczny Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce stanowi sposobność do poznania żydowskiej koncepcji świętowania, w tym dnia świętego. W tej dziedzinie katolicy w Polsce mogą się wiele nauczyć.

Dniem świętym dla wyznawców judaizmu jest szabat, a dla chrześcijan – niedziela. Łączy nas koncepcja świętowania, bo judaizm i chrześcijaństwo są religiami uświęcenia czasu. Chociaż ważny jest wymiar przestrzeni, który uwypukla potrzebę i znaczenie miejsc świętych, to jednak przede wszystkim czas, a dokładnie wyznaczone czasy święte dają uprzywilejowaną możliwość spotkania Boga i oddawania Mu czci.

CZYTAJ DALEJ

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

W hospicjum walczymy o godność i dobrostan pacjenta

2022-11-30 15:59

[ TEMATY ]

hospicjum

Materiał prasowy

Jest taka znana piosenka Wojciecha Młynarskiego z refrenem „Nie ma jak u mamy”. Prowadzimy hospicjum domowe dla dzieci, bo głęboko wierzymy, że te słowa są prawdziwe. Nieuleczalnie chore dziecko powinno być w domu, z bliskimi i nie powinno cierpieć. A my jesteśmy od tego, by mu to umożliwić.

Niedziela: Warszawskie Hospicjum dla Dzieci powstało blisko trzydzieści lat temu. Kiedy je państwo zakładali, w Polsce nie było w ogóle takich placówek. Skąd się wziął pomysł na stworzenie hospicjum dla dzieci w formule hospicjum domowego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję