Reklama

Niedziela Legnicka

Modlitwa do św. Józefa w Legnicy

W ubiegłym roku, 8 grudnia, papież Franciszek ogłosił w Kościele Rok św. Józefa. Ma to związek ze 150. rocznicą ustanowienia św. Józefa patronem Kościoła.

Niedziela legnicka 4/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Rok św. Józefa

Ks. Waldemar Wesołowski

Życie religijne w parafii toczy się pod opieką św. Józefa

Życie religijne w parafii toczy się pod opieką św. Józefa

W tym czasie można uzyskiwać odpusty, które możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych. Pojawiać się będzie wiele inicjatyw modlitewnych związanych z obchodami tego roku. Również w naszej diecezji planowane są nabożeństwa i wspólne modlitwy. Jednym z miejsc, w których już rozpoczęły się modlitwy do św. Józefa jest parafia św. Józefa Opiekuna Zbawiciela, gdzie proboszczem jest ks. Daniel Gołębiowski.

Radość dla parafii

– Decyzję Ojca Świętego przyjęliśmy z wielką radością. Jesteśmy jedną z kilku parafii w diecezji, a jedyną w Legnicy, której patronuje św. Józef. Jest to postać ważna dla całego Kościoła, szczególnie dla naszej parafii, która powstawała w 1994 r., tu na Zosinku i już wtedy pomyślano, by była ona pod szczególną jego opieką. Cieszymy się, że w naszym kościele wierni będą mogli modlić się i otrzymywać wiele łask, zwłaszcza łaskę odpustu zupełnego za wstawiennictwem patrona, o czym mówi Penitencjaria Apostolska – powiedział ksiądz proboszcz.

Mąż pobożny i sprawiedliwy

Ks. Daniel podkreśla, że św. Józef jest postacią niezwykłą. Ważne jest, aby wpatrywać się w jego sposób życia i starać się go naśladować. – Szczególnie możemy się uczyć od niego wierności Bogu i swojemu powołaniu, niezależnie od tego, co w życiu robimy, kim jesteśmy. On był mężem pobożnym i sprawiedliwym, również na te jego cechy zwracamy uwagę. W naszych modlitwach pamiętamy szczególnie o wielu rodzinach pogubionych, mających problemy z wiernością, z byciem dla siebie w miłości. Ale przyzywamy go też w różnych innych potrzebach. Czy to w życiu rodzinnym, kapłańskim, czy to w życiu kawalera, panny, młodego człowieka, możemy przyzwać go każdego dnia, aby pomógł nam w codzienności, w kroczeniu za Panem Jezusem – zaznacza ks. Gołębiowski.

Modlitwa od lat

Reklama

W parafii od kilku już lat trwa modlitwa za wstawiennictwem św. Józefa. W każdy piątek od godz. 17 do 18 przy wystawionym Najświętszym Sakramencie wierni wypraszają potrzebne łaski. Ponadto, od momentu ogłoszenia Roku św. Józefa, w parafii rozpoczęto modlitwę w intencji kapłanów oraz w intencji mężczyzn. – Za wszystkich kapłanów diecezji, a szczególnie z naszego miasta, w tym za naszego biskupa, modlimy się w pierwszą sobotę miesiąca przed wieczorną Mszą św. Ponadto każdego 19. dnia miesiąca, również wieczorem, modlimy się w intencji mężczyzn o łaskę wierności, sprawiedliwości i pobożności – dodaje ks. Daniel.

Zatem w Roku św. Józefa każdy może się czuć zaproszony do wspólnej modlitwy w kościele św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, by święty patron pomagał nam w codzienności, tym bardziej, że kościół należy do jednego z miejsc w diecezji, wyznaczonego przez biskupa, gdzie jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego.

2021-01-20 10:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ciebie obieram za patrona

Niedziela rzeszowska 25/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Rok św. Józefa

Archiwum Ojców Franciszkanów

O. Sylwester Kurzyna, franciszkanin

O. Sylwester Kurzyna, franciszkanin

O potężnym orędownictwie św. Józefa mówi o. Sylwester Kurzyna, franciszkanin z parafii św. Antoniego w Jaśle w rozmowie z Natalią Janowiec.

Natalia Janowiec: We wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika 1 maja br., biskupi rzeszowscy zawierzyli diecezję, rodziny i wszystkie parafie opiece św. Józefa. Co ten akt oznacza dla nas?

O. Sylwester Kurzyna: Papież Franciszek pozostawiając nam list apostolski Patris corde i nawiązując do 150. rocznicy obrania św. Józefa patronem Kościoła katolickiego, ogłosił trwający rok czasem szczególnie poświęconym św. Józefowi. Pasterze diecezji rzeszowskiej wierni duchowi apostolskiemu przenieśli to powszechne zawierzenie na grunt wspólnoty diecezjalnej, powierzając każdego z nas orędownictwu św. Józefa. Również 1 maja we wszystkich parafiach diecezji w łączności z biskupami, każdy z nas osobiście oddał się św. Józefowi pod opiekę. Jest to zatem coś więcej niż tylko bierne zostanie oddanym w czyjeś ręce. To był czas, kiedy wszyscy razem, a zarazem indywidualnie mogliśmy powiedzieć: „Św. Józefie, chcę abyś był moim opiekunem, Ciebie obieram za mojego patrona nie tylko na ten rok, ale na całe moje życie”. To była sposobność, by zawiązać i umocnić prawdziwą, żywą relację ze św. Józefem. Czy to wydarzenie uświadomi nam jego szczególną opiekę? Myślę, że każdy z nas sam powinien odpowiedzieć sobie na to pytanie, jednak nasze subiektywne odpowiedzi nie zmienią obiektywnej prawdy, że św. Józef troszczył, troszczy i będzie się troszczył o Kościół – czyli o nas!

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Francja - Polska 3:1

2022-12-04 17:56

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Abedin Taherkenareh

1/8 finału: Francja - Polska 3:1 (1:0).

Bramki: 1:0 Olivier Giroud (44), 2:0 Kylian Mbappe (74), 3:0 Kylian Mbappe (90+1), 3:1 Robert Lewandowski (90+9-karny).

CZYTAJ DALEJ

Kalisz: odpust ku czci św. Mikołaja - patrona katedry

2022-12-04 14:56

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

Kalisz

wikipedia.org.pl

Katedra w Kaliszu

Katedra w Kaliszu

Współcześnie św. Mikołaj stał się symbolem prostego i łatwego dostatku dającego człowiekowi chwilowe poczucie samozadowolenia, które nierzadko zabija głos sumienia – mówił o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu paulinów, który przewodniczył sumie odpustowej w katedrze kaliskiej mającej za patrona św. Mikołaja.

Witając wiernych proboszcz kaliskiej katedry wskazał, że św. Mikołaj prawie 770 lat jest patronem tej świątyni. - Wpatrujemy się w przykład jego życia. Od niego uczymy się miłości do Boga i bliźnich. Wzywamy wstawiennictwa naszego świętego patrona, abyśmy podobnie jak on w codziennym życiu realizowali Ewangelię Chrystusa oraz potrafili troską otoczyć ludzi biednych, potrzebujących duchowego i materialnego wsparcia – powiedział ks. prał. Adam Modliński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję