Reklama

Niedziela Łódzka

Rozważać słowo Boga

Wspólna modlitwa z racji Dnia Judaizmu.

Niedziela łódzka 4/2021, str. III

[ TEMATY ]

Dzień Judaizmu

Ks. Paweł Kłys

Abp Grzegorz Ryś i rabin Dawid Szychowski

Abp Grzegorz Ryś i rabin Dawid Szychowski

Do tej pory Dzień Judaizm był obchodzony bardzo uroczyście. Goście zaproszeni przez metropolitę łódzkiego spotykali się w namiocie, który ustawiony był w miejscu, gdzie przed II wojną światową znajdowała się jedna z pięciu dużych synagog, by w obecności rabina Łodzi wspólnie uczestniczyć w modlitwie i rozważaniu słowa Bożego.

Trwająca pandemia uniemożliwiła w tym roku spotkanie w takiej formie, ale – nie chcąc stracić tego wspólnie wypracowanego dziedzictwa – abp Grzegorz Ryś i rabin Dawid Szychowski spotkali się w domu metropolity, by razem pochylić się nad tekstem z Księgi Powtórzonego Prawa i wspólnie się pomodlić. Spotkanie było transmitowane on-line, co dało możliwość uczestnictwa w nim każdemu, dla kogo troska o dialog międzyreligijny jest ważna.

Reklama

„Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście” (Pwt 30, 15-19) – to fragment tekstu, który został odczytany w języku hebrajskim i polskim, a następnie stał się źródłem wspólnego rozważania.

Rabin Szychowski, interpretując tekst Tory, zwrócił uwagę, że Bóg kładzie przed nami życie i szczęście, śmierć i nieszczęście. Podkreślił również, że życie to dobro, a śmierć to zło. Mówił, że człowiek może wybrać na ziemi dobro, ale rozumiane po swojemu, które po śmierci może okazać się wyborem zła, czyli przekleństwa, a nie wyborem błogosławieństwa bycia z Bogiem.

Arcybiskup natomiast skoncentrował się w lekturze tego tekstu na słowie „dziś”. – To „dziś” każe mi mówić, że opisana historia jest twoja i moja, a nie tylko ludzi, którzy żyli w czasach, kiedy ten tekst był im dany. Przynależąc do Kościoła, czy też będąc wyznawcą judaizmu i mieszkając w Ziemi Świętej, mogę żyć i umrzeć. Bo prawdziwe życie jest wtedy, kiedy sercem słucham Pana bez względu na to, gdzie jestem – podkreślał abp Ryś.

Na zakończenie spotkania metropolita łódzki modlił się za wyznawców judaizmu, a rabin za chrześcijan.

2021-01-20 10:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski podczas Dnia Judaizmu: łączy nas wielkie dziedzictwo

[ TEMATY ]

Kraków

abp Marek Jędraszewski

Dzień Judaizmu

Joanna Adamik/archidiecezja krakowska

- Tyle nas łączy: wielkie dziedzictwo. Tyle możemy odczytać, próbując zrozumieć święty czas wyznawców judaizmu – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas nabożeństwa Słowa Bożego w kaplicy św. Jana Pawła II na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Obchodom 23. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce towarzyszą słowa z Księgi Wyjścia: „Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować”.

Metropolita krakowski przewodniczył nabożeństwu Słowa Bożego, w którym wziął udział przedstawiciel krakowskiej gminy żydowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Daniel Obajtek wzywa "GW" do przeprosin i usunięcia materiałów na jego temat

2021-03-04 11:50

[ TEMATY ]

Obajtek Daniel

PKN Orlen

Daniel Obajtek

Daniel Obajtek

Przeprosin, zaprzestania naruszania dóbr osobistych, usunięcia materiałów zawierających nieprawdę i wpłaty 200 tys. zł na Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourettea - domaga się od "Gazety Wyborczej" i jej dziennikarzy w wezwaniu przedsądowym Daniel Obajtek.

Poinformował o tym we wtorek pełnomocnik Obajtka mec. Maciej Zaborowski. Adwokat podkreślił, że prezes Orlenu w tej sprawie występuje jako osoba prywatna. Mecenas poinformował dziennikarzy podczas konferencji prasowej przed budynkiem Agory, że we wtorek rano na adres wydawnictwa wysłano ostateczne wezwanie przedsądowe skierowane do "Gazety Wyborczej", wydawcy i dziennikarzy, którzy - zdaniem pełnomocnika - "przez ostatnie dni w sposób bezprecedensowy naruszali dobra osobiste Daniela Obajtka w postaci czci, dobrego imienia i prawa do prywatności".

CZYTAJ DALEJ

Raport „Kościół w Polsce”

2021-03-05 10:36

[ TEMATY ]

Kościół

Karol Porwich/Niedziela

Zaprezentowany dziś Raport „Kościół w Polsce” - przygotowany przez Katolicką Agencję Informacyjną – ukazuje, że niezależnie od silnych prądów sekularyzacyjnych, polskie społeczeństwo cechuje wciąż mocne przywiązanie do wiary, a Kościół posiada tu olbrzymi potencjał apostolski, nieporównywalny do wielu innych krajów. Wśród największych problemów wymienia się spadek zaufania do Kościoła i zmniejszającą się religijność młodzieży.

Raport „Kościół w Polsce” prezentuje w syntetycznej formie zarówno dynamikę życia religijnego Polaków, jak i działalność Kościoła w sferze duszpasterskiej i społecznej: na polu charytatywnym, na rzecz kultury, edukacji, nauki, mediów, pomocy rodzinie czy osobom niepełnosprawnym. Towarzyszą temu analizy dotyczące życia zakonnego, powołań oraz zaangażowania wiernych świeckich. Nie brak informacji o dialogu ekumenicznym. Raport obejmuje też dodatkowe działania Kościoła podjęte w wyjątkowym czasie pandemii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję