Reklama

Telewizyjny niezbędnik katolika

Niedziela Ogólnopolska 4/2021, str. 33

24 stycznia
TVP1, godz. 23.55

Czwarta władza
Reż. Steven Spielberg - film

Akcja filmu opartego na faktach zaczyna się w 1966 r. Trwa wojna w Wietnamie. Cywilny pracownik Departamentu Stanu Daniel Ellsberg towarzyszy amerykańskim żołnierzom, dokumentując działania wojenne. Przekonuje się jednak, że zatajane są najważniejsze informacje. Rząd nie informuje opinii publicznej o rzeczywistej sytuacji w Wietnamie. Kilka lat później Ellsberg robi fotokopie tajnych dokumentów w Pentagonie. W 1971 r. Katherine Graham, wdowa po wydawcy The Washington Post, zastępuje zmarłego męża. Gdy do niej dociera raport, staje przed poważnym dylematem, czy publikować dokumenty kompromitujące wysoko postawionych przedstawicieli amerykańskiego rządu.

26 stycznia
Polsat, godz. 22.40

Babel
Reż. Alejandro Inarritu - film

Za scenerię czterech historii rozgrywających się w filmie posłużyły odległe miejsca na świecie: Maroko, Japonia, Meksyk i Stany Zjednoczone. Wyjściową sytuację stanowi nieszczęśliwy wypadek, który odmieni życie bohaterów filmu. Na pustyni w Maroku w obejściu hodowcy kóz Abdullaha pojawia się sąsiad – Hassan Ibrahim, który sprzedaje gospodarzowi karabin i amunicję. Abdullah powierza broń swoim dwóm nastoletnim synom – Yussefowi i Ahmedowi, doglądającym stada atakowanego przez grasujące szakale. Chłopcy zabawiają się strzelaniem do celu. Kiedy Yussef w oddali widzi turystyczny autokar, chcąc się popisać przed bratem, pociąga za spust.

27 stycznia
TVP1, godz. 21.00

Geniusze i marzyciele. Henryk Magnuski
Reż. Marek Gajczak - dokument

Henryk Magnuski był wybitnym polskim naukowcem. Jego odkrycia wpłynęły na przebieg II wojny światowej. W momencie wybuchu wojny przebywał w Stanach Zjednoczonych. Naukowiec opracował dwa typy walkie-talkie i wniósł duży wkład w rozwój łączności wojskowej, techniki radiowej oraz telekomunikacji.
Po zakończeniu wojny o dokonaniach Magnuskiego nie wspominano, ponieważ w naszym kraju nie można było mówić o Polakach, którzy pracowali dla USA. Z upływem lat o wybitnym inżynierze zapomniano. Filmowy portret wynalazcy pomoże przybliżyć jego dokonania widzom z Polski i zagranicy.

Reklama

28 stycznia
TVP Kultura, godz. 21.30

Zabicie świętego jelenia
Reż. Jorgos Lantimos - film

Główny wątek filmu skupia się na losach wybitnego kardiochirurga Stevena Murphy’ego, który może się poszczycić znaczącymi osiągnięciami w swoim zawodzie. Szczęście dopisuje mu także w życiu osobistym: jest zamożny, ma wspaniałą żonę i dwoje dzieci. Pewnego razu poznaje 16-letniego Martina, który stracił ojca w wypadku samochodowym. Steven postanawia się nim zaopiekować. Musi się jednak zmierzyć z konsekwencjami tej decyzji. Okazuje się bowiem, że tajemniczy nastolatek ma związek z przeszłością lekarza. Film zdobył Złotą Palmę w Cannes w 2017 r. za najlepszy scenariusz.

29 stycznia
TV Trwam, godz. 22.45

Antarktyda – podróż na kraniec Ziemi
Reż. Artem Gordina, Andrii Andreiev - dokument

Twórcy filmu przedstawiają podstawowe informacje geograficzne, meteorologiczne i geologiczne dotyczące Antarktydy. Relacjonują dramatyczną historię eksploracji nieznanego do niedawna kontynentu, jednocześnie podkreślając zagrożenia dla jego integralności, wynikające z wpływu różnych sił politycznych. Istotnym motywem dokumentu powstałego w 2019 r. jest ostrzeżenie przed możliwymi fatalnymi skutkami działalności człowieka w tym regionie świata, która polega na niszczeniu środowiska naturalnego i jego nadmiernej eksploatacji.

2021-01-20 10:46

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świętość na wyciągnięcie ręki

2022-11-22 14:16

Niedziela Ogólnopolska 48/2022, str. 8-11

[ TEMATY ]

Carlo Acutis

bł. Carlo Acutis

bł Carlo Acutis

Fot. z publikacji abp Domenico Sorrentino

O fenomenie „świętego w trampkach”, który skradł serca współczesnej młodzieży i stał się dowodem na to, że świętość jest osiągalna dla każdego, z abp. Domenico Sorrentino z Asyżu, autorem książki Oryginały, nie fotokopie. Karol Acutis i Franciszek z Asyżu, rozmawia ks. Jarosław Grabowski.

Ks. Jarosław Grabowski: Błogosławionego Carla Acutisa pochowano w Asyżu, mieście św. Franciszka. Święty Biedaczyna i „święty w trampkach” to dość oryginalne zestawienie. Czterdziestopięcioletni Franciszek zmarł w 1226 r., a zaledwie 15-letni Carlo – w 2006 r. Ksiądz Arcybiskup napisał książkę na ten temat. Wiemy, że te osoby dzieli wiele, nie tylko czas, a co je łączy?

Abp Domenico Sorrentino: Jest wiele elementów wspólnych. Obydwaj byli zakochani w Stwórcy i stworzeniu. U Franciszka natura lśni blaskiem w sposób bardzo poetycki jak w Pieśni słonecznej. Carlo, który żył w naszych czasach, kochał przyrodę, ale także sport, muzykę, a przede wszystkim internet – to współczesne medium komunikacji. Obydwaj wiedli głębokie życie duchowe. I choć żyli w jakże różnych epokach, to obydwaj uznawali, że cały wszechświat – w tym także technologie – jest wielkim darem Boga.

CZYTAJ DALEJ

Wiara na medal

Wielu polskich sportowców publicznie przyznaje się do wiary. W czasach, gdy w przestrzeni publicznej słyszymy najczęściej wyznania osób odrzucających Boga, postawa naszych zawodników jest bardzo budująca.

Pan Jezus jest u mnie na pierwszym miejscu (...). Wiary uczyłem się najpierw w domu – od dziadka i taty. Dzisiaj jest ona czymś zupełnie naturalnym. Pan Bóg był i zawsze będzie dla mnie kimś wyjątkowym – powiedział Bartosz Zmarzlik, mistrz świata na żużlu w sezonie 2019 i polski sportowiec 2019 roku, gdy dołączył do akcji „Nie wstydzę się Jezusa”. Podczas gali, w czasie której odebrał statuetkę dla najlepszego sportowca, ujął wszystkich ogromną skromnością i pokorą. Trener polskiej kadry żartuje, że jest on taki grzeczny, ponieważ codziennie chodzi do kościoła. Żużlowiec doprecyzowuje: – Do kościoła chodzę w każdą niedzielę. To nie jest dla mnie żadna ujma ani utrudnienie. To bardzo mi pomaga. Kiedyś spodobały mi się słowa, które powiedział Kamil Stoch: „Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu”. Staram się to wdrażać w życie.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję