Reklama

Ekumenizm międzyludzki

Mówi się o pojednaniu Kościołów, rzadziej usłyszymy o samych ludziach.

Z encyklopedii dowiadujemy się, że ekumenizm, ekumienia – to dzieło pojednania lub zjednoczenia Kościołów chrześcijańskich i samych chrześcijan. O pojednaniu Kościołów była i będzie mowa niejeden raz m.in. z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Rzadziej zaś usłyszymy o samych ludziach, choćby o takim ekumenizmie międzypokoleniowym. I tę lukę chciałabym w kilku słowach wypełnić. A na początek odwołam się do listu mojej niezawodnej Korespondentki z południa Polski. Oto opis jednego ze świątecznych dni, które minęły:

„Wczoraj dzień wypełniony, rano kościół, potem pojechaliśmy po wnuczkę, radość była wielka! Wreszcie po drodze pojechaliśmy na cmentarz – mały spacerek i niekończące się pytania wnuczki, czy jedna osoba może mieć kilka grobów? ... Potem skoki, oczywiście wszyscy, zabawa, i po kolacji ja już wysiadłam,  a wnuczka z dziadkiem poszli jeszcze układać puzzle…  Zaglądam i pewnie śpią w pokoju z puzzlami, tak może być… Posiedzę i pójdę ja także, ale czy zasnę?”.

Reklama

Na miejscu mojej Korespondentki szczególnie zastanawiałabym się nad odpowiedzią dla wnuczki, czy jedna osoba może mieć kilka grobów. A co Państwo o tym myślą?

I jeszcze zakończenie tych rozważań, już w szkole….

– Kto z was zrobił dobry uczynek? – pyta pani nauczycielka.

Reklama

– Mnie udały się dwa.

– Jakie, Jasiu?

– W sobotę pojechałem do babci i babcia bardzo się ucieszyła.

– A drugi?

– W niedzielę wyjechałem od babci i babcia ucieszyła się jeszcze bardziej...

2021-01-20 10:46

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kiedy obowiązuje post?

Niedziela płocka 9/2003

Bożena Sztajner

Moi rodzice opowiadali mi, że kiedyś w okresie Wielkiego Postu wypalano nawet garnki, żeby nie została w nich ani odrobina tłuszczu. Dziś praktyka postu w Kościele jakby złagodniała. Przykazanie kościelne mówi o czasach pokuty, ale pozostaje problem, jak rozumieć te "czasy pokuty". Czy 19 marca, w czasie Wielkiego Postu, można zawrzeć sakrament małżeństwa z weselem? Czy w piątek można iść na dyskotekę? Czy w Adwencie można się bawić? Czy post nadal obowiązuje w Kościele?

CZYTAJ DALEJ

Kulturoznawca: pandemia odwróciła funkcje masek

2021-02-27 10:13

[ TEMATY ]

pandemia

o. Waldemar Gonczaruk CSsR

Za sprawą pandemii role masek się odwróciły. We współczesnej Europie maski były dotąd zwłaszcza symbolem teatru i karnawału, kojarzyły się z zabawą, a teraz oznaczają rygory i poszukiwanie bezpieczeństwa. Dawniej raczej zakazywano zakrywania twarzy, teraz stało się to obowiązkiem – mówi PAP kulturoznawca prof. Wojciech Dudzik.

Kulturoznawca i teatrolog prof. Wojciech Dudzik z Instytutu Kultury Polskiej UW jest autorem wydanej właśnie przez PWN książki "Maska w kulturze współczesnej Europy. Teorie i praktyki". W rozmowie z PAP mówi o tym, jak za sprawą pandemii maska nabrała w kulturze zupełnie nowych znaczeń.

CZYTAJ DALEJ

Watykan wspomina św. Grzegorza z Nareku

2021-02-27 15:42

[ TEMATY ]

św. Grzegorz z Nareku

wikipedia.org

W Watykanie uczczono dziś pamięć św. Grzegorza z Nareku. Od tego rok zgodnie z postanowieniem Papieża Franciszka jego przypadające dziś wspomnienie liturgiczne jest wpisane do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego. Z tej okazji Kongregacja dla Kościołów Wschodnich zorganizowała Mszę w Bazylice św. Piotra. Przewodniczył jej prefekt kongregacji kard. Leonardo Sandri.

Po liturgii odbyła się również modlitwa ekumeniczna przy figurze św. Grzegorza z Nareku, która znajduje się w Ogrodach Watykańskich nieopodal Domu św. Marty. W modlitwie wziął udział kard. Kurt Koch, prefekt Papieskiej Rady dla Popierania Jedności Chrześcijan oraz abp Chadżag Barsamian, przedstawiciel Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję