Reklama

W wolnej chwili

Prawnik wyjaśnia

Kupno mieszkania

Niedziela Ogólnopolska 4/2021, str. 59

Adobe.Stock

Na co trzeba zwrócić uwagę, planując kupno nowego mieszkania, żeby nie zostać oszukanym?

Odpowiedź eksperta

Podjęcie decyzji o zakupie mieszkania jest związane z koniecznością zapoznania się z szeregiem zasad, reguł i wymaganych formalności.

Pierwszym dylematem jest wybór między mieszkaniem nowym – rynek pierwotny a używanym – rynek wtórny. Zależy to od naszych indywidualnych predyspozycji, możliwego czasu oczekiwania na dostępność lokalu i kwoty, jaką możemy na nie przeznaczyć. 

Jeśli kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym, należy się upewnić, że nieruchomość jest wolna od wad prawnych i innych obciążeń, a co się z tym wiąże – jej zakup jest bezpieczny. Po pierwsze, trzeba zwrócić się do sprzedającego o udostępnienie numeru księgi wieczystej (KW) i sprawdzić jej zawartość. Można to zrobić na stronie elektronicznej księgi wieczystej: ekw.ms.gov.pl . Dzięki temu upewnimy się, że mieszkanie nie ma obciążonej hipoteki z tytułu: kredytu, egzekucji komorniczych czy zadłużenia prywatnego.

Następnie należy poprosić sprzedającego o tytuł prawny nabycia nieruchomości, który potwierdzi, że jest on jej właścicielem i ma prawo decydować o sprzedaży.  Tytułem może być notarialna umowa sprzedaży (gdy kupił nieruchomość na rynku wtórnym) lub umowa z deweloperem i akt ustanowienia własności lokalu (gdy kupował ją na rynku pierwotnym). Może nim być także notarialna umowa darowizny itp. Należy się upewnić, czy mieszkanie nie jest przedmiotem współwłasności, lub nie ma wpisanej służebności.

Powinniśmy zażądać także potwierdzenia, że w mieszkaniu nikt nie jest zameldowany, oraz zaświadczeń, że właściciel nie ma zaległości w opłacaniu czynszu lub podatku od nieruchomości.

W przypadku kupna mieszkania z rynku pierwotnego w pierwszej kolejności warto sprawdzić dokładnie dewelopera przez zapoznanie się z jego historią i sytuacją finansową. Należy się zorientować, czy nie zalega on z opłatami urzędowymi i posiada kapitał na budowę inwestycji. Wszystkie te dane są ogólnodostępne i możemy je znaleźć w internecie.

Reklama

Po podjęciu decyzji o zakupie danej nieruchomości należy spisać ze sprzedającym umowę przedwstępną i zapłacić ustalony zadatek. Umowa przedwstępna zawsze wymaga formy aktu notarialnego, a zatem o jej prawidłową treść zadba już notariusz.

W przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego – po dokonaniu transakcji trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 2% od wartości rynkowej nieruchomości, czyli przeciętnej ceny, jaką trzeba zapłacić za tego typu mieszkanie. Jeśli cena nieruchomości podana w zeznaniu będzie różnić się istotnie od średniej ceny rynkowej, urząd może powierzyć wycenę rzeczoznawcy, a następnie obciążyć kosztami jego pracy i nałożyć karę.

Wysokość podatku oblicza notariusz, on także zajmuje się jego odprowadzeniem. Nie płaci się podatku tylko wtedy, gdy mieszkanie zostało kupione na rynku wtórnym, ale od płatnika podatku VAT.

2021-01-20 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błogosławiona Bolesława Lament

Niedziela podlaska 1/2017, str. 7

[ TEMATY ]

bł. Bolesława Lament

Al. Bartosz Ojdana

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

W pamiętnym dla diecezji drohiczyńskiej dniu – 5 czerwca 1991 r. została beatyfikowana Bolesława Lament. W liturgii czcimy ją w rocznicę śmierci 29 stycznia

Nie tylko czas oraz miejsce beatyfikacji bł. Bolesławy Lament (właśnie wtedy św. Jan Paweł II utworzył naszą diecezję) i nie tylko fakt, że pracują wśród nas jej córki duchowe ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny, wiążą tę świetlaną postać z Kościołem drohiczyńskim – za życia i po śmierci, gdy jej ciało złożono już w trumnie, przemierzała także nadbużańską ziemię.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: "Pójdź za mną"

2023-01-30 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Od 3-5 lutego odbędą się rekolekcje powołaniowe dla młodzieży męskiej w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. Zaproszenie skierowane jest do mężczyzn, którzy ukończyli 15 rok życia. Zapisy trwają do środy i można ich dokonać za pośrednictwem maila, wysyłając zgłoszenie na adres lodz.wsd@gmail.com lub telefonicznie pod numerem 426648888. Bezpłatne dwudniowe wydarzenie rozpocznie się o godz. 16.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję