Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 4/2021, str. 9

Krzysztof Świertok/BPJG

W kaplicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika

W kaplicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika

Jasnogórskie „Pawełki”

W styczniu blisko 500 paulinów ze wspólnoty jasnogórskiej oraz z 70 klasztorów w 17 krajach świata przeżywa obchody uroczystości ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów. Wraz z nimi duchowo świętuje także grono kilkudziesięciu konfratrów zakonu.

Przez 9 dni paulini gromadzą się na nowennie ku czci św. Pawła. To popularne „Pawełki” – nabożeństwo z procesją, śpiewami ku czci św. Pawła, rozważaniem nowennowym i oddaniem czci relikwiom patriarchy.

Wewnętrzną uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika paulini obchodzili 15 stycznia. Wspólnotowej Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. W homilii zwrócił uwagę, by wobec licznych zagrożeń fizycznych i duchowych, które niesie współczesny świat, na wezwanie Pana Jezusa: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy”, odpowiadać z wiernością i wytrwałością. Ojciec generał podkreślił, że na drogę pielgrzymowania do Jezusa, wzorem swoich poprzedników: św. Pawła, bł. Euzebiusza i innych współbraci, wkraczają paulini również dziś.

Tego dnia bracia odnowili swoją profesję zakonną.

Kolejnego dnia, 16 stycznia, paulini w sposób szczególny czczą Maryję jako Królową Pustelników, Matkę i Opiekunkę Zakonu Paulinów. Podczas Mszy św. pod przewodnictwem o. Samuela Pacholskiego, przeora Jasnej Góry, ponowili oni Akt zawierzenia Matce Bożej. W homilii ojciec przeor podkreślił, że wyjątkowa rola Maryi w życiu i działalności paulińskiej wspólnoty zapisana jest w konstytucjach zakonu paulinów, a Maryja i dziś, w trudnych i niestabilnych czasach, jakich doświadczamy, jest jej przewodniczką w wierze.

W uroczystość św. Pawła, 17 stycznia, Sumę odpustową z udziałem paulinów i pielgrzymów odprawił w bazylice abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, konfrater Zakonu Paulinów. W homilii postawił pytanie: czy moje życie jest rzeczywistą odpowiedzią na dar Bożego powołania? Podkreślił, że czytania biblijne wskazują iż „zarówno sam dar życia, jak i dar powołania biorą swój początek z Boga”, i trzeba uświadomić sobie prawdę, że już nie należymy do samych siebie, ale do Chrystusa.

Reklama

Na zakończenie ksiądz arcybiskup poprowadził modlitwę Anioł Pański o ustanie epidemii i powrót życia pielgrzymkowego na Jasną Górę oraz udzielił błogosławieństwa relikwiami św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

Sumę ubogaciła śpiewem liturgiczna „Schola Domine Jesu” pod kierunkiem ks. Mateusza Ociepki.

Ponieważ św. Paweł w popularnej tradycji uznawany jest także za szczególnego patrona i opiekuna dzieci oraz matek spodziewających się potomstwa lub pragnących je mieć, na ostatnie nabożeństwo „Pawełek” przychodzą młode małżeństwa z dziećmi. W tym roku dzieci otrzymały specjalne błogosławieństwo przez posługę bp. Antoniego Długosza, ale świętowanie odbyło się w zmienionej formie – na dziedzińcu przed bazyliką.

„Tymbarski Ton” kolęduje

Strażacka Orkiestra Dęta „Tymbarski Ton” z Tymbarku, miejscowości na ziemi limanowskiej, w sercu Beskidu Wyspowego, kolędowała na Jasnej Górze 9 stycznia. Przybyli członkowie orkiestry, głównie ludzie młodzi, a także część parafian z ks. proboszczem Janem Banachem oraz przedstawiciele władz gminy z wójtem. W reżimie sanitarnym i w mniejszej niż zwykle liczbie osób – ale dotarli, bo, jak mówią, czuli wielką potrzebę. Zagrali i zaśpiewali podczas wieczornego Apelu Jasnogórskiego, mieli także swoją Mszę św. w bazylice jasnogórskiej.

Kolędowanie „Tymbarskiego Tonu” w jasnogórskim sanktuarium jest już tradycją – w tym roku odbyło się po raz ósmy. Orkiestra istnieje od 27 lat. Jej dyrygentem jest Andrzej Głowa, a kierownikiem Ryszard Gawron.

2021-01-20 10:46

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiara na medal

Wielu polskich sportowców publicznie przyznaje się do wiary. W czasach, gdy w przestrzeni publicznej słyszymy najczęściej wyznania osób odrzucających Boga, postawa naszych zawodników jest bardzo budująca.

Pan Jezus jest u mnie na pierwszym miejscu (...). Wiary uczyłem się najpierw w domu – od dziadka i taty. Dzisiaj jest ona czymś zupełnie naturalnym. Pan Bóg był i zawsze będzie dla mnie kimś wyjątkowym – powiedział Bartosz Zmarzlik, mistrz świata na żużlu w sezonie 2019 i polski sportowiec 2019 roku, gdy dołączył do akcji „Nie wstydzę się Jezusa”. Podczas gali, w czasie której odebrał statuetkę dla najlepszego sportowca, ujął wszystkich ogromną skromnością i pokorą. Trener polskiej kadry żartuje, że jest on taki grzeczny, ponieważ codziennie chodzi do kościoła. Żużlowiec doprecyzowuje: – Do kościoła chodzę w każdą niedzielę. To nie jest dla mnie żadna ujma ani utrudnienie. To bardzo mi pomaga. Kiedyś spodobały mi się słowa, które powiedział Kamil Stoch: „Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu”. Staram się to wdrażać w życie.

CZYTAJ DALEJ

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj dla Ukrainy. Możesz pomóc

2022-11-30 20:17

[ TEMATY ]

Ukraina

św. Mikołaj

różańce

O. Alan Rusek

Różańce trafiły na Ukrainę.

Różańce trafiły na Ukrainę.

Młodzież Franciszkańska przy parafii św. Apostoła Piotra w Tarnopolu od 12 lat organizuje akcję charytatywną „List do św. Mikołaja”.

Jak wyjaśnia proboszcz o. Moisei Lewko OFM, akcja polega na tym, że dzieci w potrzebie piszą list do św. Mikołaja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję