Reklama

Prasa zagraniczna

Winnych brak

Ta sprawa od początku była dziwna. Australijski nadzór finansowy rozpowszechnił z końcem roku informację, że w ciągu ostatnich 6 lat z Watykanu na Antypody dokonano 47 tys. przelewów na łączną kwotę blisko 2 mld dolarów. Zdziwieni przedstawiciele Stolicy Apostolskiej anonimowo mówili, że to niemożliwe, bo Watykan po prostu nie ma takich wielkich pieniędzy.

Okazało się, że przelewów było tylko 362 i opiewały na kwotę nieco ponad 7 mln dolarów. Jak australijski nadzór tłumaczy tę horrendalną pomyłkę?

Najwygodniej: błąd komputerowy; winnych brak.

The Africa Report

Wpływowi purpuraci

Do najbardziej wpływowych duchownych katolickich pochodzących z Czarnego Lądu zaliczono pracujących w Watykanie: kard. Petera Turksona z Ghany – szefa Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka i gwinejskiego purpurata kard. Roberta Saraha – prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Za wschodzące gwiazdy uznano natomiast dwóch kardynałów pracujących w Afryce: abp. Fridolina Ambongo Besungu i abp. Dieudonné Nzapalainga.

Reykjavik Grapevine

Policja przerwała Mszę św.

Bodaj po raz pierwszy na tej stronie pojawi się informacja z Islandii. Przede wszystkim dlatego, że to kraj nieszczególnie znany z religijności, a wspólnota katolicka na tej wyspie składa się przede wszystkim z imigrantów zarobkowych, m.in. Polaków. Islandzkie media doniosły o przerwaniu przez policję Mszy św. w kościele Landakotskirkja na przedmieściach Reykjaviku. Policja została poinformowana o złamaniu obostrzeń nałożonych w związku z pandemią. W świątyni, jak skrupulatnie obliczyli funkcjonariusze, było 51 wiernych, a zgodnie z arbitralną decyzją władz mogło ich być 10, niezależnie od powierzchni. Władze kościelne tłumaczyły, że powierzchnia kościoła jest na tyle duża, iż zachowany jest dwumetrowy dystans między uczestnikami nabożeństwa, ale to nie przekonało funkcjonariuszy, tym bardziej że w Boże Narodzenie również przerwali Eucharystię w związku z większą liczbą uczestników. Teraz parafię czeka zapewne kara finansowa.

Reklama

la Repubblica

Apel do papieża

W służbowych mieszkaniach należących do Stolicy Apostolskiej, w samym Watykanie i poza nim, użytkujący je nie mogą trzymać zwierząt domowych, w tym psów i kotów. Taki zapis, warunkujący wynajem mieszkania, jest powszechny wśród właścicieli budynków nie tylko we Włoszech. Reguła ta została wpisana do umowy o najem już przed niemal pół wiekiem. Gazety wyciągnęły ten fakt teraz i obrońcy zwierząt apelują do Ojca Świętego, aby wpłynął na swoich podwładnych, by to uregulowanie zmienili i pozwolili pracownikom watykańskim trzymać w ich służbowych mieszkaniach małych pupili. List do papieża Franciszka w tej sprawie komentuje rzymska La Repubblica. Do Ojca Świętego wysłano go w imieniu ENPA – stowarzyszenia zajmującego się troską o zwierzęta. Oczywiście, nie zabrakło argumentu odnoszącego się do imienia papieża. Imię zobowiązuje – można podsumować epistołę.

AsiaNews.it

Szczepionka jest halal

Czy muzułmanie zechcą się szczepić przeciw COVID-19? To pytanie zasadne o tyle, że w Indonezji dwa lata temu władze religijne zabroniły się szczepić przeciwko odrze. Powód? Szczepionka nie była halal. Chodzi o to, że w preparacie jako stabilizatora wykorzystywano żelatynę pochodzącą od świń, a jedzenie wieprzowiny jest w tej religii surowo zabronione. Tym razem jednak takich zakazów ma nie być. W Indonezji, największym muzułmańskim państwie świata, szczepienie populacji rozpoczęto 13 stycznia. Wcześniej, żeby uspokoić podejrzliwych, narodowa rada imamów wydała szczepionce wykorzystywanej w tym delekowschodnim państwie certyfikat zgodności z zasadami religii. Nic więc nie powinno stanąć na przeszkodzie, aby Indonezyjczycy ustawiali się w kolejce do szczepień. Co ciekawe, przyjęto tam inną taktykę szczepień populacji. Rozpoczęto je nie od seniorów, tak jak u nas, ale od osób w wieku produkcyjnym.

2021-01-20 10:46

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

2022-11-30 21:59

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Argentyna

mundial

Katar

PAP/EPA/Georgi Licovski

Grupa C: Polska - Argentyna 0:2 w 67. min.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa za Biskupa legnickiego

2022-11-30 13:47

ks. Waldemar Wesołowski

Dziś obchodzimy święto św. Andrzeja Apostoła, brata św. Piotra. To także dzień imienin biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego.

Rano, w kaplicy Domu Słowa, Solenizant przewodniczył Mszy św., w której uczestniczyli także: biskup senior Stefan Cichy, księża pracujący w Kurii Biskupiej oraz księża proboszczowie z Legnicy. Obecne były także siostry zakonne, świeccy pracownicy kurii i Domu Słowa. Na tę uroczystość przyjechali także klerycy roku propedeutycznego z Wrocławia, Świdnicy i Legnicy. Życzenia w imieniu wszystkich zgromadzonych przekazał ks. Biskupowi ks. Robert Kristman - Wikariusz Generalny.

CZYTAJ DALEJ

Za nami Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

2022-11-30 18:48

[ TEMATY ]

szkoła

kongres

edukacja

chrześcijanie

redakcja Niedzieli

Karol Porwich/Niedziela

Zakończył się Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej, którego tematyka dotyczyła komunikacji w rodzinie i w szkole. Dwudniowe obrady miały miejsce w auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

Drugi dzień kongresu rozpoczął się dyskusją panelową na temat komunikacji w sytuacjach trudnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję