Reklama

Niedziela Łódzka

Rozważać słowo Boga

Wspólna modlitwa z racji Dnia Judaizmu.

Niedziela łódzka 4/2021, str. III

[ TEMATY ]

Dzień Judaizmu

Ks. Paweł Kłys

Abp Grzegorz Ryś i rabin Dawid Szychowski

Abp Grzegorz Ryś i rabin Dawid Szychowski

Do tej pory Dzień Judaizm był obchodzony bardzo uroczyście. Goście zaproszeni przez metropolitę łódzkiego spotykali się w namiocie, który ustawiony był w miejscu, gdzie przed II wojną światową znajdowała się jedna z pięciu dużych synagog, by w obecności rabina Łodzi wspólnie uczestniczyć w modlitwie i rozważaniu słowa Bożego.

Trwająca pandemia uniemożliwiła w tym roku spotkanie w takiej formie, ale – nie chcąc stracić tego wspólnie wypracowanego dziedzictwa – abp Grzegorz Ryś i rabin Dawid Szychowski spotkali się w domu metropolity, by razem pochylić się nad tekstem z Księgi Powtórzonego Prawa i wspólnie się pomodlić. Spotkanie było transmitowane on-line, co dało możliwość uczestnictwa w nim każdemu, dla kogo troska o dialog międzyreligijny jest ważna.

„Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście” (Pwt 30, 15-19) – to fragment tekstu, który został odczytany w języku hebrajskim i polskim, a następnie stał się źródłem wspólnego rozważania.

Reklama

Rabin Szychowski, interpretując tekst Tory, zwrócił uwagę, że Bóg kładzie przed nami życie i szczęście, śmierć i nieszczęście. Podkreślił również, że życie to dobro, a śmierć to zło. Mówił, że człowiek może wybrać na ziemi dobro, ale rozumiane po swojemu, które po śmierci może okazać się wyborem zła, czyli przekleństwa, a nie wyborem błogosławieństwa bycia z Bogiem.

Arcybiskup natomiast skoncentrował się w lekturze tego tekstu na słowie „dziś”. – To „dziś” każe mi mówić, że opisana historia jest twoja i moja, a nie tylko ludzi, którzy żyli w czasach, kiedy ten tekst był im dany. Przynależąc do Kościoła, czy też będąc wyznawcą judaizmu i mieszkając w Ziemi Świętej, mogę żyć i umrzeć. Bo prawdziwe życie jest wtedy, kiedy sercem słucham Pana bez względu na to, gdzie jestem – podkreślał abp Ryś.

Na zakończenie spotkania metropolita łódzki modlił się za wyznawców judaizmu, a rabin za chrześcijan.

2021-01-20 10:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chmielnik: debata o świętowaniu w judaizmie i chrześcijaństwie w Dniu Judaizmu

[ TEMATY ]

Dzień Judaizmu

hurk/pixabay

„Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować” – to hasło tegorocznego Dnia Judaizmu, którego diecezjalne obchody - z debatą, konferencją, wystawą i koncertem, odbędą się w synagodze w Chmielniku, w poniedziałek 13 stycznia, z udziałem środowisk żydowskich, katolików oraz metodystów.

Organizatorem wydarzenia jest Ośrodek Edukacyjno – Muzealny ,,Świętokrzyski Sztetl’’ przy współudziale parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Chmielniku.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Kielce: 1,5 procenta podatku cegiełką na dzieła miłosierdzia Caritas kieleckiej

2023-02-03 20:07

[ TEMATY ]

Caritas

Kielce

podatek

Caritas

Caritas kielecka zachęca do przekazania 1,5 % w rozliczeniu rocznym za 2022 rok, co zostanie spożytkowane na dzieła miłosierdzia realizowane przez Caritas Diecezji Kieleckiej. Z pomocy organizacji w skali roku korzysta ok. 35 tys. osób.

Caritas kielecka prowadzi w diecezji 75 placówek dla osób starszych, chorych, niepełnosprawnych, kobiet dotkniętych przemocą domową oraz dla osób bezdomnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję