Reklama

Ekumenizm międzyludzki

Mówi się o pojednaniu Kościołów, rzadziej usłyszymy o samych ludziach.

Z encyklopedii dowiadujemy się, że ekumenizm, ekumienia – to dzieło pojednania lub zjednoczenia Kościołów chrześcijańskich i samych chrześcijan. O pojednaniu Kościołów była i będzie mowa niejeden raz m.in. z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Rzadziej zaś usłyszymy o samych ludziach, choćby o takim ekumenizmie międzypokoleniowym. I tę lukę chciałabym w kilku słowach wypełnić. A na początek odwołam się do listu mojej niezawodnej Korespondentki z południa Polski. Oto opis jednego ze świątecznych dni, które minęły:

„Wczoraj dzień wypełniony, rano kościół, potem pojechaliśmy po wnuczkę, radość była wielka! Wreszcie po drodze pojechaliśmy na cmentarz – mały spacerek i niekończące się pytania wnuczki, czy jedna osoba może mieć kilka grobów? ... Potem skoki, oczywiście wszyscy, zabawa, i po kolacji ja już wysiadłam,  a wnuczka z dziadkiem poszli jeszcze układać puzzle…  Zaglądam i pewnie śpią w pokoju z puzzlami, tak może być… Posiedzę i pójdę ja także, ale czy zasnę?”.

Na miejscu mojej Korespondentki szczególnie zastanawiałabym się nad odpowiedzią dla wnuczki, czy jedna osoba może mieć kilka grobów. A co Państwo o tym myślą?

Reklama

I jeszcze zakończenie tych rozważań, już w szkole….

– Kto z was zrobił dobry uczynek? – pyta pani nauczycielka.

– Mnie udały się dwa.

– Jakie, Jasiu?

– W sobotę pojechałem do babci i babcia bardzo się ucieszyła.

– A drugi?

– W niedzielę wyjechałem od babci i babcia ucieszyła się jeszcze bardziej...

2021-01-20 10:46

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. kan. prof. Antoni Siemianowski - wybitny filozof i wykładowca

2022-12-04 12:12

[ TEMATY ]

Gniezno

©MaverickRose – stock.adobe.com

W niedzielę 4 grudnia w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie zmarł ks. kan. prof. dr hab. Antoni Siemianowski - filozof, zasłużony wykładowca poznańskiego UAM i gnieźnieńskiego seminarium duchownego, autor ponad 170 publikacji, recenzji i książek, kanonik gnieźnieńskiej Kapituły Prymasowskiej.

Śp. ks. prof. Antoni Siemianowski urodził się 28 maja 1930 r. w miejscowości Mimowola pod Inowrocławiem. Uczęszczał do znanego i szanowanego inowrocławskiego Liceum im. Jana Kasprowicza. Po maturze wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1956 z rąk bp. Franciszka Jedwabskiego. Jego kursowym kolegą był m.in. kard. Józef Glemp. Po krótkiej pracy duszpasterskiej m.in. jako kapelan sióstr służebniczek w Pleszewie, w 1959 rozpoczął studia specjalistyczne z zakresu filozofii teoretycznej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Doktorat obronił w 1966 r. na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL na podstawie pracy „Metafizyczna konieczność istnienia Boga według Henryka z Gandawy”.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Francja - Polska 3:1

2022-12-04 17:56

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Abedin Taherkenareh

1/8 finału: Francja - Polska 3:1 (1:0).

Bramki: 1:0 Olivier Giroud (44), 2:0 Kylian Mbappe (74), 3:0 Kylian Mbappe (90+1), 3:1 Robert Lewandowski (90+9-karny).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję