Reklama

Niedziela Częstochowska

Na kolanach Ojca

Niezależnie od tego, na jakim etapie życia i duchowości jesteś, każdy z nas może usiąść na kolanach Ojca – te słowa już na wejście usłyszeli uczestnicy Seminarium Odnowy Wiary (SOW).

Seminarium to 12 tygodni głoszenia Ewangelii, które ma doprowadzić do spotkania żywego Boga. Składają się na nie indywidualna praca z podręcznikiem i cotygodniowe spotkania prowadzone przez Szkołę Nowej Ewangelizacji (na żywo lub on-line) w parafiach: św. Ireneusza BM (DA Emaus), NMP Zwycięskiej i św. Stanisława BM (Częstochowa), św. Lamberta w Radomsku i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu.

Pytania wagi ciężkiej

– Może kiedy patrzysz na twoje doświadczenie wiary, masz wrażenie, że robisz coś i nie wiesz po co? Chcesz wznieść się na wyżyny doświadczenia Boga, ale czujesz, że ktoś ciągnie cię w dół? Bez względu na to, co dzieje się w twoim życiu, to seminarium ma być momentem, w którym Bóg mówi: zaufaj Mi. Chcę wejść w twoje życie z nowością – powiedział podczas pierwszego spotkania w Duszpasterstwie Akademickim Emaus w Częstochowie ks. Michał Krawczyk. Zachęcał, aby pozwolić Bogu działać tak jak On chce i kiedy chce. „Tylko Ja znam plany, które mam względem was – wyrocznia Pana – plany pomyślności, a nie nieszczęścia” – cytował proroka Jeremiasza. – Bóg obiecuje, że Go odnajdziesz. Dać nam więcej i piękniej – to Jego pragnienie – podkreślił.

Jeśli chociaż jedna osoba doświadczyła Boga, to znaczy, że ty też możesz.

Podziel się cytatem

Ubranko zamiast ubrania

Duszpasterz przestrzegał, że przeszkodą w sięganiu po słowo Boże może być brak rozwoju w wierze. – W życiu wiary często wyglądamy jak dorosły człowiek w ulubionej dziecięcej sukieneczce lub garniturku. SOW może być doświadczeniem odejścia od tego, co sentymentalne – zauważył. Zaznaczył, że wiara, która się nie rozwija, jest martwa, czyli jej nie ma. – Jeśli chociaż jedna osoba doświadczyła Boga, to znaczy, że ty też możesz. On nie będzie działał na siłę, nawet gdyby miało cię to uszczęśliwić. Bóg błogosławi decyzjom.

Ewangelia za kratami

Owocami przeżycia SOW sprzed ponad 20 lat podzieliła się Agnieszka, która po zakończeniu seminarium przez rok chodziła do aresztu śledczego i rozmawiała z więźniami. – Co tydzień słyszałam: „Dziewczynko, po coś przyszła do takiego złego miejsca?”. Miałam ogromną radość mówić im: „Jezus cię kocha, tylko przyjmij Go do serca”. W tym samym czasie SOW przeżywał jej obecny mąż Michał. – Pamiętam tylko słowo o niewiernym Tomaszu. To mnie złamało i narodziło na nowo dla Kościoła. Kościół to nasza matka, a Bóg dał nam w nim doświadczenie miłości – przyznał.

Reklama

Decyduj!

– W czasie każdego spotkania będziesz zaproszony do decyzji. Niektóre mogą wydawać się śmieszne – dodał ks. Krawczyk, przypominając historię trędowatego Naamana, któremu prorok Elizeusz kazał się obmyć siedem razy w Jordanie. – Czasem to, co głupie, może otworzyć cię na coś bardzo głębokiego – podsumował.

Na zakończenie spotkania uczestnicy wkładali ziarna do donic z ziemią. Przez ten gest powiedzieli: „Boże, chcę, abyś mnie rozwijał. Rób to, co uważasz za słuszne”.

2021-01-20 10:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odnowić wiarę

Niedziela zamojsko-lubaczowska 7/2020, str. II

[ TEMATY ]

rekolekcje

Seminarium Odnowy Wiary

seminarium duchowne

Ks. Krzysztof Hawro

Spotkanie odbyło się w krasnobrodzkim sanktuarium

Spotkanie odbyło się w krasnobrodzkim sanktuarium

W diecezji zamojsko-lubaczowskiej w trzech parafiach wierni mogą wziąć udział w Seminarium Odnowy Wiary prowadzonym przez wspólnotę Przyjaciół Oblubieńca.

Tego typu rekolekcje trwają 12 tygodni. Jak podkreślił ks. Piotr Spyra, odpowiedzialny za seminarium, ten czas jest potrzebny, by wzrastać w wierze. Trzydniowe rekolekcje łatwo zapomnieć, natomiast czas przepracowany i otoczony modlitwą może przynieść prawdziwie Boże owoce. Podczas Mszy św. w Krasnobrodzie 2 lutego ks. Piotr wyjaśnił, na czym polega Seminarium Odnowy Wiary.

CZYTAJ DALEJ

Święty Szarbel - wzór modlitwy

Poświęcił całe swoje życie, by adorować Boga.

Święty Szarbel, eremita z Libanu, promieniuje na wiernych przykładem prostoty i pokory. Urodził się w ubogiej maronickiej rodzinie, w niewielkiej wiosce w górach Libanu. Już jako dziecko odznaczał się pobożnością i zamiłowaniem do modlitwy, co zrodziło w nim pragnienie poszukiwania Boga w ciszy. Zrealizował je, wstępując w 1851 r. do maronickich antonianów w Maifug, później przeniósł się do klasztoru w Annaja, gdzie – pomijając czas studiów filozoficzno-teologicznych – przebywał do 1875 r. W tym roku udał się także do górskiej samotni, gdzie odseparowany niemal od wszystkiego, co ziemskie, spędził pozostałe 23 lata życia.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: duchowny wyremontował w archidiecezji Burgos ponad 600 świątyń

2022-12-05 16:21

[ TEMATY ]

Kościół

kapłan

kapłan

Hiszpania

Karol Porwich/Niedziela

Ksiądz Fermín González samodzielnie wyremontował ponad 600 świątyń na terenie północnej Hiszpanii. Jak poinformował duchowny w rozmowie z telewizją Creo, zdecydowana większość tych prac została wykonana w kościołach usytuowanych na terenie archidiecezji Burgos.

68-letni ksiądz wyjaśnił, że w pracach remontowych pomagali mu zazwyczaj parafianie, a te głównie polegały na modernizacji zniszczonych dachów świątyń. Pracujący w hiszpańskiej archidiecezji kapłan wyjaśnił, że pierwsze remonty wykonywał przed 40 laty z powodu „pilnej konieczności” naprawy kościołów chylących się ku ruinie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję