Reklama

Niedziela Częstochowska

Na kolanach Ojca

Niezależnie od tego, na jakim etapie życia i duchowości jesteś, każdy z nas może usiąść na kolanach Ojca – te słowa już na wejście usłyszeli uczestnicy Seminarium Odnowy Wiary (SOW).

Seminarium to 12 tygodni głoszenia Ewangelii, które ma doprowadzić do spotkania żywego Boga. Składają się na nie indywidualna praca z podręcznikiem i cotygodniowe spotkania prowadzone przez Szkołę Nowej Ewangelizacji (na żywo lub on-line) w parafiach: św. Ireneusza BM (DA Emaus), NMP Zwycięskiej i św. Stanisława BM (Częstochowa), św. Lamberta w Radomsku i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu.

Pytania wagi ciężkiej

– Może kiedy patrzysz na twoje doświadczenie wiary, masz wrażenie, że robisz coś i nie wiesz po co? Chcesz wznieść się na wyżyny doświadczenia Boga, ale czujesz, że ktoś ciągnie cię w dół? Bez względu na to, co dzieje się w twoim życiu, to seminarium ma być momentem, w którym Bóg mówi: zaufaj Mi. Chcę wejść w twoje życie z nowością – powiedział podczas pierwszego spotkania w Duszpasterstwie Akademickim Emaus w Częstochowie ks. Michał Krawczyk. Zachęcał, aby pozwolić Bogu działać tak jak On chce i kiedy chce. „Tylko Ja znam plany, które mam względem was – wyrocznia Pana – plany pomyślności, a nie nieszczęścia” – cytował proroka Jeremiasza. – Bóg obiecuje, że Go odnajdziesz. Dać nam więcej i piękniej – to Jego pragnienie – podkreślił.

Jeśli chociaż jedna osoba doświadczyła Boga, to znaczy, że ty też możesz.

Podziel się cytatem

Ubranko zamiast ubrania

Duszpasterz przestrzegał, że przeszkodą w sięganiu po słowo Boże może być brak rozwoju w wierze. – W życiu wiary często wyglądamy jak dorosły człowiek w ulubionej dziecięcej sukieneczce lub garniturku. SOW może być doświadczeniem odejścia od tego, co sentymentalne – zauważył. Zaznaczył, że wiara, która się nie rozwija, jest martwa, czyli jej nie ma. – Jeśli chociaż jedna osoba doświadczyła Boga, to znaczy, że ty też możesz. On nie będzie działał na siłę, nawet gdyby miało cię to uszczęśliwić. Bóg błogosławi decyzjom.

Ewangelia za kratami

Owocami przeżycia SOW sprzed ponad 20 lat podzieliła się Agnieszka, która po zakończeniu seminarium przez rok chodziła do aresztu śledczego i rozmawiała z więźniami. – Co tydzień słyszałam: „Dziewczynko, po coś przyszła do takiego złego miejsca?”. Miałam ogromną radość mówić im: „Jezus cię kocha, tylko przyjmij Go do serca”. W tym samym czasie SOW przeżywał jej obecny mąż Michał. – Pamiętam tylko słowo o niewiernym Tomaszu. To mnie złamało i narodziło na nowo dla Kościoła. Kościół to nasza matka, a Bóg dał nam w nim doświadczenie miłości – przyznał.

Reklama

Decyduj!

– W czasie każdego spotkania będziesz zaproszony do decyzji. Niektóre mogą wydawać się śmieszne – dodał ks. Krawczyk, przypominając historię trędowatego Naamana, któremu prorok Elizeusz kazał się obmyć siedem razy w Jordanie. – Czasem to, co głupie, może otworzyć cię na coś bardzo głębokiego – podsumował.

Na zakończenie spotkania uczestnicy wkładali ziarna do donic z ziemią. Przez ten gest powiedzieli: „Boże, chcę, abyś mnie rozwijał. Rób to, co uważasz za słuszne”.

2021-01-20 10:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spójrz inaczej na swoją wiarę

Kim dla ciebie jest Jezus Chrystus? Czy znasz drogę, którą On idzie i czy faktycznie podążasz za Nim? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania – Seminarium Odnowy Wiary daje ci wspaniałą okazję, aby o to zapytać – przede wszystkim siebie. Jezus chce napełnić cię swoją łaską i odnowić Twoje życie. „Każdy tydzień ma określony temat związany z najważniejszymi kwestiami dotyczącymi życia duchowego, m.in. problemem rozeznawania duchowego, przebaczenia i uzdrowienia, działania Ducha Świętego, grzechu i nawrócenia, osobistej relacji z Bogiem itd. Cotygodniowe spotkania, które obejmują wspólną modlitwę, konferencję i spotkanie w grupach, dopełnia indywidualna modlitwa z Pismem Świętym, którą podejmuje każdy uczestnik Seminarium w domu. Całość rekolekcji wieńczy modlitwa o przyjęcie darów Ducha Świętego. Owoce ostatnich lat pokazały, że Seminarium pomogło wielu osobom przemienić swoje życie, pogłębić modlitwę osobistą i wspólnotową, a przede wszystkim spotkać żywego Boga, który jest obecny, i z mocą działa w Kościele. To doświadczenie doprowadziło uczestników Seminarium do pełniejszego zaangażowania się w życie parafii i formacji w swoich wspólnotach” – przeczytałem taki opis w Internecie.

CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego człowieka

2023-02-03 09:00

[ TEMATY ]

Bielawa

ks. Daniel Marcinkiewicz

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Wieloletni duszpasterz parafii Wniebowzięcia NMP ks. kan. Daniel Marcinkiewicz, został dostrzeżony przez świeckie media i nominowany do prestiżowej nagrody.

Kapituła konkursowa jednego z dolnośląskich dzienników, przyznała nominację ks. Marcinkiewiczowi do tytułu Osobowość Roku 2022 powiatu dzierżoniowskiego, w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna”. Tym samym doceniono wkład i pracę kapłana w życie lokalnej społeczności, który od wielu lat pomaga najbardziej potrzebującym mieszkańcom Bielawy, przygotowując i wydając im paczki żywnościowe. Niedziela Świdnicka nie raz informowała o działalności charytatywnej kapłana, który nie tylko karmi, ale i wychowuje swoich podopiecznych.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję